Máte deprese, nebo jste jen líní? Jak poznat rozdíl

Depresí trpí více než 300 milionů lidí na světě. Tato psychická porucha je zákeřná a ne vždycky ji lze snadno objevit. Navíc kolem ní – jako okolo většiny mentálních chorob – panuje množství mýtů a stigmat.

Deprese, ilustrační foto

Jako jedna z nejčastějších poruch mentálního zdraví se deprese liší od běžných změn nálad a krátkodobých emocionálních odpovědí. Deprese se může stát závažným zdravotním problémem, zvláště ve chvílích, kdy trvá delší dobu.

Lidé trpící touto nemocí se často dostávají do špatných stavů, často upadá jejich výkon v práci či ve škole a porucha komplikuje i jejich rodinné vztahy. Pokud se nemocným nedostane pomoci, může deprese vést až k sebevraždě. Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně spáchá sebevraždu téměř 800 000 lidí.

Ačkoliv se deprese dá léčit a zlepšit její příznaky, léčbu dostává necelá polovina nemocných, v některých zemích dokonce méně než 10 % z nich. Důvodem může být nedostatek zdrojů, nedostatek profesionálních psychologů či společenské stigma. Někdy se stane, že lidé s depresí nedostanou pomoc, zatímco zdraví lidé skončí s antidepresivy.

Jak se pozná deprese?

Deprese se projevuje v takzvaných epizodách. Ty mohou být mírné, střední či závažné. Pacient s mírnou epizodou s bude cítit špatně a bude mít trochu problém s pokračováním běžného života, ovšem pravděpodobně to překoná. Lidé se závažnou epizodou pravděpodobně nedokážou pokračovat v práci, socializaci i zábavných aktivitách, kromě výjimek.

Během depresivních epizod se člověk cítí deprimovaný, ztrácí zájem o svoje okolí i o věci, které ho obvykle baví. Pravděpodobně nebude mít energii prakticky na nic, proto se téměř veškerá aktivita zastaví. Často lidé s depresí trpí také úzkostí, v tom případě se přidá špatný spánek, nechuť k jídlu, neschopnost koncentrace a pocity bezcennosti.

Zatímco na povrchu může epizoda deprese připomínat lenost, jedná se o něco zcela jiného. Za lenost lze předpokládat nechuť k aktivitám, které jsou nutné, avšak nemusí být příjemné. Líný člověk nechce vynést odpadky nebo umýt nádobí. A zatímco člověk trpící depresivní epizodou pravděpodobně také nebude mít chuť vynést odpadky, jejich problémy sahají dál.

Kromě věcí, které jsou nutné a nepříjemné, člověk totiž nedokáže dělat ani ty věci, které ho jindy baví nebo zajímají. Pacienti často nedokážou opustit postel. Mohou chtít jít ven s přáteli, těšit se, ale pak nedokážou vstát a vyjít z domu. Zatímco líného člověka nechuť vynést koš příliš neovlivní, člověk s depresí může mít pocit, že selhal. A dostat se ještě více do psychického problému.

Léčba

Existují efektivní způsoby boje s depresí. Psychologové a psychiatři mohou předepsat antidepresiva, ale také terapii či psychoterapii. Okolo antidepresiv panuje určité stigma, ovšem není ostudou používat medicínu, která pomáhá. Antidepresiva mohou být stejně důležitá či užitečná jako léky na vysoký tlak. Není důvod dělat mezi tím rozdíly.

Léčba deprese, stejně jako jakákoliv psychologická léčba, hodně záleží na jedinci. Někomu pomůže psychoterapie, pro někoho je výhodnější medicína. Pomoc je však důležitá pro všechny. A zaslouží si ji každý.

Nutné je, aby si společnost uvědomila závažnost deprese a zapomněla na fámy, které ji obklopují. Člověk, který depresí trpí, se nemůže prostě „probrat a přestat se litovat“, což po něm někdo může chtít. Nelze říct: „Nemysli na to“ a čekat, že se nemocný zázračně uzdraví.

Rozhodně taky nelze předpokládat, že depresi vyléčí cvičení, což někteří lidé (včetně Toma Cruise) stále tvrdí. Ačkoliv pohyb může pomoci, není samospásný a určitě se nedá považovat za plnohodnotnou léčbu. Tvrdit něco takového člověku trpícímu depresí mu může spíš přihoršit. Stejně jako osočování z lenosti.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

17.06.2021 13:27 Kdy se začnou se na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace…

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Související:

Právě se děje