Obraz s kočárem kardinála Troyera se stěhuje z Arcidiecézního muzea na Pražský hrad

Olomouc - Více než tři měsíce bude od 28. července ve stálé expozici Arcidiecézního muzea Olomouc chybět nejrozměrnější unikát, šestimetrový obraz z dílenského okruhu malíře Františka Vavřince Korompaye, který zachycuje vjezd kardinála Troyera do Olomouce při příležitosti jeho uvedení na biskupský stolec v roce 1747. Barokní plátno zapůjčilo olomoucké arcibiskupství na výstavu Zapřažená krása, která se koná od 20. srpna do 19. října v Jízdárně Pražského hradu.

Kočár biskupa Ferdinanda Julia Troyera z Troyersteinu

Obraz o rozměrech 104 na 641 centimetrů nechal jako připomínku intronizace Ferdinanda Julia Troyera namalovat jeho synovec Ferdinand hrabě Troyer až v roce 1783. Podle historičky umění Heleny Zápalkové zobrazuje tuto slavnostní událost s barokní okázalostí a jako na filmovém plátně. „Na pozadí olomouckých domů vidíme dlouhý, hierarchicky řazený průvod. V čele jel oddíl měšťanské gardy na koních, následují kočáry opatů nedalekých klášterů. Za nimi jeli na koních i v kočárech biskupovi vazalové a hudebníci. A v samotném středu průvodu je zachycen sám biskup Troyer ve slavnostním kočáře, obklopen pěšími hajduky ve slavnostních uniformách. Za jeho kočárem pak následují kanovníci, rovněž ve zdobených kočárech, z nichž některé zapůjčil právě biskup. V závěru průvodu se pak jakoby krčí podstatně skromnější kočáry městských radních," popsala děj na obraze Zápalková a upozornila, že v Arcidiecézním muzeu je vystaven i samotný Troyerův slavnostní kočár.

Až realisticky přesné zobrazení různých typů barokních kočárů je také důvodem stěhování obrazu na výstavu Zapřažená krása: kočáry, saně a nosítka 18. – 20. století v Jízdárně Pražského hradu. „Výstava sice začíná až 20. srpna, ale Správa Pražského hradu obraz samozřejmě potřebuje kvůli instalaci v dostatečném předstihu. Proto jej už nyní přemístíme do našeho depozitáře a poté budeme transportovat do Prahy," vysvětlila historička umění Simona Jemelková. Monumentální plátno přitom není jediným předmětem ze sbírek olomouckého arcibiskupství, který uvidí návštěvníci pražské výstavy. K jejím ústředním exponátům bude patřit barokní kočár zvaný zlatá Berlina, který stejně jako ceremoniální vůz v Arcidiecézním muzeu patřil biskupu Troyerovi.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Související:

Právě se děje

reklama