Proč se říká "dávej bacha"?

Dávej si bacha. Tuto větu jsme nejednou slyšeli nejen od rodičů, ale také ve škole nebo od kamarádů. Napadlo vás, co je to ten bach nebo bacha? Prozradíme vám, že se slavným skladatelem Johannem Sebastianem Bachem nemá nic společného.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Proč se vlastně říká "dávej bacha"?

Existuje hned několik názorů, odkud slovo „bacha“ pochází. Jak jsme vám již prozradili, se slavným hudebníkem nemá co dělat. Souviset by ale mohlo s jiným Bachem. Rakouský politik Alexander Bach byl ministr spravedlnosti i vnitra v polovině 19. století.

Jeho politickou kariéru odstartoval revoluční rok 1848. Právě po něm nese neoabsolutismus, forma vlády v Rakouském císařství (předchůdci pozdějšího Rakousko-Uherska) v letech 1851–1859, jméno Bachův absolutismus.

I když šlo o velmi obávanou postavu, zejména kvůli Bachově represivní politice, není příliš pravděpodobné, že rčení „dávej si bacha“ pochází právě od něj. V takovém případě by se totiž nejprve rozšířilo v obecné a lidové mluvě - a to se nestalo.

Podle odborníků se k nám slovo bacha dostalo z němčiny. První z pravděpodobných verzí vzniku našeho úsloví je zkomolení slova Obacht! (Pozor!), které při nedbalé výslovnosti zní „obach“. Právě tento výklad je obecně přijímaný a uznávaný. 

Slovo ale může pocházet také od německého die Wache (stráž). Mezi českými vojáky v rakouské armádě se začalo používat jako vacha – „jít na vachu“, „stát vachu“. Ve prospěch této teorie hovoří německý výraz Wachmann, tedy strážný, do češtiny přenesený jako bachař, který musí zákonitě dávat pozor, tedy bacha. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Společnost kolabuje, svět v roce 2020 upadne do chaosu, předvídá matematik

20.01.2019 12:59 Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Konec války na poslední chvíli? Archívy ukázaly, jak blízko měl Hitler k…

20.01.2019 12:14 Dokumenty objevené v americkém archivu naznačují, že nacistické Německo mohlo před koncem druhé…

Nixon začal před půlstoletím přepisovat dějiny. Zásluhou médií ale jinak,…

20.01.2019 12:07 Letos v dubnu uplyne 25 let od smrti Richarda Nixona, jednoho z nejkontroverznějších prezidentů…

Míle smrti. Legendární útok americké armády na desetitisícový konvoj se…

19.01.2019 22:01 Aktualizováno I válka v Perském zálivu má své stinné stránky. Jednou z nich je útok koaličních sil v čele s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama