Výstava Eriky Bornové prezentuje různé role ženy

Bechyně - To nejlepší z tvorby pozoruhodné české sochařky a malířky Eriky Bornové představuje až do 28. září výstava Born to Erika v Zámeckém pivovaru při Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni. Výstava zachycující různé role ženy v současném světě nabízí soubor tematicky i esteticky promyšlených plastik. Ty zaujmou nejen svým magickým realismem, ale i výjimečným materiálem, všechny jsou totiž ze sochařčina oblíbeného polystyrenu.

Plastiky z polystyrenu jsou mistrovsky zpracované

Erika Bornová (*1964) patřící k nejvýraznějším českým umělkyním silné generace 80. let je také osobitou malířkou a ilustrátorkou. Její díla obývající zázračný prostor mezi skutečností a snem jsou zastoupena ve sbírkách Národní galerie Praha, Alšovy jihočeské galerie a také v kolekcích soukromých domácích a zahraničních sběratelů. „Polystyren je moje láska," říká Erika Bornová. „Strukturou připomíná mramor, ale zároveň mi dává velkou svobodu - jako jediný ze všech sochařských materiálů mi umožňuje, abych mohla tesat sochy v nadživotní velikosti, a pak si je ze svého ateliéru v šestém patře i sama odnášet," dodává umělkyně. Vytváření soch z lehkého polystyrenu se Erika Bornová systematicky věnuje jako jediná z našich výtvarných umělkyň i umělců už od konce 90. let. Většinu plastik - vyřezaných pilou, nožem a skalpelem - pak i jemně koloruje a doplňuje je vlasy, bižuterií, ale také umělou trávou, husím peřím nebo rybími šupinami. „Většina lidí si myslí, že sochat z polystyrenu musí být hotové utrpení, protože při řezání vydává příšerné zvuky, ale není to pravda: Když víte, kam říznout a jak do něj zakrojit, je to krásně tichá a povznášející práce," říká.

Svým přitažlivým a současně provokativní dílem navazuje Erika Bornová na tradici figurativního sochařství, které se zrodilo ve věku antiky. „Její tvorba ale citlivě vstřebává i vliv postmoderny a amerického pop-artu," říká kurátor výstavy Martin Dostál. Podle něj autorka s velkým nadhledem komentuje běžné situace každodenního života, ve kterých se soustřeďuje zejména na proměnlivé role žen. Velkou inspirací pro ni ale byla třeba i cesta do Santiaga de Compostela, nejslavnějšího poutního místa středověké Evropy ve španělské Galicii: tak vznikla třeba Poutnice Isabela usazená na obří zelené větvi nebo fascinující socha vousaté světice známé jako Svatá Starosta. Výstava Born to Erika je k vidění denně od 9 do 18 hodin v Alšově jihočeské galerii až do 28. září letošního roku.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Mezi ploty tentokrát před ploty bohnické léčebny

25.09.2021 17:53 Mezi ploty před ploty a navíc v podzimních barvách. Letošní ročník unikátního festivalu se…

Ignis Brunensis 2021: Ohňostrojný Harry Potter na závěr 24. mezinárodní…

12.09.2021 04:43 Ohňostrojnou tečku čtyřiadvacátého festivalu RegioJet Ignis Brunensis připravili v sobotu 11. září…

Právě se děje

reklama