Nový nechutný trend? Smoothie z placenty může vaše dítě zabít

V poslední době je mezi matkami trend sníst po porodu svou placentu. Udělala to Kim Kardashian-West i její sestra Kourtney, ale také January Jones a další celebrity. Prý je to to nejlepší, co můžete pro dítě udělat. Je to pravda?

Přidejte svůj názor

Smoothie z placenty jsou mezi matkami oblíbené
doporučujeme

Neexistuje vědecký důkaz, že pojídání placenty má blahodárné účiny na matku či na dítě, přesto se tento trend dostal mezi lidi a matky na sociálních sítích i na YouTube sdílejí recepty, jak si placentu připravit, uvařit nebo si z ní udělat smoothie.

Někteří tatínci z placenty dokonce zkoušejí dělat tacos a existují už i kuchařky. Na Amazonu je například velmi populární kniha „25 receptů s placentou – Snadné a lahodné recepty pro vaření s placentou!“. Mezi uživateli má poměrně dobré hodnocení.

Pokud nemáte chuť placentu jíst syrovou nebo se zatěžovat s recepty, existují společnosti, které z vaší placenty udělají pilulky. Postupují tak, že placentu nejdříve zcela vysuší, pak ji rozdrtí na prášek a rozdělí do rozpustných kapslí. Každé ráno si pak můžete pohodlně zapít jednu kapsli placenty a mít dobrý pocit, že děláte to správné pro své dítě. Je to však pravda?

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že pojídání vlastní placenty je nějak prospěšné. Nadšenci tvrdí, že placenta dodává živiny, pomáhá při tvorbě mléka a předchází poporodní depresi. Podle IFL Science však toto nikdo neprokázal.

Ve skutečnosti se podle vědců může stát, že placenta může ohrozit vás i vaše dítě. Center for Disease Control and Prevention (CDC) v Americe vydala varování, že jíst placentu je nejen nesmyslné, ale i nebezpečné pro vaše dítě.

K této reakci CDC přivedl případ matky z Oregonu, která svou placentu nechala proměnit v kapsle. Myslela si, že je to zcela bezpečné a pro své dítě dělá do nejlepší. Avšak krátce po tom, co začala kapse brát jako doplněk, její dítě onemocnělo a lékaři nebyli schopni zjistit, co se stalo.

Až informace, že si po porodu žena vyžádala svou placentu, je navedla správným směrem. Lékaři kapsle otestovali a našli infekční bakterie přímo v placentě. Podle CDC společnost placentu neohřála natolik, aby bakterie a bacily zabila, než poslala pilulky matce. Do dítěte se bakterie dostaly skrze mateřské mléko.

Dítě naštěstí přežilo a antibiotika ho z nemoci vyléčila, ovšem CDC se rozhodlo varovat matky, že na pojídání placenty není nic prospěšného, spíše to může lidem uškodit. Bohužel neexistují žádné regulace, takže se takový případ může opakovat.

Mezi zvířaty je placentofágie – pojídání vlastní placenty – velmi obvyklé. U zvířat to má za následek dodání živin a podporu tvorby mléka. Vědci se navíc domnívají, že snědení placenty pomohlo zakrýt stopy porodu a tím i informaci, že je matka oslabená. Zvířata se tak mohla prostě jen chránit před predátory.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolená se změnila v horor. To, co našla turistka pod matrací, jí…

18.08.2019 22:00 Aktualizováno Britka Natasha Connorová nebyla vůbec spokojena s tím, jak vypadá hotelový pokoj, ve kterém byla…

Nová studie vyděsila lékaře. Máte doma kočku? Můžete zemřít

18.08.2019 22:00 Aktualizováno Mazlení se s koťátky bývá obecně považováno za dobrý způsob relaxace. V mnoha městech vznikají…

Lidstvu došel čas? Matematik spočítal, kdy zanikne civilizace

18.08.2019 13:00 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Používáte u počítače myš? Lékaři varují před nemocí, která vás může dostat…

18.08.2019 09:58 Název myšitida zní podivně, ale není to nic jiného, než zánět zápěstí. V moderní době jsou takové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama