Jak zabavit děti během dlouhé cesty na dovolenou: Rady a tipy

Praha - Období dovolených se nezadržitelně blíží. Moderní doba umožňuje, že cestování je bez větších problémů možné už i s kojenci. Jak ale malé děti během cesty na dovolenou zabavit?

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

V prvé řadě je nutné si uvědomit, že cestování s dětmi se zcela liší od dovolené, kde jste jen sami s partnerem. Není to o vás, nýbrž o potomcích. To ale ničemu nebrání, abyste dětem dopřáli luxus dnešní doby.  Je jen důležité se na cesty náležitě připravit a to ať už jedete autem, lodí, autobusem nebo letíte letadlem.

Jak se tedy říká, štěstí přeje připraveným a tak nepodceňte onu přípravu. Pokud cestujete s dětmi sami, připravte si program předem. U malých dětí do tří let vystačíte s málem. Drobné pamlsky, dobrůtky, oblíbené písničky či pohádky. U dětí starších už můžete narazit. Mějte v pohotovosti časopisy, knihy a popřípadě tablet s filmem.

Auto

Pokud se chystáte na prázdniny autem, je důležité, aby byla jízda hlavně bezpečná. Je nezbytné udržet v autě klid a k tomu jsou ideální různé hry.

I když vyjíždíte na noc a dítě po chvíli usne, celou cestu to nevydrží. Nakombinujte hry slovní a deskové, které se prodávají v cestovním balení a nezaberou více místa než knížka. Tím, že v autě zabavíte děti, nebudete za volantem nervózní.

A jaké hry s dětmi hrát?

Slovní fotbal

To je taková klasika už z našeho dětství. A jako bonus - tato hra se dá opakovat do nekonečna. Každý musí vymyslet slovo začínající na poslední písmeno slova předcházejícího.

Rýmování

Řekněte slovo a chtějte od dítěte, aby našlo takové, které se bude rýmovat. Nebo se rovnou pokuste složit básničku.

Postřeh

Vymyslete si seznam všeho, co můžete po cestě vidět, třeba hrad, zvíře, nádraží apod. Kdo objekt uvidí první, získává bod a slovo se ze seznamu maže.

Na hádání

Pomocí otázek se pokuste dítě přimět, aby zjistilo, na co myslíte. Je to člověk? Je to zvíře? Máme to doma?

Vlak a autobus

Pokud není vlak přeplněný, snášejí ho děti většinou dobře. Vlak nabízí volnost pohybu. Občas to chce ale pevné nervy, jelikož můžete narazit na spolucestující, kteří nejsou příznivci dětského křiku, smíchu i pláče.

Při cestě hromadným dopravním prostředkem je důležitější, víc než kde jinde, vymyslet dítěti program. Volný pohyb ho může bavit hodinu, dvě a nebo také vůbec.

Vezměte si sebou přenosný DVD přehrávač, kde můžete pouštět pohádky, zabalte si oblíbené obrázkové knížky, karty, pexeso či cestovní deskové hry. 

Letadlo

Cestování letadlem je bezesporu vhodné hlavně na dlouhé vzdálenosti. Důležité je připravit děti na nepříjemný pocit během vzletu a přistání. Tento pocit je způsoben přetlakem ve středním uchu. Zmírnit tento projev můžete bonbónem nebo žvýkačkou. Kojence je vhodné při vzletu a přistání vzbudit pokud spí a nakojit ho či mu dát napít z lahve. 

Letušky bývají často vybavené a na palubě vám nabídnou hračky či různé hry. Pokud ale letíte více hodin, vezměte dítěti oblíbenou hračku či deku, ke které se může přitulit. Důležité je, aby se cítilo v bezpečí.

Před usnutím zkuste zpěv, písničky a pohádky na CD. Dítě se uklidní a navodíte tím příjemnou atmosféru.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajemství české klasiky: Více, z čeho se dělá tlačenka?

16.01.2019 15:08 Tlačenka patří do české kuchyně stejně neodmyslitelně, jako knedlo-vepřo-zelo, špenát nebo…

Muslimská divize SS byla založena samotným Himmlerem. Nacisté měli s…

16.01.2019 14:40 Nacistické rasové teorie přisuzovali jiným národům než těm „árijským“ velmi nízké postavení. Němci…

Můžeme se z brambor otrávit? Před rizikem už varují i úřady

16.01.2019 14:08 Zelené, naklíčené brambory a neoloupané brambory bychom v žádném případě jíst neměli, v opačném…

Česko zasáhnou silné mrazy. Jak se na ně připravit?

16.01.2019 09:04 Zatímco do víkendu teploty spíše porostou a dosáhnou až jarních hodnot, už příští týden přijde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama