Proč se říká "dávej bacha"?

Dávej si bacha. Tuto větu jsme nejednou slyšeli nejen od rodičů, ale také ve škole nebo od kamarádů. Napadlo vás, co je to ten bach nebo bacha? Prozradíme vám, že se slavným skladatelem Johannem Sebastianem Bachem nemá nic společného.

Proč se vlastně říká "dávej bacha"?
doporučujeme

Existuje hned několik názorů, odkud slovo „bacha“ pochází. Jak jsme vám již prozradili, se slavným hudebníkem nemá co dělat. Souviset by ale mohlo s jiným Bachem. Rakouský politik Alexander Bach byl ministr spravedlnosti i vnitra v polovině 19. století.

Jeho politickou kariéru odstartoval revoluční rok 1848. Právě po něm nese neoabsolutismus, forma vlády v Rakouském císařství (předchůdci pozdějšího Rakousko-Uherska) v letech 1851–1859, jméno Bachův absolutismus.

I když šlo o velmi obávanou postavu, zejména kvůli Bachově represivní politice, není příliš pravděpodobné, že rčení „dávej si bacha“ pochází právě od něj. V takovém případě by se totiž nejprve rozšířilo v obecné a lidové mluvě - a to se nestalo.

Podle odborníků se k nám slovo bacha dostalo z němčiny. První z pravděpodobných verzí vzniku našeho úsloví je zkomolení slova Obacht! (Pozor!), které při nedbalé výslovnosti zní „obach“. Právě tento výklad je obecně přijímaný a uznávaný. 

Slovo ale může pocházet také od německého die Wache (stráž). Mezi českými vojáky v rakouské armádě se začalo používat jako vacha – „jít na vachu“, „stát vachu“. Ve prospěch této teorie hovoří německý výraz Wachmann, tedy strážný, do češtiny přenesený jako bachař, který musí zákonitě dávat pozor, tedy bacha. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama