Jak málo chybělo k vítězství nacismu? Hitler mohl zvítězit jednoduše, v deseti případech ale udělal chybu

Když začala II. světová válka, nacistické Německo mělo veškeré výhody na své straně a mohlo svými protivníky projít jako nůž máslem. Hitlerova rozhodnutí je však téměř o veškerá esa připravila. Jak málo stačilo k tomu, aby nacisté vyhráli válku?

Adolf Hitler

Kdyby Německo napadlo Velkou Británii místo Ruska

Invaze do SSSR v roce 1941 byla obrovskou chybou. Hitler poslal 4.5 milionu vojáků do nehostinných ruských pustin v momentě, kdy byl jeho nejzahořklejší nepřítel, Spojené království, na okraji absolutního zlomení.

Kdyby Hitler definitivně zatlačil na Brity, tak by je absolutně smetl a s Ruskem by se mohl vyrovnat příští rok. Místo toho utrpěl velké ztráty, nic nezískal, udělal si nového nepřítele a navíc dal Spojenému království šanci se trochu vzpamatovat. Toto rozhodnutí stálo Němce mnohé.

Kdyby Německo nevyhlásilo válku USA

Jednou z největších chyb nacistů se ukázalo vyhlášení války Spojeným státům. Američané byli velmi opatrní se vstupem do války a je velká šance, že kdyby jim Německo oficiálně válku nevyhlásilo, nikdy by do ní nevstoupili.

A i kdyby ano, bez pochyby by k tomu došlo později a Němci by si koupili dostatek času na přípravu konfrontace s USA. Pozdější konflikt by se tak vyvíjel úplně jinak.

Kdyby nebyl holocaust

Systematické státem sponzorované vraždění milionů Židů nacistům v konečném důsledku velmi uškodilo. Nehumánní chování sloužilo jako snadné pojítko aliance proti nim, naopak mnoho potencionálních spojenců by s něčím takovým nechtělo mít nic společného.

Hitler na vyhlazování navíc vyplýtval enormní množství lidských i materiálních zdrojů. Pokud by se tomu vyhnul, pro Spojence by bylo mnohem těžší dát dohromady tak masivní vojenskou odpověď, která nakonec vedla k pádu Třetí říše.

Kdyby Německo lépe koordinovalo s Japonci

Útok na Sovětský svaz byl velkou chybou sám o sobě, ale pokud už musel být uskutečněn, lepší koordinace mohla dát nacistům větší šance na úspěch. Hlavním důvodem úspěchu sovětské protiofenzívy bylo to, že se k Němcům stáhly velmi dobře trénované a připravené sbory ze Sibiře.

Kdyby zároveň zaútočilo Japonsko a přinutilo SSSR bojovat na dvou frontách, sověti by pravděpodobně vůbec neměli šanci. Zbytek války by se pak vyvíjel úplně jinak.

Kdyby se Hitler vůbec nepletl do vojenské strategie

Sám Vůdce způsobil nacistickým armádám větší škody, než společná snaha všech jejich protivníků. Nebral ohledy na žádné jiné názory než ty své, často odstavil své generály a prostě se ujal každodenního řízení operací, o kterých nic nevěděl. 

Ze svých komnat v Německu vydával příkazy na základě informací, které už na frontě byly dávno zastaralé. Tím způsobil smrt milionů svých vojáků. Hitlerovy zásluhy na vytvoření režimu a strhnutí mas není možné zpochybnit. Kdyby si poté však hodil nohy na stůl a občas pronesl motivační projev, jeho armáda by vyhrála válku sama a velmi rychle.

Kdyby nebombardovali britská města

Německá letecká kampaň nad Británií byla extrémně úspěšná. Původně se zaměřovala čistě na vojenské a průmyslové cíle. Britská RAF byla sražená na kolena a stačilo u strategie ještě chvíli vydržet, aby byla vyřazena úplně.

Jenže poté přišel útok na Berlín a Hitler ztratil nervy. Nařídil přesunout veškeré bombardování na britská města, zejména Londýn. Tím sice zasel strach do srdcí obyvatelstva, jenže zároveň poskytl čas RAF. Ta měla šanci opravit svá letiště a vrátit se do boje v plné síle.

Kdyby Hitler nezastavil pronásledování jednotek v Dunkirku

V květnu 1940 pronásledovali Němci 350 000 britských vojáků u Dunkirku. Rychlé tankové divize již měli nepřítele téměř dokonale obklíčeného a Luftwaffe mělo strategickou kontrolu nad celým vzdušným prostorem.

V nejkritičtějším okamžiku přikázal Hitler zastavit tanky. Spojenecké jednotky měla zajmout pěchota. Britské vedení tohoto nesmyslu dokonale využilo a mobilizovalo lodě, jachty, rybáře, čluny, prostě všechno, co plave. 

Němci nakonec pochytali pouhou osminu pronásledovaných vojáků. Kdyby přitom vykonali původní plán, zachytili by pravděpodobně téměř všechny a je velká šance, že Britové by následovali francouzský příklad a prostě se vzdali.

Kdyby se vykašlali na Řecko

Hitler věřil, že když v květnu 1941 napadne SSSR, ještě před zimou hravě obsadí Moskvu. Někteří historici se shodují, že kdyby nechali Němci Řecko být, celý plán by dost možná vyšel.

Italští spojenci utrpěli v Řecku ponižující porážku a Německo se rozhodlo jim vypomoci. Zajížďka přes Řecko zdržela invazi do SSSR o zhruba šest týdnů a podle mnohých je to přesně ten čas, který mu poté před Moskvou výrazně chyběl.

Kdyby bojovali jen na jedné frontě

Válka na dvou frontách hrála kritickou roli v porážce nacismu. Jednoduchá nedočkavost tak Němce stála vítězství. Kdyby počkali, než se Británie vzdá, a až poté otevřeli druhou frontu, triumf by je pravděpodobně neminul.

Spojené státy by přišly o výchozí pozici pro své akce v Evropě. Německo by zase nemělo jediný důvod dělit své zdroje. 

Kdyby mělo Německo obecně více trpělivosti

Nedočkavost se vázala už k minulé podmínce, ale hraje velkou roli v celém nacistickém snažení. Kromě Hitlerova nesmyslného vojenského vedení je druhým největším důvodem k prohře nepřipravenost.

Nacistický režim zahájil globální vojenskou kampaň jen o chvíli dříve, než na ní byl plně připraven. Nedostatečné námořní síly i další problémy by vyřešilo trochu trpělivosti.

Dohody z Versailles Němcům zakazovaly větší vojenskou sílu, jenže v době před druhou světovou válkou už si Hitler dělal vlastně co chtěl a nikdo se moc nesnažil mu bránit. Kdyby další pár let shromažďoval síly, pravděpodobně by se nenašla mezinárodní síla, která by se mu postavila. 

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

17.06.2021 13:27 Kdy se začnou se na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace…

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Související:

Právě se děje