Peníze: Kdy a proč je lidé vůbec začali používat?

Bez nadsázky celý svět se dnes točí kolem peněz. Vynález, který je starý desítky tisíc let hýbe světem. Proč vlastně lidé kdysi začali peníze používat, jaké objekty se jako peníze používali a co nás čeká do budoucna?

Peníze jsou hybnou silou dnešního světa

Lidská rasa používá peníze jakožto platidlo již 40 000 let. Umožňují spolupráci ve velké sociální komunitě, zjednodušují transakce, na rozdíl od směnného obchodu umožňují přesné porovnání a určení cen. Jsou symbolem moci a hybatelem velké části lidské činnosti. Je jich mnoho druhů, některé starší a některé novější. Které ale byly jako první?

Vědci našli stopy peněz až v dávné minulosti a jejich forma se po tisíciletí vyvíjela. Od přírodních objektů, přes mince a papír až po digitální měnu. 

Teorií o vzniku peněz je mnoho, zejména proto, že má mnoho funkcí. Umožňuje to dát věcem hodnotu, je to prostředek komunikace mezi odlišnými národy, určují hierarchii společnosti. Je složité ukázat na jednu z funkcí a říci, že právě to je ta primární, za kterou peníze vznikly. Důkazy však naznačují, že prvotní účel souvisel s darováním a placením dluhu.

Zprvu šlo o přírodní objekty

Jako první peníze sloužily objekty, které se vyskytovaly v přírodě, ale byly velmi vzácné. Takovým objektem například byly mušle nebo materiály jako měď, zlato, stříbro či olovo. V některých oblastech se ještě do nedávna jako měna používal živý dobytek. 

První známá mince je mezopotámský shekel, který se objevil zhruba před 5000 lety. Mezi roky 650 a 600 př.n.l. existovaly mince v Malé Asii, kde nejbohatší občané Lýdie a Iónie používali zlaté a stříbrné mince, aby zaplatily za své armády. 

Celosvětový fenomén

Doslova hory zlatých či stříbrných mincí byly nalezeny po celém světě. Mince byly brány jako platební médium globálně. Svědčí o tom nalezení mincí římských, islámských, indiánských i čínských.

Úspěch mincí stojí na několika vlastnostech, které v té době neměla žádná jiná potencionální platební komodita. Jsou snadno přenosné, leccos vydrží a mají sami od sebe hodnotu, která se příliš nemění. Navíc na rozdíl od stáda dobytku nepodléhají náhlé ekologické katastrofě. 

Peníze se také rychle staly nástrojem politiky. Pomocí peněz mohly být vybírány daně a stavěny armády. Zároveň stabilizovali ekonomiku a důvěru obchodu mezi rozdílnými skupinami. 

Prostředek ke sledování historie

Stejně jako dnes, ani v minulosti nebyla žádná společnost kompletně samostatná a peníze dovolili lidem interakci s jinými skupinami. Díky tomu se nabízí unikátní příležitost sledovat dávné obchodní trasy.

Jedním z příkladů prvního úspěšného globálního obchodu jsou původní obyvatelé Ameriky, kteří žili v době mezi lety 1450 a 500 př. n. l. a využívali k obchodu obsidián, mušle a dva druhy hliněných předmětů. Díky nim je nyní možnost vysledovat, že obchod probíhal po délce obou Amerik. Díky peněžním stopám také víme dnes o slavné Hedvábné stezce mnohem více, než bychom věděli bez nich. 

Peníze tu budou dál

V dnešní době odlišují peníze bohaté od chudých, vyvíjející se od rozvinutých, sever od jihu a východ od západu. Přinesly mnoho výhod, ale zároveň i osobní, neosobní i globální nerovnováhu. A tak tomu bude i v budoucnosti.

Peníze budou dále hlavním měřítkem pro dobrý život a udržitelnost. Mění se pouze jejich forma a na síle nabírá nejen digitalizace klasických měn, ale i čistě internetové peníze jako třeba BitCoin či LiteCoin. Využíváme je však vlastně stejně, jako naši dávní předkové. 

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

17.06.2021 13:27 Kdy se začnou se na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace…

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Související:

Právě se děje