Vážený neurolog si vystřelil z prestižních časopisů, napsal o midi-chlorianech

Špičkový vědec a specialista na neurologii rozeslal do devíti prestižních časopisů studii o midi-chlorianech, zcela fiktivních mikroskopických symbiontech ze světa Star Wars. Světe div se, čtyři z nich článek bez váhání uveřejnily. Vědec chtěl upozornit na úpadek odbornosti v daných časopisech.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Vědec nezapomněl na slavnou citaci Palpatina

Specialista na neurologii, který pro potřeby této kauzy vystupuje pouze pod přezdívkou "Neuroskeptik", poslal do devíti vysoce ceněných vědeckých časopisů zcela smyšlenou studii. Ta ve vší vážnosti pojednávala o mikroskopických organismech midi-chlorianech, které jsou zcela fiktivní a nachází se v prequel trilogii Star Wars z let 1999 - 2005.

Vědec si na mušku vzal časopisy, o kterých se domníval, že i přes svůj výjimečný status podléhají úpadku kvality a navíc zneužívají začínající výzkumníky, protože si za každý publikovaný článek nechávají platit částky v řádech stovek dolarů. 

Tři z devíti časopisů článek okamžitě uveřejnily, zjevně bez předchozího čtení. Čtvrtý s uveřejněním souhlasil, ovšem pouze za poplatek v hodnotě 360$ (asi 8 000 korun). Šlo o publikaci American Journal of Medical and Biological Research.

Neuroskeptik vysvětluje, že nejabsurdnější na celé kauze je to, že každý obyčejný člověk by po pěti minutách poznal, že celý text je naprostý nesmysl propletený odkazy na legendární filmovou ságu Star Wars. 

img-responsive

Qui-Gon Jinn vysvětluje, jak fungují midi-chloriany | foto: Reprofoto YouTube

Fanouška zarazí už jména "autorů" - Dr. Lucas McGeorge (duchovním otcem Star Wars je režisér George Lucas - pozn. red.) Dr. Annette Kin (ústřední postava celé série se jmenuje Anakin - pozn. red.)Neuroskeptik dále pokračoval tak, že vzal z Wikipedie stránku o mitochondriích (reálné) a pouze zaměnil některá slova a přidal odkazy na Star Wars. 

Autor však zašel ještě dál a do textu prostě a jednoduše přidal do textu citace ze slavného díla. Text zní nejprve velmi vědecky: „Midi-chloriany zprostředkovaný oxidační stres způsobuje u diabetiků druhého typu kardiomyopatii. Do srdce a kardiomyocytů je přiváděno více mastných kyselin a zvyšuje se tak oxidace těchto kyselin v buňkách." A hned poté následuje slavný text z Pomsty Sithů.

Slyšel jsi někdy o tragédii Darth Plagueise Moudrého? Ne? To chápu, není to příběh pro Jedie. Je to sithská legenda. Darth Plagueis byl temný sithský lord, tak mocný a moudrý, že dokázal Sílou ovlivnit midi-chloriany a stvořit... život.

Neuroskeptik i přesto zmátl úplně všechny. I časopisy, které text odmítly, jej pouze vracely na drobné opravy a přepisy některých pasáží. Jakkoliv je celá záležitost velmi vtipná, je také k zamyšlení. Autorovi se totiž podařilo poukázat na závažné problémy, které věděckou komunitu trápí.

Co jsou to ty midi-chloriany?

Jak už bylo několikrát naznačeno, midi-chloriany jsou zcela fiktivní. Podle světa Star Wars jde o mikroskopickou inteligentní formu života, která existuje v každé žijící buňce a má symbiotický vztah se svým hostitelem. Pro zjištění její hodnoty se používá krevní test a platí, že čím větší obsah, tím silnější spojení se Sílou. 

Celá teorie midi-chlorianů byla představena až v nové trilogii z let 1999 - 2005 a v té původní chybí. George Lucas se pokusil mystické Síle dát trochu "vědeckého" základu a vysvětlit jí. Jeho idea byla mezi fanoušky přijata velmi negativně a je pravděpodobné, že v nově vznikajících snímcích budou midi-chloriany k radosti mnohých úplně opomenuty. Alespoň se s nimi tedy může bavit špičkový neurolog.  

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama