Co se děje s vaším tělem po vypití Coca - Coly?

Praha - Nápoj, který s troškou nadsázky, každý alespoň jednou v životě ochutnal. Co se ale děje po pozření této tekutiny? Věděli jste to?

Přidejte svůj názor

ilustrační foto

Kdo by netoužil po tom, být zdravý. Pití sladkých nápojů tomu ale rozhodně neprospěje. Jak doporučuje každý výživový poradce, nejvhodnější je čistá, pramenitá voda. V případě potřeby zeleninové a ovocné šťávy bez přídavku cukru či zelený a bylinkový čaj.

Důvodů k vynechání cukernatých nápojů je mnoho.Věděli jste, že během 10 minut se do vašeho těla, spolu s hnědou limonádou, dostane 10 čajových lžiček cukru? To není málo, že?

To samo o sobě představuje 100% doporučenou denní dávky cukru. Nesměli byste tedy konzumovat nic jiného, ani například jablko. Normálně by se člověk z takové dávky pozvracel, ale díky kyselině fosforečné, která je složkou nápoje, tuto sladkost potlačí tak, že to ani nevnímáme.Což je vlastně účel.

V průběhu 20 minut hladina krevního cukru prudce stoupne. Na to však reagují játra a jako odpověď je na to vyloučení masy inzulínu slinivkou. Toto ohromné množství cukru se začne měnit na tuk.

V průběhu 40 minut je dokončená absorpce kofeinu, vaše zorničky se rozšíří, krevní tlak stoupne a játra tak pumpují válce cukru do krevního řečiště.

Okolo 45 minut tělo zvýší produkci dopaminu, který má za úkol stimulovat nervové receptory v mozku. Funguje to jako fyziologicky identická odezva jako u heroinu. Takže něco jako skrytá droga?

Po 60 minutách dochází k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi.

V České republice není naštěstí konzumace tohoto nápoje natolik vysoká jako například v USA. Průměrný Američan vypije za rok více jak 200 litrů sladkých nápojů. 

Mějte na paměti, že každé 3 dcl obsahují 10 lžiček cukru = 150 kalorií, 50 mg kofeinu plus umělá barviva a sulfáty. Voda neobsahuje nic z toho. Jeden nápoj denně zvyšuje riziko cukrovky o 85%, což není zanedbatelné číslo.

Navíc se konzumací těchto nápojů vystavujete riziku rakoviny. Zdravotní limit pro výskyt benzenu ve vodě je 5 molekul benzenu na 1 milion molekul vody. Při analýzách slazených nápojů se v některých z nich zjistila koncentrace až 79 ppm a z přes 100 testovaných značek většina obsahovala alespoň nějaké množství benzenu. Při nejmenším zarážející.

A co lahodný mok tedy obsahuje?

Kyselina fosforečná

Tato látka nabourává schopnost těla využívat vápník, což způsobuje to, že dochází k změkčení zubů a kostí.

Cukr 

Je vědecky dokázáno, že cukr zvyšuje hladinu inzulín. Tento vzestup vede k vysokému krevnímu tlaku, cholesterolu, onemocnění srdce a další.

Aspartam 

Jedná se o chemikálii, která se používá jako náhrada za cukr. Je zaznamenáno 92 možných negativních následků dávaných do souvislosti s konzumováním aspartamu. Dochází k mimo jiné k mozkovým nádorům, porodním defektům, cukrovce či epilepsii.

Kofein

Prokazatelně způsobuje nervozitu, chvění, nespavost, vysoký krevní tlak a nepravidelný tep.

Všeho moc škodí, to je stará známá věc. A proto i u konzumace nápojů se držte pravidla, že všeho s mírou. Převažovat by ale měla samozřejmě čistá voda, která je nejlepší nejen pro tělo, ale i mysl.

Témata: nápoje | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Společnost kolabuje, svět v roce 2020 upadne do chaosu, předvídá matematik

20.01.2019 12:59 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Konec války na poslední chvíli? Archívy ukázaly, jak blízko měl Hitler k…

20.01.2019 12:14 Dokumenty objevené v americkém archivu naznačují, že nacistické Německo mohlo před koncem druhé…

Nixon začal před půlstoletím přepisovat dějiny. Zásluhou médií ale jinak,…

20.01.2019 12:07 Letos v dubnu uplyne 25 let od smrti Richarda Nixona, jednoho z nejkontroverznějších prezidentů…

Míle smrti. Legendární útok americké armády na desetitisícový konvoj se…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno I válka v Perském zálivu má své stinné stránky. Jednou z nich je útok koaličních sil v čele s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama