Kočky jako dobyvatelé světa. Jak se dostaly na naše pohovky?

Dlouho se předpokládalo, že lidé a kočky uzavřeli křehký mír před několika tisíci lety. Jedna strana se začala chovat krotčeji a lovila hlodavce, kteří ničili úrody obilí, druhá strana přijala přítomnost první a krmila je zbytky. Je to však tak?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kočky

Vědci studovali DNA z více než 200 starověkých koček a dozvěděli se mnohem více o cestě divoké kočky, která byla samotářská a agresivní, přes okraje společnosti až do tepla a pohodlí našich obývacích pokojů.

Mezinárodní tým vědců zjistil, že rozptýlení koček po světe se stalo ve dvou vlnách. První kočky se šířily z oblasti úrodného půlměsíce, která v dnešní době zahrnuje Irák, Sýrii, Libanon, Jordánské a Izrael, podle některých také Egypt a Turecko. Druhá vlna pak vyšla z Egypta. Vikingové s tímto cestováním hodně pomohli.

Podle serveru Science Alert domácí kočky pocházejí z jednoho předka – Felis silvestris lybica. Tato šelma je známá pod názvem kočka plavá a je poddruhem kočky divoké. Ze čtyř poddruhů divoké kočky se kočka plavá stala jedinou ochočenou a domestikovanou.

Prastarou kočičí DNA vědci našli v oblastech Evropy, Afriky i Středního východu. Jedna z nejstarších byla právě DNA zakotvená v úrodném půlměsíci. Lidé si před tisíci lety pravděpodobně uvědomili, že některé divoké kočky byly užitečné a téměř přátelské.

Když se pak lidé začali přesouvat z tohoto místa do Evropy, přibližně před 7000 lety, kočky se na pouť vydaly s nimi. Nebyly však nevítanými pronásledovateli. Lidé si je brali s sebou záměrně.

Avšak až egyptské kočky si opravdu dobyly svět. Jejich cesta započala okolo roku 1700 před naší letopočtem, největší pokrok však kočky učinily mezi 5. a 13. stoletím. Ostatky koček s tímto původem našli vědci ve vikingském přístavu, z čehož odvodili, že kočky pomáhaly lovit škůdce už ve středověku.

Kočky následovaly lidstvo ve válce, v obchodu i na moři. Je tedy pravděpodobné, že byly pro lidi velmi důležité. Klasická domestikace, ke které patří cílené šlechtění barev či jiných charakteristik započalo také okolo středověku.

I z toho vyplývá, že ochočit kočky nebylo nic jednoduchého a po dlouhou dobu byli lidé prostě rádi, že se s nimi kočky vůbec obtěžovaly. S cíleným šlechtěním začali poměrně pozdě. A s opravdovým šlechtěním se začalo až v době 19. století. Kdo si tedy koho ochočil?

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček, Paroubek, Kajínek a Jágr ve StarDance? Tady jsou žhavá jména na…

17.12.2018 10:01 Už zítra se Česko dozví, kdo vyhraje letošní ročník populární taneční soutěže StarDance. Vzhledem k…

Miss Universe vyhrála kráska z Filipín. Jak se vám líbí?

17.12.2018 09:11 Titul Miss Universe roku 2018 získala 24letá Catriona Elisa Grayová z Filipín. Při vyvrcholení…

Jak si udržet dlouhodobý vztah? Páry dělají jednu zásadní chybu, říká…

17.12.2018 08:46 Trvanlivost vztahu mezi partnery závisí pouze na jejich úsilí, které jsou ochotni vynaložit.…

Rok 2019 podle Baby Vangy? Slavná věštkyně předpověděla světu hrozné věci

16.12.2018 22:01 Aktualizováno Slepá věštkyně Baba Vanga podle mnohých předpověděla řadu zásadních událostí - například útok na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama