Tragédie v hotelu Rossija: Chlouba Ruska a světová špička pohřbila desítky lidí

Moskevský hotel Rossija byl chloubou sovětských komunistů a dostat se do něj znamenalo dosáhnout úspěchu na cestě po stranickém žebříčku. Hotel byl navíc kdysi největším na světě - a až do demolice v roce 2006 byl stále evropskou jedničkou. Horší časy megalomanského hotelu stojícího jen 200 metrů od Rudého náměstí odstartoval požár, při kterém 25. února 1977 zahynulo 42 hotelových hostů a hasičů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Hotel Rossija
doporučujeme

Požár tehdy poničil velkou část hotelu a jeho následky byly děsivé, protože projektanti použili v hojné míře vysoce hořlavé a toxické materiály. Záchranné práce byly chaotické, mnoho lidí zahynulo jen kvůli nedostatečnému vybavení hasičů.

Oficiální místa ale o požáru informovala v duchu doby. "Technická porucha ve strojové části výtahového oddělení. Odtud se oheň přenesl do horních pater severní části hotelu," tak znělo strohé oficiální oznámení příčin požáru. Všechno údajně zavinil opilý montér.

V západních médiích a později i v ruské v literatuře se ale objevily zprávy, že požár byl důsledkem boje dvou skupin organizovaného zločinu kvůli dělbě příjmů z ilegálních sázek na koňských dostizích. Jedna ze skupin sídlící v hotelu měla být původně jen "zastrašena", žháři však nebezpečí živlu podcenili.

Tuto teorii podporuje podle některých historiků i fakt, že požár se rozhořel na více místech najednou, což u ohně způsobeného technickou závadou není příliš pravděpodobné.

Hotel Rossija vyrostl v 60. letech na prázdném místě nedaleko Rudého náměstí, kde měl původně stát osmý a největší ze stalinských moskevských mrakodrapů. Jeho výstavbě zabránila diktátorova smrt, hotové základy ale posloužily hotelu.

Obě stavby navrhoval stejný architekt Dmitrij Čečulin, který tak vyřešil problém, kde ubytovávat obrovský počet delegátů sjezdů, kteří se do Moskvy sjížděli z celého Sovětského svazu. Dnes na místě hotelu vzniká park.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidstvu hrozí zkáza, přijde už příští rok, varuje expert

21.07.2019 10:11 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Revoluce v potravinářství: Nestlé zjistila, jak vyrobit čokoládu bez cukru

21.07.2019 09:14 Švýcarský potravinářský gigant Nestlé přišel na způsob, jak vyrobit čokoládu bez jakéhokoli…

Strašák jménem rakovina děložního čípku. Jaké jsou nejčastější mýty?

20.07.2019 07:57 Téma rakoviny děložního čípku je v České republice velmi aktuální, protože zde lékaři po třicet let…

Byl to závod, Západ byl frustrovaný. Astronom Dušek pro EZ promluvil o…

19.07.2019 11:59 Aktualizováno Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama