Kočky jako dobyvatelé světa. Jak se dostaly na naše pohovky?

Dlouho se předpokládalo, že lidé a kočky uzavřeli křehký mír před několika tisíci lety. Jedna strana se začala chovat krotčeji a lovila hlodavce, kteří ničili úrody obilí, druhá strana přijala přítomnost první a krmila je zbytky. Je to však tak?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kočky
doporučujeme

Vědci studovali DNA z více než 200 starověkých koček a dozvěděli se mnohem více o cestě divoké kočky, která byla samotářská a agresivní, přes okraje společnosti až do tepla a pohodlí našich obývacích pokojů.

Mezinárodní tým vědců zjistil, že rozptýlení koček po světe se stalo ve dvou vlnách. První kočky se šířily z oblasti úrodného půlměsíce, která v dnešní době zahrnuje Irák, Sýrii, Libanon, Jordánské a Izrael, podle některých také Egypt a Turecko. Druhá vlna pak vyšla z Egypta. Vikingové s tímto cestováním hodně pomohli.

Podle serveru Science Alert domácí kočky pocházejí z jednoho předka – Felis silvestris lybica. Tato šelma je známá pod názvem kočka plavá a je poddruhem kočky divoké. Ze čtyř poddruhů divoké kočky se kočka plavá stala jedinou ochočenou a domestikovanou.

Prastarou kočičí DNA vědci našli v oblastech Evropy, Afriky i Středního východu. Jedna z nejstarších byla právě DNA zakotvená v úrodném půlměsíci. Lidé si před tisíci lety pravděpodobně uvědomili, že některé divoké kočky byly užitečné a téměř přátelské.

Když se pak lidé začali přesouvat z tohoto místa do Evropy, přibližně před 7000 lety, kočky se na pouť vydaly s nimi. Nebyly však nevítanými pronásledovateli. Lidé si je brali s sebou záměrně.

Avšak až egyptské kočky si opravdu dobyly svět. Jejich cesta započala okolo roku 1700 před naší letopočtem, největší pokrok však kočky učinily mezi 5. a 13. stoletím. Ostatky koček s tímto původem našli vědci ve vikingském přístavu, z čehož odvodili, že kočky pomáhaly lovit škůdce už ve středověku.

Kočky následovaly lidstvo ve válce, v obchodu i na moři. Je tedy pravděpodobné, že byly pro lidi velmi důležité. Klasická domestikace, ke které patří cílené šlechtění barev či jiných charakteristik započalo také okolo středověku.

I z toho vyplývá, že ochočit kočky nebylo nic jednoduchého a po dlouhou dobu byli lidé prostě rádi, že se s nimi kočky vůbec obtěžovaly. S cíleným šlechtěním začali poměrně pozdě. A s opravdovým šlechtěním se začalo až v době 19. století. Kdo si tedy koho ochočil?

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Češi se zaprodávají velkým korporacím? Ani netuší, co o jejich soukromí…

15.07.2019 12:54 Skrze věrnostní karty a mobilní aplikace jsou dnes o nás soukromé firmy schopné shromáždit obrovská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama