Ve Francii vystavují obraz ukradený před 76 lety, má mimořádnou historickou hodnotu

Ve středisku světového míru ve Verdunu na východě Francie vystavují malý obraz, který za nacistické okupace ukradl německý voják. Krajinka, kterou olejovými barvami namaloval na plátno Nicolas Rousseau, byla po 76 let v Německu.

Teď je obraz vystaven v hale střediska, které každý rok navštíví na 60.000 návštěvníků. To vše v naději, že se podaří vypátrat původní majitele či jejich dědice, uvedla agentura AFP.

"Pokud krajinku poznáte nebo o ní máte nějaké informace, budeme vám vděčni za jejich sdělení," upozorňuje text u obrazu, který zachycuje postavu u břehu říčky, lemované vysokými stromy, a v pozadí je vesnici pod zachmuřenou oblohou. "Přáli jsme si, aby obraz uviděli návštěvníci okamžitě a bezplatně po vstupu do budovy," vysvětlil ředitel Philippe Hansch, který pro dílo vyrazil autem začátkem srpna do Berlína. Cítil tehdy "hrdost a emoce, hodně štěstí, ale i odpovědnost".

A 19th-century oil painting by Nicolas Rousseau looted during the Nazi occupation of France during World War II has gone on display in a bid to trace its rightful owners https://t.co/hclKPkroZw pic.twitter.com/UcIQFSdbuX

— AFP news agency (@AFP) August 20, 2020

Cena bezejmenného obrazu z 19. století se odhaduje na 3000 až 5000 eur (asi 78.000 až 130.000 Kč), ale podle ředitele má "nedocenitelnou historickou hodnotu". Představuje totiž "velký symbol francouzsko-německého přátelství" a "umožňuje vidět příběh druhé světové války z nového pohledu".

Na jaře 1944 dostal poddůstojník Luftwaffe (německého letectva) Alfred Forner, převelený do Francie, za úkol dopravit obraz o dovolené do Berlína. Ale když dorazil na uvedenou adresu, budova byla v troskách. Pragmaticky zamířil domů, kde ponechal obraz, a vrátil se na frontu, kde v létě 1944 přišel o život. Obraz o rozměru 38 krát 55 centimetrů dalších 75 let zůstal na zdi v obývacím pokoji berlínského bytu.

V lednu 2019 se Alfredův syn Peter Forner obrátil na francouzské velvyslanectví v Berlíně s tím, že by chtěl vrátit obraz a především najít jeho majitele.

"Peter Forner měl před čtyřmi nebo pěti lety jednu zdravotní příhodu a dlouhou dobu strávil v nemocnici. Udělal si seznam věcí, které musí vyřešit. Vracení obrazu bylo úplně nahoře tohoto seznamu," uvedl Julien Acquatella z berlínské komise, která má na starosti odškodnění obětí, oloupených za války. Vesměs jde o židovské rodiny. "Bylo to od něj velmi odvážné gesto, které chápe jako přirozené: tento obraz nepatřil jeho rodině. Bylo to něco, co muselo tížit jeho svědomí," dodal.

Snahy zjistit původní vlastníky či jejich dědice byly až dosud marné. "Je to velmi obtížný případ, protože obraz nemá velkou cenu," uvedl Acquatella, který nicméně neztrácí naději. Vystavení obrazu na místě ztělesňující francouzsko-německé usmíření má tak přispět k naplnění poslední vůle Petra Fornera, který zesnul loni v květnu ve věku 80 let.

Verdun byl v roce 1916 epicentrem jedné z nejkrvavějších bitev první světové války. Po německém útoku na zdejší pevnost se několik měsíců vedly vyčerpávající boje, ve kterých padlo na 900.000 mužů.

Související

Více souvisejících

Umění Obrazy Francie kultura

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 29 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 33 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy