Jaké jsou nejčastější dietní omyly? Pokud chcete redukovat váhu, vyvarujte se jich

Praha - Všeobecně se tvrdí mýty, že poslední jídlo by mělo být v pět hodin večer, vyřadit přílohy a podobně. Jaké jsou nejčastější dietní omyly?

Přidejte svůj názor

hubnutí

Mnoho lidí si myslí, že když začnou hubnout, stačí jediné - snížit množství jídla a zvýšit frekvenci pohybu. To ale zavání pořádným dietním omylem a následnou chybu, která může celou redukci váhy narušit. A to není jediný omyl svého druhu.

Naše stravovací návyky jsou vlastně hluboko zakořeněné v dětství. Naprosto pochopitelně nás ovlivňuje prostředí ve kterém žijeme, instituce, které navštěvujeme a v neposlední řadě rodina a přátele.

Máme k dispozici nesčetně zdrojů s informacemi o stravování, přičemž co zdroj, to vlastní názor a jiné tvrzení nebo se naopak o stravování nezajímáme vůbec. Jsme ovlivněni obecným povědomím a nepřesnými informacemi, neposloucháme vlastní tělo a nepoužíváme racionální pohled při výběru potravin a jídel. Velká chyba číslo jedna. 

Pojďme si to trošku osvětlit...

Úvodem je nutno zmínit, že za zdravé hubnutí se považuje to, kdy nám odchází z těla hlavně tuk a to zhruba 3 kilogramy za měsíc, aby měl náš výsledek dlouhodobý až trvalý charakter.

Za druhé, při větším a navíc rychlém úbytku se naše tělo zpravidla zbavuje i svalové hmoty a tělesné vody, což není ani žádoucí a už vůbec ne zdravé.

A za třetí, vše, co za něco stojí, není hned a není zadarmo. Funguje to tak v životě obecně. Pamatujte na to, že čím déle naše tělo po dobu našeho života huntujeme, tím by naše snaha o nápravy měla být pozvolnější. 

Je důležité si uvědomit, že každému člověku vyhovuje a funguje něco jiného, a proto je důležité hledat, zkoušet a přicházet na to, co každému jedinci bude sedět nejvíce. Neexistuje univerzální šablona, podle které by se mohl každý řídit. Bylo by to moc jednoduché. 

Pokud si myslíte, že děláte vše dobře, ale i tak se cítíte unavení, bez sil a snižování váhy se buď nedaří nebo jede jako na horské dráze tak věřte, že neděláte dobře nic. Kdybychom opravdu dělali vše dobře, tak bychom jako populace netrpěli nadváhou, obezitou, únavou, nevýkonností, zdravotními problémy apod.

Existují lidé, kteří jsou věční teoretici. Ví o výživě, potravinách, životním stylu opravdu hodně,mohli by takřka přednášet, ale praxe je zcela jiná. 

Zcela vyřadit tuk ze stravy? Omyl! Je pravda, že pokud se člověk snaží o redukci tělesné hmotnosti a tělesného tuku, tak je vhodné opatření, kdy snížíme příjem tuků ze stravy, neboť tuk je nejenergetičtější živinou ze všech (bílkoviny x sacharidy x tuky x alkohol). Tuk je také nositelem chuti a proto nám tučné potraviny a pokrmy tak chutnají. Nešťastným rozhodnutím je ale nejen přijímat tuky ve zvýšené míře tím, že jíme hodně tučných potravin (smažené pokrmy, smetanová jídla, uzeniny, tučná masa, sladkosti a zákusky,...), ale i vzdání se tuku zcela.

Nahraďte ale nezdravé tuky za ty zdraví přínosné. Dejte si například do jogurtu lžičku ořechů. Tuk je pro náš organismus v určitém množství důležitý – například pro stavbu buněčných membrán, pro rozpustnost a vstřebání vitamínů A, D, E, K, pro tvorbu enzymů a hormonů, ale i jako určitá zásoba v podobně tuku podkožního. Když se totiž dostaneme do nemoci, naše tělo má rezervy v případě, že nemůžeme přijímat potravu vůbec či delší dobu omezeně. 

Volte tedy spíše rostlinné tuky. Jedná se například o oleje, ořechy, semínka či avokádo. Z živočišných pak vybírejte libová masa, vejce, jogurty a tvarohy kolem 3% tuku a sýry v tučnosti okolo 30% (max. 45%), kousek másla – a to i v případě redukce hmotnosti

Zkoušeli jste někdy pozorovat zvířata v přírodě a jejich stravovací zvyklosti? Všimněte si, že zvířata ve volné přírodě netrpí obezitou, mají dostatek pohybu, jedí jen to, co jim je vlastní, konzumují potravu v přirozené formě, nepřejídají se, po „jídle“ dají tělu čas odpočinku na trávení, a aby si nějakou potravu opět ukořistili, musí učinit výdej energie pro její získání. Zkuste se někdy chovat jako zvíře.

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Obránci zapomněli zavřít branku, potom Konstantinopol padla

18.01.2019 16:22 Aktualizováno Pád Konstantinopole představuje jeden z velkých historických milníků. Dobytím města definitivně…

Nejsme první ani poslední. Vědci zjistili, který tvor v budoucnu nahradí…

18.01.2019 14:38 Budou lidé za 50 000 let stále pány tvorstva? Podle vědců to není příliš reálné. Zatímco jedni…

Nová doba, host vyhazuje vrchního. Jak dnes vypadá legendární číšník z…

18.01.2019 11:20 Miloš Černoušek není hercem velkých filmových rolí a na kontě má pouze několik snímků, přesto se do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama