Letní světová přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis. Nad brněnským hradem Špilberk od konce června do září

Dobrá zpráva pro všechny obyvatele a návštěvníky Brna a jižní Moravy je, že také letos festival Ignis Brunensis s velkolepými uměleckými ohňostroji připravil svůj další ročník. Aktuální vládní opatření a výhled na léto znamenají změny v dramaturgii i letošního čtyřiadvacátého ročníku. 

Reklama

„Už na podzim a v prvních měsících roku bylo jasné, že ani letos se nebudou moci ohňostrojné show odehrávat na Brněnské přehradě, kde máme každoročně na plážích desetitisíce diváků v jednom místě. Proto  už v předstihu začaly znovu ‚manévry‘ a vyjednávání na mezinárodní úrovni,“ uvedl za hlavního producenta Jiří Morávek, generální ředitel pořádající společnosti SNIP & CO.

S potvrzenými účastnickými zeměmi (již posunutými z loňského ročníku) došlo k dohodě, že se jejich soutěžní show na přehradě posunou do roku 2022. Současně začala pro letošek příprava zcela nových ohňostrojných projektů. Jako hlavní lokace ročníku 2021 byl vybrán hrad Špilberk: „Špilberk máme už přes dvacet let vyzkoušený v přehlídce každoročním konáním nesoutěžních ohňostrojných show. Osvědčenou ohňostrojnou lokací je brněnská pevnost podle dochovaných historických rytin a dokumentů už přes 300 let. V aktuální koronavirové době má pro nás navíc zásadní výhodu, že je ohňostroj nad městem vidět v okruhu několika kilometrů a diváky budeme mít nejen v tisících oknech, balkónech a terasách, ale také rozeseté v menších skupinkách po celém Brně i v dohledu mimo Brno,“ doplnil Jiří Morávek. 

Čtyři mezinárodní ohňostrojné projekty, nesoutěžní epilog

Produkční tým festivalu IGNIS BRUNENSIS připravuje pro Brno a jižní Moravu nad hradem Špilberk celkem pět ohňostrojných sobot. „Jsem velmi ráda, že se i v této době uskuteční při festivalu IGNIS BRUNENSIS v ‚plné parádě‘ pět ohňostrojů, které doplňuje mnoho dalších programů. Navíc to zatím vypadá, že bude Brno letos jednou z mála světových destinací, kde se ohňostrojná přehlídka mezinárodních parametrů uskuteční,“ upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Čtyři mezinárodní umělecké ohňostroje v soutěžním módu jsou plánované na 26. června, 3. července, 7. srpna a 14. srpna, vždy ve 22.30 hodin. Na začátku školního roku završí pětici ohňostrojů nad Špilberkem nesoutěžní epilog věnovaný všem dětem (11. září), doufejme již „normálně“ navštěvujícím své školy a školky. „Letošní přesun ohňostrojů do léta a prázdninových sobot nám pomůže ještě více rozhýbat po koronavirové uzávěře cestovní ruch a související infrastrukturu na jižní Moravě. IGNIS BRUNENSIS bude kulturním zážitkem nejen pro obyvatele Jihomoravského kraje. Předpokládáme, že si na ohňostroje do Brna ‚odskočí‘ z jihomoravských oblastí i velké množství ubytovaných a putujících turistů,“ doplnil Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje. 

Hlavním tématem ohňostrojů budou přátelská poselství a pozdravy

Tématem letošního ročníku IGNIS BRUNENSIS jsou „Messages“ ve smyslu poselství, pozdravů a přání z Brna do světa a ze světa do Brna. Všechny čtyři prázdninové ohňostroje budou pozitivní reakcí na dosavadní situaci, limitující možnost osobních setkání.

„Byla před námi velká výzva, zvládnout s ohňostrojným světem připravit během několika měsíců úplně nové ohňostroje. Při nemožnosti se vidět osobně a nutnosti vše řešit po telefonu nebo online, je hlavně komunikace umělecké části obzvlášť náročná. Naštěstí můžeme využívat stále dokonalejší software, který nám pomáhá předávat si a diskutovat vytvořené umělecké části ohňostrojů formou vizualizací,“ uvedl hlavní ohňostrojný designér a technický ředitel Ignis Brunensis Jaroslav Štolba z Flash Barrandov SFX.

