Je vaše manželství v krizi? Rozvedete se v srpnu nebo v březnu, tvrdí vědci

Podle vědců z Washingtonské univerzity dochází k rozvodům nejčastěji v březnu nebo v srpnu v rámci roku. Na rozvod mají vliv zejména svátky a dovolené, které umožní rodinám v krizi trávit čas spolu. Mnohé ženy a muži na dovolené očekávají, že dojde ke změně a že se jejich vztah vrátí do funkčních kolejí. Zklamání z nenaplněných očekáváních však může skončit rozvodem.

Přidejte svůj názor

Manželství je nejlepší cesta k rozvodu, říká se

Přežili jste manželkou krizi a nestihli jste se rozvést v březnu? Tak si dejte pozor na srpen. Nejvíce rozvodů v roce se totiž podle studie Washingtonské univerzity uskutečňuje v březnu a v srpnu. S informací přišel server Health. Tato studie je jednou z prvních, která přináší důkaz o souvislosti rozvodu s obdobím, kdy k němu došlo. 

Profesorka sociologie Julie Brinesová a doktorand Brian Serafini původně neměli v úmyslu zkoumat fenomén sezónnosti v rozvodových cyklech, původně chtěli studovat fenomén recese a jeho vliv na stabilitu manželství. Při zkoumání však objevili zajímavé trendy, které vypozorovali na rozvodech ve státu Washington mezi lety 2001 a 2015.

Vědci spekulují, že manželské páry se záměrně vyhýbají žádostem o rozvod v období Vánoc a Silvestra stejně jako v období, kdy mají jejich děti prázdniny (v USA trvají letní prázdniny obvykle přibližně v rozmezí května až července, mohou zasahovat i do začátku srpna). To je totiž čas, který raději obětují rodině. "Rodinný život ovládají sociální hodiny," píší vědci. Ty reflektují narozeniny, prázdniny a další důležité události v životě jednotlivých členů rodiny.

Po páry je tak společensky nepřijatelné, aby přišly s rozvodem v takovou dobu. Navíc některé nešťastné páry doufají v tom, že šťastné prožití svátků či dovolené může pomoci jejich narušenému manželství. 

"Lidé mají tendenci vnímat svátky a dovolené s vysokými očekáváními, navzdory tomu, jak moc už byli svým partnerem zklamaní v minulosti," říká Brinesová. Svátky a dovolené tak otevírají prostor pro jakýsi nový start a novou etapu života.

Naneštěstí však podle Brinesové dovolená mnohdy nenaplní tato očekávání. Spíše může jít o období velmi stresující a emocionálně napjaté a v důsledku přispěje ke konečnému rozpadu manželství. Než však manželé seberou odvahu k rozvodu, trochu to trvá. Vánoční a silvestrovská volna, která skončí nenaplněnými očekáváními, tak vyplynou v rozvod zhruba někdy na jaře v březnu. Stejně tak tomu je v srpnu, kdy už mají americké děti po prázdninách. K rozvodu může přispět fakt nástupu dětí do školy. 

Vědkyně dodává, že sebevraždy jsou také častější na jaře a někteří další vědci dokonce tvrdí, že delší dny a zvýšená aktivita může v lidech trpících depresemi jejich chmury ještě zesílit a ti jsou pak schopni páchat sebevraždu. Podobné faktory prý mohou hrát roli i ve fenoménu rozvodovosti. 

Dvojice vědců se nyní snaží svůj výzkum rozšířit i na další americké státy, aby se potvrdila či vyvrátila platnost jejich tezí. Nyní se chystají zaměřit na státy Ohio, Minnesota, Florida a Arizona. Jelikož jsou tyto státy z demografického pohledu velmi odlišné, v případě podobných zjištění, jakých dospěli ve Washingtonu, bude možno udělat obecnější závěry.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žena si 14 let stěžovala na bolesti v zádech. Když ji lékaři prohlédli,…

23.02.2019 18:53 Aktualizováno Bolest zad trápí čas od času každého z nás. Pokud ale problém přetrvává, je na místě vyhledat…

Po světě se šíří nákaza spalničkami. V ohrožení jsou i Češi

23.02.2019 15:02 Epidemie spalniček je dnes aktuálním případem a rozrůstá se po celém světě. I přesto spoustu rodin…

Čeka: První tajná policie SSSR řádila pět let, oběti lze jen těžko spočítat

23.02.2019 09:45 Když se řekne sovětská tajná policie, většina z nás si vybaví nechvalně proslulou KGB. Ta však ale…

Převratné archeologické nálezy v Brně: Objevy mapují osídlení od pravěku…

23.02.2019 09:03 Archeologické výzkumy jsou v moderní době spojené především se stavební činností, které v poslední…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama