Google Art Projekt zpřístupní unikáty ze sbírek Muzea umění

Olomouc - Díla Filly, Toyen, Špály, Kubišty, Myslbeka, Gutfreunda, Sýkory a dalších věhlasných umělců ze sbírek Muzea umění Olomouc si nyní můžete detailně prohlédnout a prostudovat v obývacím pokoji. Muzeum totiž zveřejnilo fotografie exponátů v nejlepší kvalitě Google Art Projektu, který po celém světě digitalizuje sbírky umění pro kohokoli, kdo má zájem a připojení. Olomoucké muzeum současně uživatelům internetu umožňuje projít si stálou expozici Století relativity v Muzeu moderního umění pomocí aplikace Street View.

Muzeum moderního umění

Do Google Art Projektu se k 1. červenci nově připojilo devět českých a moravských kulturních institucí, které zpřístupnilo téměř 500 uměleckých děl. Kromě Muzea umění Olomouc do celosvětové on-line sbírky poskytlo své exponáty Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Židovské muzeum v Praze, Egon Schiele Art Centrum, Muzeum Tomáše Garrigua Masaryka, Knihovna Václava Havla, Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Muzeum východních Čech v Hradci Králové a Moravská galerie v Brně.

„Spolupráce s více než 500 galeriemi, muzei a dalšími kulturními institucemi po celém světě nám umožnila zpřístupnit různé sbírky od více než šesti tisíc umělců, které jsou dostupné on-line v té nejlepší kvalitě," uvedl projektový manažer Kulturního institutu Google Dennis Dizon. Uživatelé internetu podle něj mohou na stránkách projektu detailně studovat a vzájemně porovnávat vybraná díla. Navíc ve velice vysokém rozlišení, které umožňuje studovat díla až na úrovni tahu štětce nebo patiny.

Muzeum umění Olomouc dosud touto formou zpřístupnilo bezmála čtyři desítky exponátů, například obrazy Emila Filly, Bohumila Kubišty nebo Toyen, sochy Josefa Václava Myslbeka a Otto Gutfreunda, ale taky slavné houpací lehátko od bratří Thonetů. „Google Art Projekt sledujeme s velkým zájem a obdivem již od jeho vzniku. O to větší je pro nás pocta, že jsme k tomuto projektu byli přizváni. Spravujeme zhruba 180 tisíc sbírkových předmětů, což nás řadí mezi nejvýznamnější instituce u nás, a domníváme se proto, že máme co nabídnout a že naše unikáty internetové uživatele diváky potěší a zároveň je nalákají k návštěvě muzea," zdůraznil ředitel muzea Michal Soukup. Olomoucké muzeum navíc zpřístupnilo virtuální prohlídku jedné ze stálých expozic prostřednictvím aplikace Street View, která je součástí map Google. Kdekoliv na světě se tak lze virtuálně procházet výstavou Století relativity v Muzeu moderního umění, která představuje to nejlepší z bohatých sbírek umění 20. století.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Související:

Právě se děje

reklama