Pro čtyři soutěžní projekty byli osloveni ohňostrůjci a ohňostrojné společnosti z celé Evropy. „Zapojit chceme také ohňostrojné designéry z dalších kontinentů,“ doplnil Jaroslav Štolba. Podrobnosti k ohňostrojům mezinárodních týmů představí pořadatelé na přelomu května a června.

Hudba k ohňostrojům tradičně na FM rádiu

Originální hudební doprovod synchronizovaný s ohňostroji vysílá exkluzivně ke všem ohňostrojům Rádio Krokodýl 103 FM. Stačí si tedy najít jakékoliv místo s výhledem na Špilberk za dodržení aktuálních epidemiologických pravidel a naladit muziku k ohňostroji na FM rádiu.

Připravují se online přenosy ohňostrojů

Novinkou budou ohňostrojné „live“ přenosy ve vysokém rozlišení. Pro vysílání se zvažují nejen YouTube kanály BRNOmycity a Jižní Morava, ale v rámci podpory státní agentury CzechTourism pro festival Ignis Brunensis je v jednání také živé streamování ohňostrojů na oficiálním kanálu České republiky „Visit Czech Republic“.

O vítězi festivalu rozhodnou letos především diváci

Pro letošní speciální ročník je připraven ještě jeden mimořádný bonus pro diváky. O vítězném ohňostroji rozhodne široká veřejnost hlasováním na sociálních sítích a ve veřejné anketě. Navíc se díky online přenosům bude moci do hlasování zapojit doslova celý svět. Ohňostrojní diváci si tak symbolicky vymění roli s odbornou porotou, která bude o svém pořadí ohňostrojů letos rozhodovat „mimo soutěž“.

Ignis Brunensis s podporou města Brna, Jihomoravského kraje a státní agentury CzechTourism

Přehlídka ohňostrojů v jihomoravské metropoli s pestrou škálou programů probíhá za významné finanční podpory hlavních spolupořadatelů – statutárního města Brna a Jihomoravského kraje. Letos byl také festival znovu zařazen na základě několikastupňového hodnocení mezi významné volnočasové a kulturní projekty České republiky státní agenturou CzechTourism. Kromě podpory cestovního ruchu v tuzemsku, ale i zahraničí, z toho plynou různé komunikační a prezentační benefity nejen pro jižní Moravu a její krajské město Brno, ale třeba i pro podnikatelské aktivity a další oblasti v našem regionu.

Programy festivalu zábavy pod značkou „IGNIS“ už od konce června, Léto na Biskupském dvoře od konce května

Festivalové akce jsou připravené už na období od konce června podle „covidových“ pravidel především ve venkovní produkci. Všichni pořadatelé věří, že nebude nutný další termínový posun a zásadní omezení návštěvníků a diváků. 

Na víkend 26. až 27. června je plánovaná tradiční Dopravní nostalgie pod garancí Dopravního podniku města Brna, Technického muzea v Brně a KORDIS JMK s jízdami historických vozidel městské a další veřejné dopravy. Dočkají se také milovníci jízd historickými tramvajemi a dalšími vozidly v režimu platném pro MHD. Pořádají: SNIP & CO, Dopravní podnik města Brna, Technické muzeum v Brně a KORDIS JMK ve spolupráci s dalšími

Od 29. května do 29. srpna jsou připravena venkovní divadla a koncerty při Létu na Biskupském dvoře pod Petrovem v areálu Moravského zemského muzea na Zelném trhu v Brně s Městským divadlem Brno, Baletem Národního divadla Brno, Maratonem hudby, folklorní F-scénou, hostujícími divadly z Prahy a Zlína a dalšími programy. Pořádají: SNIP & CO, Městské divadlo Brno a Moravské zemské muzeum

Tříměsíční africké léto s podtitulem „Zažij, ochutnej a poznej Afriku“ se připravuje v ZOO Brno, která se představí malou ochutnávkou Afriky také během Zábavy pod hradbami 26. června na brněnském náměstí Svobody. Pořádá: ZOO Brno

Atraktivní pořady na léto připravila i Hvězdárna a planetárium Brno. Od 12. do 18. července se na Kraví hoře potkáte s Marsmelounem, obřím nafukovacím modelem planety Mars. Od 5. do 12. srpna se Kraví hora promění na Festival planet, při kterém doplní obří Mars modely naší planety Země a Měsíce. Na své si přijdou i milovníci pořadů přímo na hvězdárně – 27. až 30. července bude ke zhlédnutí na šest desítek nejnovějších filmů pro digitální planetária při Fulldome Festivalu Brno 2021. Pořádá: Hvězdárna a planetárium Brno s partnery

V sobotu 28. srpna oslaví šedesátku Technické muzeum v Brně velkou narozeninovou akcí ve svém hlavním sídle na Purkyňově ulici v Brně-Králově Poli. Pořádá: Technické muzeum v Brně s partnery

Na 11. a 12. září připravuje Muzeum města Brna atraktivní (už devátý) ročník akce „Špilberk žije!“. Do víkendového programu bude v sobotu 11. září vložený ohňostrojný epilog Ignis Brunensis. Pořádá: Muzeum města Brna

Festival Ignis Brunensis uzavřou Slavnosti piva F.O. Poupěte 10. a 11. září v centru Brna na Šilingrově náměstí, na Starobrněnské ulici a v blízkém okolí. Ve spolupráci s Českomoravským svazem minipivovarů se představí především řemeslné pivovary z různých koutů Česka. Zájem projevily i velké pivovary, a navíc v zářijovém termínu nemůže doplňkově chybět také „konkurenční“ burčák. To vše se stylovým občerstvením z regionálních produktů pod garancí Regionální agrární komory Jihomoravského kraje. Sobotní program 11.9. uzavře symbolicky také ohňostroj nad Špilberkem. Pořádá: SNIP & CO pod garancí Českomoravského svazu minipivovarů

Během ohňostrojných víkendů se připravuje v Brně a Jihomoravském kraji řada dalších akcí různých organizátorů, které nabídnou opakovaně atraktivní příležitosti pro návštěvy jihomoravské destinace v organizovaném i individuálním turistickém ruchu. Stejně i ve volnočasovém prázdninovém rytmu nabídne festival oddych a pohodu pro místní obyvatele a jejich přátelé nebo rodinné příslušníky. V pozitivním smyslu, „covidu“ navzdory 

Témata:  Brno ignis brunensis Jihomoravský kraj

Související

Opravdu mohou mobily způsobit rakovinu? Vědci už znají odpověď na ožehavou otázku DOMÁCÍ

Pandemie covidu v Brně psychicky více zasáhla ženy, zjistili výzkumníci

Pandemie koronaviru v Brně psychicky více zasáhla ženy. Zjistili to výzkumníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ve spolupráci s americkou Mayo Clinic. Podle studie se zvýšil stres a depresivní symptomy až pětkrát. Lidé mají pocity osamělosti, obavy o zdraví blízkých i stres z nestabilní situace, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Ze společnosti

Britská královna ohlásila kvůli pandemii velké změny!

Britská královna ohlásila kvůli pandemii velké změny!

Britská královna Alžběta II. dnes svým tradičním projevem zahájila nové zasedací období parlamentu a představila priority vlády na další rok. Má se zaměřit zejména na oživení ekonomiky po propadu způsobeném pandemií covidu-19 a chce změnit například celoživotní vzdělávání, zákon o policii či změny v pravidlech pro udělování azylu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 36 minutami

před 43 minutami

Léto

Česko opět zažilo tropické počasí. Bylo přes 30 stupňů

V Česku dnes meteorologové opět zaznamenali tropické třicítky. Nejtepleji bylo v Plzni, kde naměřili 30,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy ale padly jen na 11 ze zhruba 150 meteorologických stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to dnes řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

před hodinou

Uprchlíci, ilustrační foto

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů, tvrdí agentura

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21.000 dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz.

před hodinou

před 2 hodinami

Hotel, ilustrační foto

Opatření by třetina hotelů uvolnila, až bude možný provoz bez omezení

Stávající protiepidemická opatření by podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz 34 procent hotelů a penzionů odložilo na dobu, kdy bude možný jejich provoz bez omezení kapacity. Naopak co nejrychlejší rozvolnění podporuje 38 procent provozovatelů ubytovacích zařízení, podmínky ale podle nich nesmějí být tak drastické jako návrh moci obsadit nejvýše čtvrtinu kapacity.

před 2 hodinami

Očkování, ilustrační fotografie

Zájem o očkování stagnuje na 64 procentech, menší je u chudých

Zájem o očkování proti covidu-19 byl na začátku května asi 64 procent, od dubna se téměř nezvýšil. Výrazně nižší je u mladších lidí s nižším vzděláním, chudších a obyvatel menších obcí. Lidé jsou také méně opatrní před nákazou, méně dodržují opatření, ale více se testují. Počet osobních kontaktů a setkání bez roušky je nejvyšší v letošním roce, ale stále nižší než loni v listopadu a prosinci. Vyplývá to z průzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

před 2 hodinami

Hans-Dieter Flick

Hansi Flick má cestu k německé reprezentaci umetenou. Čeká ho smlouva na tři roky

Současný veleúspěšný kouč Bayernu Mnichov Hansi Flick podle všeho po sezóně zamíří k německé fotbalové reprezentaci. Tím skončí éra trenéra Joachima Löwa, který německý národní tým povede ještě na letošním ME. O tom, že se tato výměna v Německu chystá, se spekulovalo v tamním fotbalovém zákulisí už dlouho, nyní však německý list Münchner Abendzeitung přišel s informací, že je pro Flicka na německém svazu připravena smlouva až do roku 2024.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Berlusconi, Silvio

Expremiér Berlusconi je opět v nemocnici, pozítří má soud

Italský expremiér a mediální magnát Silvio Berlusconi je opět v nemocnici, podle místních médií tam nastoupil dnes časně ráno. Čtyřiaosmdesátiletý politik, který v září prodělal nemoc covid-19, přitom kliniku opustil teprve před necelými dvěma týdny. 

před 4 hodinami

Belgie, Brusel

V Belgii se mají v červnu otevřít restaurace i kina

Od 9. června mají mít v Belgii bary, restaurace, kina a posilovny povoleno vpouštět dovnitř hosty a zákazníky. Informovala o tom dnes belgická televize VRT. Situace kolem koronavirové epidemie se v posledních týdnech zlepšila, poznamenala k tomu agentura Reuters.

před 4 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Unijní země včetně Česka čelí kritice, prý straní Izraeli a nezmiňují násilí proti Palestincům

Ministerstva zahraničí několika zemí Evropské unie čelí na sociálních sítích kritice za svá prohlášení k nejnovějšímu izraelsko-palestinskému násilí. Německo, Francie, Maďarsko, Česko a Rakousko podle tureckého provládního listu Daily Sabah vydaly prohlášení, která straní Izraeli a zcela ignorují izraelské násilí na palestinských civilistech v Jeruzalémě a Pásmu Gazy, jež se vyžádalo životy nejméně 24 lidí a stovky zraněných.

před 4 hodinami

Papež František

Papež rozhodl o větším zapojení laiků do služeb církve, týká se to i žen

Papež František rozhodl o tom, že do služeb církve se budou moci více zapojit laikové bez kněžského svěcení. V dokumentu nazvaném Antiquum ministerium ustanovil službu takzvaného laického katechety, kterou mohou zastávat i ženy. Katechetové mohou působit jako učitelé náboženství nebo připravovat věřící na svátosti, a to zejména tam, kde se nedostává kněží, napsal server Vatican News.

před 5 hodinami

Světová zdravotnická organizace (WHO)

Tchaj-wan usiluje o účast na schůzce WHO, Čína mu brání

Tchaj-wan bude do poslední chvíle usilovat o pozvání na schůzku Světové zdravotnické organizace (WHO), která začne 24. května, prohlásila dnes mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí Joanne Ouová. Účasti na podobných jednáních a členství ve světových organizacích brání Tchaj-wanu pevninská Čína, která ostrov považuje za svou součást. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama