Vážený neurolog si vystřelil z prestižních časopisů, napsal o midi-chlorianech

Špičkový vědec a specialista na neurologii rozeslal do devíti prestižních časopisů studii o midi-chlorianech, zcela fiktivních mikroskopických symbiontech ze světa Star Wars. Světe div se, čtyři z nich článek bez váhání uveřejnily. Vědec chtěl upozornit na úpadek odbornosti v daných časopisech.

Vědec nezapomněl na slavnou citaci Palpatina

Specialista na neurologii, který pro potřeby této kauzy vystupuje pouze pod přezdívkou "Neuroskeptik", poslal do devíti vysoce ceněných vědeckých časopisů zcela smyšlenou studii. Ta ve vší vážnosti pojednávala o mikroskopických organismech midi-chlorianech, které jsou zcela fiktivní a nachází se v prequel trilogii Star Wars z let 1999 - 2005.

Vědec si na mušku vzal časopisy, o kterých se domníval, že i přes svůj výjimečný status podléhají úpadku kvality a navíc zneužívají začínající výzkumníky, protože si za každý publikovaný článek nechávají platit částky v řádech stovek dolarů. 

Tři z devíti časopisů článek okamžitě uveřejnily, zjevně bez předchozího čtení. Čtvrtý s uveřejněním souhlasil, ovšem pouze za poplatek v hodnotě 360$ (asi 8 000 korun). Šlo o publikaci American Journal of Medical and Biological Research.

Neuroskeptik vysvětluje, že nejabsurdnější na celé kauze je to, že každý obyčejný člověk by po pěti minutách poznal, že celý text je naprostý nesmysl propletený odkazy na legendární filmovou ságu Star Wars. 

img-responsive

Qui-Gon Jinn vysvětluje, jak fungují midi-chloriany | foto: Reprofoto YouTube

Fanouška zarazí už jména "autorů" - Dr. Lucas McGeorge (duchovním otcem Star Wars je režisér George Lucas - pozn. red.) Dr. Annette Kin (ústřední postava celé série se jmenuje Anakin - pozn. red.)Neuroskeptik dále pokračoval tak, že vzal z Wikipedie stránku o mitochondriích (reálné) a pouze zaměnil některá slova a přidal odkazy na Star Wars. 

Autor však zašel ještě dál a do textu prostě a jednoduše přidal do textu citace ze slavného díla. Text zní nejprve velmi vědecky: „Midi-chloriany zprostředkovaný oxidační stres způsobuje u diabetiků druhého typu kardiomyopatii. Do srdce a kardiomyocytů je přiváděno více mastných kyselin a zvyšuje se tak oxidace těchto kyselin v buňkách." A hned poté následuje slavný text z Pomsty Sithů.

Slyšel jsi někdy o tragédii Darth Plagueise Moudrého? Ne? To chápu, není to příběh pro Jedie. Je to sithská legenda. Darth Plagueis byl temný sithský lord, tak mocný a moudrý, že dokázal Sílou ovlivnit midi-chloriany a stvořit... život.

Neuroskeptik i přesto zmátl úplně všechny. I časopisy, které text odmítly, jej pouze vracely na drobné opravy a přepisy některých pasáží. Jakkoliv je celá záležitost velmi vtipná, je také k zamyšlení. Autorovi se totiž podařilo poukázat na závažné problémy, které věděckou komunitu trápí.

Co jsou to ty midi-chloriany?

Jak už bylo několikrát naznačeno, midi-chloriany jsou zcela fiktivní. Podle světa Star Wars jde o mikroskopickou inteligentní formu života, která existuje v každé žijící buňce a má symbiotický vztah se svým hostitelem. Pro zjištění její hodnoty se používá krevní test a platí, že čím větší obsah, tím silnější spojení se Sílou. 

Celá teorie midi-chlorianů byla představena až v nové trilogii z let 1999 - 2005 a v té původní chybí. George Lucas se pokusil mystické Síle dát trochu "vědeckého" základu a vysvětlit jí. Jeho idea byla mezi fanoušky přijata velmi negativně a je pravděpodobné, že v nově vznikajících snímcích budou midi-chloriany k radosti mnohých úplně opomenuty. Alespoň se s nimi tedy může bavit špičkový neurolog.  

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Lidová milostná magie. Co má přivolat lásku?

16.05.2021 11:10 Máj, to je lásky čas. Měsíc květen je již tradičně vnímán jako měsíc lásky. Tento cit hrál vždy v…

Související:

Právě se děje