I mírné popíjení alkoholu škodí mozku, varují vědci

Washington - Američtí vědci přišli s novou studií, která se nebude líbit občasným konzumentům alkoholických nápojů. I mírné popíjení totiž způsobuje atrofie mozku, které mají vliv na paměť člověka.

Přidejte svůj názor

Alkohol, ilustrační foto

Vědci si položili otázku, zda i mírné popíjení alkoholu může mít neblahý vliv na lidský mozek. Některé vědecké studie totiž podporovaly myšlenku, že občasné popíjení může být naopak zdraví prospěšné, a to konkrétně pro naše srdce. S výsledky studie přišel americký server The Washington Post. 

Studie se účastnilo na 550 dospělých po dobu 30 let. Průměrný věk účastníků studie byl na začátku 43 let a v průběhu studie se jim pravidelně zkoumala míra konzumace alkoholu a jejich kognitivní výkonnost. 

Žádný z účastníků výzkumu nebyl závislý na alkoholu. Testování ukázalo, že lidé, kteří pili nejvíc během sledovaných třech dekádách, zaznamenali největší pokles kognitivních funkcí (prostřednictvím těchto funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje a zvládá různé úkony, patří mezi ně paměť, koncentrace, pozornost či řečové funkce). Ten je zapříčiněn úbytkem buněk v oblasti mozku, která je zodpovědná za paměť a učení. Procesu se říká hipokampální atrofie. 

Důležitým poznatkem však je, že i u umírněných konzumentů alkoholických nápojů je velké riziko atrofií mozku. Byla u nich vypozorována třikrát větší šance, že u nich dojde k poškození mozku, než u těch, kteří si alkohol nedopřávají vůbec. Výzkumníci nenašli ani jeden pozitivní účinek konzumace alkoholu na lidský mozek, a to ani v případě opravdu svátečních pijáků. 

Podle současných měřítek se v americké společnosti považuje za "mírnou konzumaci alkoholu" jeden drink denně pro ženy a dva pro muže. Takovým drinkem může být třetinka piva nebo dvojka vína. 

Většina účastníků výzkumu byli muži. Data, která vědci vyhodnotily, vycházejí z dotazníků, jež museli účastníci vyplnit. Ke změnám v mozku mohli dle vědců samozřejmě přispět i jiné faktory, než samotná konzumace alkoholických nápojů. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sušíte prádlo na radiátoru? Experti před tím důrazně varují, hrozí velké…

14.12.2018 12:42 Obyvatelé především menších bytů v zimních měsících s oblibou suší vyprané oblečení na radiátorech.…

Česko zaplaví uprchlíci a povodně? Nostradamus předpověděl rok 2019

14.12.2018 10:53 Michel de Nostredame zvaný Nostradamus byl spíše skeptik a lékař, než věštec. Přesto jsou jeho…

Mučil v koncentráku vězně? "Ušaté torpédo" Zápotocký měl nevalnou pověst

14.12.2018 10:30 V pořadí druhý komunistický prezident Antonín Zápotocký byl typickým představitelem komunistického…

Třetí věk už neexistuje? Nastupuje železná generace a nemá v úmyslu stát…

14.12.2018 08:40 Jsou nezávislí, stále napojení na internet: Italové starší pětapadesáti let jsou "železnou"…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama