Máte deprese, nebo jste jen líní? Jak poznat rozdíl

Depresí trpí více než 300 milionů lidí na světě. Tato psychická porucha je zákeřná a ne vždycky ji lze snadno objevit. Navíc kolem ní – jako okolo většiny mentálních chorob – panuje množství mýtů a stigmat.

Přidejte svůj názor

Deprese, ilustrační foto

Jako jedna z nejčastějších poruch mentálního zdraví se deprese liší od běžných změn nálad a krátkodobých emocionálních odpovědí. Deprese se může stát závažným zdravotním problémem, zvláště ve chvílích, kdy trvá delší dobu.

Lidé trpící touto nemocí se často dostávají do špatných stavů, často upadá jejich výkon v práci či ve škole a porucha komplikuje i jejich rodinné vztahy. Pokud se nemocným nedostane pomoci, může deprese vést až k sebevraždě. Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně spáchá sebevraždu téměř 800 000 lidí.

Ačkoliv se deprese dá léčit a zlepšit její příznaky, léčbu dostává necelá polovina nemocných, v některých zemích dokonce méně než 10 % z nich. Důvodem může být nedostatek zdrojů, nedostatek profesionálních psychologů či společenské stigma. Někdy se stane, že lidé s depresí nedostanou pomoc, zatímco zdraví lidé skončí s antidepresivy.

Jak se pozná deprese?

Deprese se projevuje v takzvaných epizodách. Ty mohou být mírné, střední či závažné. Pacient s mírnou epizodou s bude cítit špatně a bude mít trochu problém s pokračováním běžného života, ovšem pravděpodobně to překoná. Lidé se závažnou epizodou pravděpodobně nedokážou pokračovat v práci, socializaci i zábavných aktivitách, kromě výjimek.

Během depresivních epizod se člověk cítí deprimovaný, ztrácí zájem o svoje okolí i o věci, které ho obvykle baví. Pravděpodobně nebude mít energii prakticky na nic, proto se téměř veškerá aktivita zastaví. Často lidé s depresí trpí také úzkostí, v tom případě se přidá špatný spánek, nechuť k jídlu, neschopnost koncentrace a pocity bezcennosti.

Zatímco na povrchu může epizoda deprese připomínat lenost, jedná se o něco zcela jiného. Za lenost lze předpokládat nechuť k aktivitám, které jsou nutné, avšak nemusí být příjemné. Líný člověk nechce vynést odpadky nebo umýt nádobí. A zatímco člověk trpící depresivní epizodou pravděpodobně také nebude mít chuť vynést odpadky, jejich problémy sahají dál.

Kromě věcí, které jsou nutné a nepříjemné, člověk totiž nedokáže dělat ani ty věci, které ho jindy baví nebo zajímají. Pacienti často nedokážou opustit postel. Mohou chtít jít ven s přáteli, těšit se, ale pak nedokážou vstát a vyjít z domu. Zatímco líného člověka nechuť vynést koš příliš neovlivní, člověk s depresí může mít pocit, že selhal. A dostat se ještě více do psychického problému.

Léčba

Existují efektivní způsoby boje s depresí. Psychologové a psychiatři mohou předepsat antidepresiva, ale také terapii či psychoterapii. Okolo antidepresiv panuje určité stigma, ovšem není ostudou používat medicínu, která pomáhá. Antidepresiva mohou být stejně důležitá či užitečná jako léky na vysoký tlak. Není důvod dělat mezi tím rozdíly.

Léčba deprese, stejně jako jakákoliv psychologická léčba, hodně záleží na jedinci. Někomu pomůže psychoterapie, pro někoho je výhodnější medicína. Pomoc je však důležitá pro všechny. A zaslouží si ji každý.

Nutné je, aby si společnost uvědomila závažnost deprese a zapomněla na fámy, které ji obklopují. Člověk, který depresí trpí, se nemůže prostě „probrat a přestat se litovat“, což po něm někdo může chtít. Nelze říct: „Nemysli na to“ a čekat, že se nemocný zázračně uzdraví.

Rozhodně taky nelze předpokládat, že depresi vyléčí cvičení, což někteří lidé (včetně Toma Cruise) stále tvrdí. Ačkoliv pohyb může pomoci, není samospásný a určitě se nedá považovat za plnohodnotnou léčbu. Tvrdit něco takového člověku trpícímu depresí mu může spíš přihoršit. Stejně jako osočování z lenosti.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seniory ohrožuje obří problém, o kterém se nemluví? Situace se bude dál…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno Dle aktuálně dostupných dat se očekává, že do roku 2025 bude třetina populace starší 60 let, což…

Kde si v zimě užívají české herečky?

11.12.2018 19:46 Krásné české hory v kombinaci s tím nejlepším z evropského designu. Přesně takovou atmosféru si do…

Nejzdravější potraviny světa? Tu nejlepší má doma každý, skoro nikdo ji…

11.12.2018 16:10 Jednou daná potravina škodí, jindy prospívá. Jednou je doporučeno jíst ji několikrát týdně, jindy…

Karel Köcher: Neuvěřitelný příběh českého špiona, který infiltroval CIA

11.12.2018 13:04 Karel Köcher byl československý špion, kterému se během studené války podařilo infiltrovat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama