Tragédie v hotelu Rossija: Chlouba Ruska a světová špička pohřbila desítky lidí

Moskevský hotel Rossija byl chloubou sovětských komunistů a dostat se do něj znamenalo dosáhnout úspěchu na cestě po stranickém žebříčku. Hotel byl navíc kdysi největším na světě - a až do demolice v roce 2006 byl stále evropskou jedničkou. Horší časy megalomanského hotelu stojícího jen 200 metrů od Rudého náměstí odstartoval požár, při kterém 25. února 1977 zahynulo 42 hotelových hostů a hasičů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Hotel Rossija

Požár tehdy poničil velkou část hotelu a jeho následky byly děsivé, protože projektanti použili v hojné míře vysoce hořlavé a toxické materiály. Záchranné práce byly chaotické, mnoho lidí zahynulo jen kvůli nedostatečnému vybavení hasičů.

Oficiální místa ale o požáru informovala v duchu doby. "Technická porucha ve strojové části výtahového oddělení. Odtud se oheň přenesl do horních pater severní části hotelu," tak znělo strohé oficiální oznámení příčin požáru. Všechno údajně zavinil opilý montér.

V západních médiích a později i v ruské v literatuře se ale objevily zprávy, že požár byl důsledkem boje dvou skupin organizovaného zločinu kvůli dělbě příjmů z ilegálních sázek na koňských dostizích. Jedna ze skupin sídlící v hotelu měla být původně jen "zastrašena", žháři však nebezpečí živlu podcenili.

Tuto teorii podporuje podle některých historiků i fakt, že požár se rozhořel na více místech najednou, což u ohně způsobeného technickou závadou není příliš pravděpodobné.

Hotel Rossija vyrostl v 60. letech na prázdném místě nedaleko Rudého náměstí, kde měl původně stát osmý a největší ze stalinských moskevských mrakodrapů. Jeho výstavbě zabránila diktátorova smrt, hotové základy ale posloužily hotelu.

Obě stavby navrhoval stejný architekt Dmitrij Čečulin, který tak vyřešil problém, kde ubytovávat obrovský počet delegátů sjezdů, kteří se do Moskvy sjížděli z celého Sovětského svazu. Dnes na místě hotelu vzniká park.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci bourají mýty: Je úplně jedno co jíme. Podstatné je něco jiného

12.12.2018 16:02 Nezáleží jen na tom, kolik toho sníme, ale i na tom, kdy to sníme. Makarony, biftek nebo zmrzlina:…

Den, který neexistuje? Podvodu jednoho psychologa naletěl celý svět

12.12.2018 09:35 Už za několik týdnů se podle "vědců" odehraje nejdepresivnější den roku. Takzvaný Blue Monday, tedy…

Seniory ohrožuje obří problém, o kterém se nemluví? Situace se bude dál…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno Dle aktuálně dostupných dat se očekává, že do roku 2025 bude třetina populace starší 60 let, což…

Kde si v zimě užívají české herečky?

11.12.2018 19:46 Krásné české hory v kombinaci s tím nejlepším z evropského designu. Přesně takovou atmosféru si do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama