Delegát cestovní kanceláře: Vysněná kariéra nebo naopak noční můra?

Praha - Spojení cestování a práce se může zdát jako sen. Poznáte místa, za která mnozí z nás utrácejí své úspory, a dostáváte za to ještě mzdu. Nejedná se ale pouze o jakési pozlátko?

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Spousta zážitků, nových kontaktů i přátelství a výborné jídlo. To a mnohem více je práce delegát. Že to zní jako ideální zaměstnání? Možná ano, možná ne. 

Pokud budete mít štěstí, tak se o sen může opravdu jednat a dostanete umístění v Dominikánské republice či Maui. Ale pamatujte, že nejde jen o výhody uvedené výše, naopak na vás bude uvalena velká zodpovědnost a mnohdy řešení velmi nepříjemných problémů. 

Jakou práci můžete pro cestovní kancelář vykonávat?

Pro začátek je dobré vědět, že práce pro cestovní kancelář v dovolenkové destinaci nemusí znamenat nutně jen pozici delegáta. 

Technický delegát / doprovod do autobusu

Jedná se o nejlépe dostupnou pozici - tedy alespoň pro začátek. Při autobusových zájezdech (např. do Chorvatska) doprovází klienty v autobuse do destinace, kde je předá místnímu delegátovi a zase se vrací zpět s klienty, kterým dovolená končí. Není to úplně nejzáživnější práce a mnohahodinové přejezdy jsou vyčerpávající, ale je to šikovný úvod do cestovního ruchu. Podobný scénář se odehrává i v zimě, kdy jsou cílem lyžařská střediska ve Francii nebo Itálii.

Transferový delegát

Tato pracovní pozice je obsazována zejména v opravdu velkých destinacích (např. Turecko – Antalya, Alanya, Side) a při velkém množství klientů je zapotřebí člověka, který přivítá klienty na letišti, podá jim základní informace a doveze je do hotelu. Opět ideální pozice pro start v této oblasti. 

Průvodce fakultativních výletů

Lidově řečeno "výletář". Tato osoba obvykle působí ve větších destinacích a během fakultativních výletů provází klienty po nejzajímavějších místech, kde jim sděluje informace o místní historii, fauně, flóře, kultuře a obyvatelstvu. To už je pozice, na kterou je nutné se náležitě připravit a nabýt vědomosti. 

Delegát

A nyní jsme narazili na pomyslnou třešničku na dortu. A jaká je pracovní náplň delegáta?

1. Přílet a transfer do hotelu

Mezi hlavní povinnosti delegáta patří uvítání klientů na letišti, podání základních informací a doprovod při transferu do hotelu. Klienti často bývají unavení z cesty, dezorientovaní a vystresovaní z nového prostředí, takže už zde je nutné kázat svůj šarm a zároveň organizační schopnosti.

2. Uvítací schůzka a následná setkání s klienty

Zpravidla den po příletu uspořádá delegát pro klienty uvítací schůzku (často se označuje slovem briefing), kde jim předá důležité informace o hotelu a destinaci, lékařské péči, místní dopravě a představí nabídku výletů.

3. Fakultativní výlety

V menších destinacích, se práce delegáta rozšiřuje i o práci průvodce. Samotné výlety (a transfery) totiž neorganizuje cestovní kancelář, ale tzv. místní partner, který působí přímo v té dané zemi. Od jeho kvality a profesionality se často odvíjí zkušenost delegáta.

4. Řešení problémů

A to je nejméně oblíbená, ale na druhou stranu nejčastější činnost delegáta. Může se s ní setkávat bez nadsázky  klidně i 24 hodin denně, protože všichni klienti mají jeho telefonní číslo a neváhají ho použít. 

5. Administrativa

Ano, ani bez tohoto se neobejdete a s prací delegáta je spojeno i mnoho papírování. Důležité je vést evidenci stížností i způsobů, jak byly vyřešeny. Delegát dostává i nemalou zodpovědnost za vybrané peníze (výlety a aktivity). Základem je najít šikovný způsob, jak mít o všem přehled a udržovat v těchto věcech pořádek a řád.

6. Odlet klientů

A to je poslední z povinností delegáta.Musíte navigovat klienty na odbavení a rozloučit se. 

Jak práci delegáta najít?

Nejjednodušší je oslovit přímo cestovní kanceláře či agentury. Většinou naleznete na jejich webových stránkách, v podsekci kariéra, formulář, pomocí kterého je můžete na požadovanou pozici kontaktovat. 

Hodně agentur shání delegáty na letní sezonu již před koncem roku nebo začátkem roku nového. Prosinec až únor je dobré období, kdy začít. Další zajímavá etapa začíná na jaře před začátkem letní sezony (březen až květen).

Velmi důležité jsou vlastnosti delegáta, z nichž hraje prim samostatnost. Dále je nutné umět čelit spoustě krizových situací a poradit si. Důležité je také být asertivní, pohotový a mít schopnost improvizace. Nezapomeňte, že pro pracovní pozici delegáta je prioritní znalost nějakého cizího jazyka – komunikativní angličtina je minimum, u některých destinací je třeba znát alespoň základy místního jazyka (např. Kapverdy – portugalština).

Naopak vystudovaný cestovní ruch nebo kurz průvodce není vždy nutností, i když vám samozřejmě přidá kladné body. Nadšením a ochotou učit se nové věci, stejně jako profesionálním přístupem, můžete ledacos vynahradit.

Pokud máte svou destinaci snů, není nic snazšího, než nalézt na internetu kanceláře či agentury, které tam pořádají zájezdy, najít kontakty a připravit přesvědčivý motivační dopis. Pokud je pro vás tento svět úplně nový, je lepší ze začátku nelpět na jedné konkrétní destinaci, ale jednoduše to zkoušet. Pro začátek je nejdůležitější nějakou pozici získat a příští rok už si budete moci víc vybírat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pamatujete na Ošklivku Betty v civilu? Pod nánosem pomády a ošklivými…

16.12.2018 16:12 Jen málo telenovel zaznamenalo v české republice takový úspěch jako Ošklivka Betty. Ta prorazila…

Rok 2019 podle Baby Vangy? Slavná věštkyně předpověděla světu hrozné věci

16.12.2018 13:59 Slepá věštkyně Baba Vanga podle mnohých předpověděla řadu zásadních událostí - například útok na…

Proměny O2 arény v roce 2018: Kluziště, tenisový kurt i parkurové cvičiště

16.12.2018 13:19 Lední kluziště, které po většinu roku vyplňuje ústřední plochu libeňské O2 arény, nahradily v…

Internetem se šíří nebezpečná rada, lékaři jsou otřeseni

16.12.2018 12:38 Aktualizováno Internet je plný rad. Řadou z nich, především ohledně zdraví, ale není radno se řídit. Mohou totiž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama