Černý jestřáb sestřelen. Nepovedená operace Gothic Serpent byla nejhorším konfliktem od vietnamské války

Je 3. října 1993 a velitelství americké armády v Somálsku dostává zprávu o tom, že dva vůdci milic somálského diktátora Mohameda Farraha Aidida se nachází v rezidenci v centru Mogadišu. 160 vojáků dostává jednoduchý úkol, vydat se na místo a zatknout oba muže. Jednoduchý úkol v rámci operace Gothic Serpent původně měl proběhnout bez střelby a bez zranění a vojáci měli být za hodinu zpátky na základně, místo toho se rozpoutalo peklo trvající celou noc. A umíraly tisíce lidí.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Záběr z filmu Black Hawk Down
doporučujeme

Historie konfliktu se datuje do roku 1992, kdy vydal prezident USA George H. W. Bush rozkaz, aby se ozbrojené síly USA připojily k OSN ve společné operaci známé jako Operace Restore Hope, jejíž hlavním cílem bylo obnovení pořádku v Somálsku. Na jeho destabilizaci se podílel zejména diktátor Mohamed Farrah Aidid, který 5. června 1993 zabil 24 pákistánských vojáků ve službách OSN.

Naděje na poklidné vyřešení konfliktu rychle zmizela a 22. srpna Spojené státy reagovaly na útok. Do Somálska vyslaly své vojenské elity Task Force Ranger sestávající se z jednotek Delta Force, Rangers a 160th SOAR. Zhruba pětistovka vojáků zaznamenala první velký úspěch o měsíc později, kdy zatkla Aididova finančníka Osmana Aliho Atta. O čtyři dny později, 25. září, ale Somálci sestřelili americké armádě jeden vrtulník Black Hawk a zabili tři vojáky. 

Situace americké armády v zemi se nevyvíjela nejlépe. Na nepřátelské straně proti nim stály desetitisíce povstalců a mírové řešení konfliktu bylo prakticky nemožné. Osudným se stalo odpoledne 3. října, kdy dostala vojenská rozvědka informace o pohybu dvou hledaných Aididových pobočníků, kteří se ukryli v rezidenci v centru Mogadišu.

Na místo proto bylo vysláno 19 vrtulníků, 12 lehkých vozů Humvee a na 160 vojáků. V průběhu mise se vážně zranil vojín Todd Blackburn, když minul lano během slaňování z vrtulníku MH-60 Black Hawk a zřítil se z jednadvaceti metrů na ulici pod ním. Oba milicionáři ale i přesto byli dle plánu zajati a americké jednotky se začaly stahovat z města.

Konflikt se však proměnil ve fiasko ve chvíli, kdy jeden z povstalců sestřelil při ústupu v centru města z oblohy vrtulník Black Hawk, v překladu Černý jestřáb. Piloti byli na místě mrtví, posádka ale přežila a snažila se zadržet postupující povstalce. Krátce na to sestřelili povstalci druhý vrtulník, který dopadl do odlehlé části města.

Pád vrtulníku přežil pouze pilot Michael Durant. Dva odstřelovači z Delta týmu (Randy Shughart a Gary Gordon) se opakovaně nabídli, že se pokusí zabezpečit místo havárie do příchodu záchranného týmu. Velitelství americké armády jim to neochotně umožnilo s tím, že je to pravděpodobně bude stát jejich životy, což se nakonec také stalo. 

Během snahy o udržení místa nehody stříleli členové Delta force do davu ozbrojeného střelnými zbraněmi a kameny, ale oba byli nakonec zabiti. Na místě zůstal pouze Durant, který byl členy Aididovy milice vzat do zajetí, kde strávil 11 dní. Díky diplomatickému úsilí byl poté propuštěn na svobodu a o utrpení a celé operaci napsal knihu.

Kolem míst obou havárií se strhly velké bitvy, zatímco se zbytek amerických sil pokoušel dohodnout s OSN na postupu záchranné akce. Ta ale stále nepřicházela,a tak byly desítky vojáků odkázány samy na sebe. Byly obklíčeny postupující milicí Somálské národní aliance a během večera s pomocí laserem naváděných raket a palby z helikoptér zničily pozice milice. 

Po několika úmorných hodinách, konkrétně ve dvě hodiny v noci 4. října, se armádní složky pro přeživší do Mogadiša vrátily. Pro 18 vojáků ale už bylo příliš pozdě. Ztráty na straně nepřítele však byly několikanásobně větší. Odhaduje se, že během této noci zemřelo až 3000 povstalců.

Pro americkou armádu se tak jedná o největší konflikt, kterému čelila od doby války ve Vietnamu. Tragický konec mise donutil úřady, aby vojáky ze Somálska stáhly. Do roka po stažení amerických vojáků se ze Somálska stáhla také vojska OSN. O operaci byl po necelých dvaceti letech natočen americký válečný film Černý jestřáb sestřelen režiséra Ridleyho Scotta a díl šesté série dokumentárního seriálu Vteřiny před katastrofou.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strašák jménem rakovina děložního čípku. Jaké jsou nejčastější mýty?

20.07.2019 07:57 Téma rakoviny děložního čípku je v České republice velmi aktuální, protože zde lékaři po třicet let…

Byl to závod, Západ byl frustrovaný. Astronom Dušek pro EZ promluvil o…

19.07.2019 11:59 Aktualizováno Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné…

Tajemná Oblast 51. Co se ukrývá na základně, kterou chtějí obsadit…

19.07.2019 09:44 Oblast 51, v angličtině Area 51, je jedním z nejzáhadnějších míst na světě. Řada lidí se totiž…

Oldřich Kaiser měl infarkt. Je v nemocnici

18.07.2019 12:59 Slavný český herec Oldřich Kaiser měl infarkt. V současnosti leží na jednotce intenzivní péče.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama