Den matek: Jakým dárkem zabodovat?

Praha - Den matek je den, který přežil napříč staletími a svou tradici si drží dodnes. Nezapomeňte svou maminku potěšit a dát ji najevo, jak moc pro vás znamená. Vyberte dárek, který je pro ni ten pravý.

Přidejte svůj názor

Růže, ilustrační fotografie

Jak již název napovídá, jedná se o den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. Není určeno fixní datum, naopak, slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě. Například ve Velké Británii se maminky obdarovávají čtvrtou postní neděli a v arabských zemích zase den připadá na 21. března.

V tento den dávají nejen děti svým matkám dárky, buď vlastnoručně vyrobené nebo s láskou koupené. Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii, např. ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů.

Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. O pět let později vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek, konající se druhou květnovou neděli.

U nás, v Česku se slaví podle amerického vzoru rovněž druhou květnovou neděli, tedy tu zítřejší. V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po druhé světové válce byl postupně zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen (slaveného vždy 8. března), ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně.

Letos, 14.5.2017 patří neděle právě maminkám. Nezapomeňte na ně a překvapte.

Dopřejte mamince volný den

U maminek je jedno, zda je víkend, nebo pracovní den. Nenechají vás o hladu ani nepřestanou mýt nádobí. Zkuste je zítra vystřídat. Kupte mamince například nějakou fajn knihu, pošlete ji na zahradu, kde si může v klidu číst. K pohodovému okamžiku ji uvařte lahodnou kávu a připravte něco dobrého na zub. Úklid domácnosti převezměte vy, spolu s dalšími členy rodiny. Nechte maminku odpočívat. Poděkujete ji tím za to, co pro vás bez nároku na honorář každý den dělá.

Vezměte ji do její oblíbené restaurace

Ano, do její oblíbené restaurace, ne do vaší. Tento den se netočí kolem vás. A proto nevyhovuje li vám maminky výběr, dnes pomlčte. Je to okamžik, který má udělat vaší mamince radost.

Darujte jí dárkové kupony na pomoc v domácnosti

Tímto dárkem určitě nepohrdne. Může se jednat o vyluxování auta, úklid zahrady, umytí oken apod.

Napište mamince dopis

Upřímně a s láskou. Ručně psané dopisy jsou v dnešní době vzácné. Všichni v rodině si sedněte a napište své mamince, proč je pro vás důležitá. Uvidíte, že dojetí přijde okamžitě.

Naplánujte pro maminku zážitek

Nemusí jít zrovna o výpravu kolem světa nebo seskok padákem. Například výlet do Botanické zahrady také potěší.

Květina vždy potěší

Která žena by neměla ráda květiny. A není nutné utratit tisíce za pugét rudých růží. Uvidíte, že maminku potěší i luční kvítí, které bude sbírané s láskou.

Všechny maminky a to nejen ty současné, ale i ty dříve narozené, si v tento jejich den zaslouží nějakou pozornost. Tak na ni myslete stejně tak, jak ona na vás každý den.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Společnost kolabuje, svět v roce 2020 upadne do chaosu, předvídá matematik

20.01.2019 12:59 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Konec války na poslední chvíli? Archívy ukázaly, jak blízko měl Hitler k…

20.01.2019 12:14 Dokumenty objevené v americkém archivu naznačují, že nacistické Německo mohlo před koncem druhé…

Nixon začal před půlstoletím přepisovat dějiny. Zásluhou médií ale jinak,…

20.01.2019 12:07 Letos v dubnu uplyne 25 let od smrti Richarda Nixona, jednoho z nejkontroverznějších prezidentů…

Míle smrti. Legendární útok americké armády na desetitisícový konvoj se…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno I válka v Perském zálivu má své stinné stránky. Jednou z nich je útok koaličních sil v čele s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama