Proč a jak se zbavit tuku v oblasti břicha?

Praha - Tuk na břiše, to je velké téma. Hodně lidí tento problém trápí a neví, jak ho odstranit. Může za to genetika, životní styl nebo kombinace obojího?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Obecně má člověk tendenci k ukládání tuku do břišní oblasti. Jedná se o nejčastější typ postavy. Tyto tělesné konstituce připodobňujeme tvaru jablka.

Za vysoce rizikový obvod v pase se považuje hodnota vyšší než 88 cm u žen a více jak 102 cm. Proč je ale tuk v břiše nebezpečnější než tuk například v oblasti nohou a boků?

Pokud se jednou pro vždy zbavíte nelibého tukového polštáře, snížíte tím riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku a onemocnění srdce a cév. To je dobrý důvod, že?

Zmnožení tukové tkáně v oblasti břicha u lidí vadí našim cévám, srdci a dosti se podílí i na vzniku cukrovky II. typu. Dále se vám zlepší dýchání, které celé tělo zklidní a tím pádem i tlumí stres. A v neposlední řadě se zlepší i váš vzhled a tím přirozeně stoupne sebevědomí. Inu, důvodů není málo.

V prvé řadě byste si měli upravit stravovací režim. Jezte zhruba každé tři hodiny, nepřejídejte se, omezte tučné potraviny ( smetanové výrobky, sýry nad 45% tuku, smetanové omáčky, uzeniny, tučná masa, másla, sádla, množství vajec a další).

Vyhněte se alkoholu, cukru a bílé mouce. Toto trio je hlavním posilovačem břišního tuku a tím víc, kombinuje li se.

Zkuste se naladit do psychické pohody. Samozřejmě je to leckdy velmi obtížné, ale dobrým pomocníkem vám může být jóga či mediace. Při dlouhodobém neřešení problémů, užírání se starostmi, depresemi, uspěchaností a časovým presem naše tělo nebude chtít hubnout. Je tomu přesně naopak. Pravděpodobně bude i reagovat tak, že si začne tuk v břiše shromažďovat, aby se mělo jak bránit, neboť hladina „stresových“ hormonů z nadledvinek bude setrvávat ve vyšší míře, což pro tělo znamená, že je v pohotovosti.

Naše tělo zákonitě potřebuje pohodu. Slyšeli jste někdy o tom, že 90% našich obav a strachů se nikdy neuskuteční a jsou vesměs zbytečné?

A samozřejmě dbejte na pohyb. To je základ. Úplně nejlépe každodenní a hodinu trvající pohybová aktivita, která nás donutí se mírně zadýchat, ale jen do fáze, kdy ještě zvládneme mluvit. To je přibližné optimální pásmo pro spalování tuků. Takovou aktivitou je například svižná chůze, nordic walking, turistika, jízda na kole, inline bruslení, pomalý běh (=jogging), pozvolnější lekce různých cvičení (aerobic, zumba gold, heat…). Tento typ pohybu by měl být doplněn i zpevňovacími cviky na střed těla – jóga, pilates, cviky na balančních pomůckách (bosu…).  

Pamatujte ale, že i zbavování se břišního (jiným slovem viscerálního) tuku je dlouhodobý proces, takže zapomeňte na rychlá řešení typu hladovka, kruté diety či léky na hubnutí. Neuspěchejte to, nevzdávejte se a uvidíte, že brzy sklidíte plody své píle a snahy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Obránci zapomněli zavřít branku, potom Konstantinopol padla

18.01.2019 16:22 Aktualizováno Pád Konstantinopole představuje jeden z velkých historických milníků. Dobytím města definitivně…

Nejsme první ani poslední. Vědci zjistili, který tvor v budoucnu nahradí…

18.01.2019 14:38 Budou lidé za 50 000 let stále pány tvorstva? Podle vědců to není příliš reálné. Zatímco jedni…

Nová doba, host vyhazuje vrchního. Jak dnes vypadá legendární číšník z…

18.01.2019 11:20 Miloš Černoušek není hercem velkých filmových rolí a na kontě má pouze několik snímků, přesto se do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama