Muži po rozvodu nejedí zeleninu. Vědci teď zjistili proč

Ať už jde o rozvod, odloučení nebo ovdovění, konec manželství není pro nikoho bezbolestný. Především pro další život mužů, u nichž nová životní situace ovlivňuje jejich stravovací návyky. V případě mužů jde o drastické zhoršení skladby jídelníčku, zatímco u žen zřejmě nová situace stravování příliš neovlivňuje.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Muži, ilustrační foto
doporučujeme

Ukazuje to mimo jiné studie expertů z Centra pro výzkum stravování a aktivity při Cambridgeské univerzitě, kteří zkoumali, kolik ovoce a zeleniny sní 11.577 sledovaných osob ve věku od 40 do 80 let.

Vědci vycházeli z předpokladu, že omezená konzumace čerstvých potravin může zvyšovat riziko kardiovaskulárních chorob a některých druhů rakoviny. Nepřihlíželi ale k tomu, jak dlouho manželství trvalo a jak bylo kvalitní, ani k důvodům, které vedly k jeho ukončení.

Experti tak zjistili, že při dvou klinických studiích vedených v letech 1993-1997 a v letech 1998-2002 omezili muži, kteří už nebyli ženatí, svůj denní příděl ovoce a zeleniny. Jejich strava nebyla už tolik pestrá.

Naopak ženy svůj potravinový režim změnily méně výrazně, s výjimkou konzumace alkoholických nápojů, která se citelně snížila. Ženy vypily přibližně o jeden drink týdně méně než v době manželství. Muži konzumovali stále stejné množství alkoholu, poznamenal s odkazem na studii italský list Corriere della Sera.

"U této generace, která se narodila mezi dvacátými a šedesátými lety, jsou stravovací návyky silně spojeny s pohlavím v důsledku toho, že to byly právě ženy, kdo se hlavně staral o domácnost a přípravu pokrmů," vysvětlil autor studie Pablo Monsivais.

"To může zčásti vysvětlovat důvody, proč ženy, které zůstaly samy, zachovávají své předešlé stravovací návyky, na rozdíl od mužů, kteří se na přípravě pokrmů v době manželství nepodíleli," dodal.

Loading...
Témata: Muži | Vědci | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s lidmi dělají cigarety? Nový objev vědců zjistil, že nehrozí jen…

16.11.2019 18:49 Aktualizováno Vědci našli souvislost mezi kouřením tabáku a duševními chorobami. Podle nové studie mohou mít lidé…

Počasí deptá Čechy? Vědci zjistili, jak jim ničí zdraví vítr

16.11.2019 17:40 Zima je pro lidi s onemocněním kloubů náročným obdobím. Podle studie s názvem „Zataženo s možností…

Vědci konečně rozsekli ožehavou otázku. Zjistili, kdy cvičit

16.11.2019 13:02 Otázkou, zda jíst před nebo po cvičení se zabývají lidé dlouhá léta. Nová studie tvrdí, že když…

Single život je smutnější a prázdnější? Odborníci boří mýtus

16.11.2019 08:40 Šťastný může být i ten, kdo žije sám. Možnost dosáhnout tolik hledaného štěstí není uzavřena nikomu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama