Pravda o králi Šalamounovi a tunách zlata? Vše bylo jinak, než se píše v Bibli

Legendární biblický panovník Šalamoun nikdy neexistoval a on i jeho jmění jsou pouhá fabulace a špatná interpretace historických záznamů. O tom je přesvědčený britský historik Ralph Ellis, který tvrdí, že muž, který byl předlohou pro příběh ve skutečnosti ani nebyl králem Izraele, nýbrž egyptským faraonem.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Šalamoun

Král Šalamoun měl údajně přístup k dolům, které mu zajistili jmění odpovídající zhruba dnešním 70 bilionům korun. To je asi padesátinásobek ročních příjmů České republiky. Historik Ralph Ellis je však přesvědčený, že bájný monarcha z Izraele ani jeho bohatství nikdy neexistovali.

Panovník ze Starého zákona prý nashromáždil 500 tun čistého zlata z dolů, o kterých někteří věří, že dodnes existují a jsou plné cenných kovů. Podle historika je to celé jen báchorka a špatná interpretace historie. Podle Ellise byl 'Šalamoun' ve skutečnosti egyptský faraon jménem Shoshenq, který vládl v desátém století před naším letopočtem.

Ellis prohlašuje, že nalezení Šalamounových dolů je asi tak stejně pravděpodobné, jako šance smočit se ve fontáně mládí, bájném prameni, který má údajně obnovit zdraví kohokoliv, kdo se z něj napije.

Historik vedl výzkum zabývající se Šalamounovým příběhem déle, než 20 let. Za tu dobu je skálopevně přesvědčený, že celá legenda je "hrubou chybou v interpretaci historických textů", ale přece je v nich kapka historické pravdy.

Ve své studii píše, že 'Šalamoun' byl mocný a obávaný egyptský faraon. Jeho bohatství však nebylo ani zdaleka takové, jako to biblického krále. Navíc bylo z hrobky již dávno vykradeno a hon za ním tak postrádá sebemenší smysl. "I přes to se celé generace archeologů a teologů snaží místo najít. Musí přece přijít moment, kdy uznáme, že tento biblický záznam je prostá fikce a hledáme špatné věci na špatných místech," zlobil se Brit. "Můj výzkum říká, že příběh o Šalamounovi byl sice založen na pravdivém základu, ale ten kdo sepsal Bibli si fakta upravil a pokroutil," vysvětlil Ellis.

"Archeologové z Israele tohle nechtějí kvůli politickým a kulturním důvodům slyšet," dokončil historik. Podle Bible vládl Šalamoun mezi lety 970 a 931 př. n. l. a jeho bohatství pocházelo z regionu "Orphir". Kniha se však samozřejmě nezmiňuje, kde přesně se místo nachází. 

O legendárním místě v roce 1885 vznikla kniha "Doly krále Šalamouna" z pera spisovatele Ridera Haggarda. Ta inspirovala nejen bezpočet expedic do Afriky a Asie, ale také televizní a filmová zpracování. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seniory ohrožuje obří problém, o kterém se nemluví? Situace se bude dál…

10.12.2018 22:12 Aktualizováno Dle aktuálně dostupných dat se očekává, že do roku 2025 bude třetina populace starší 60 let, což…

Kručí vám v břiše? Hlad nemusíte mít jen z nedostatku jídla

10.12.2018 16:56 Známe to všichni. Najíme se a za pár minut máme hlad znovu. Kvůli váze nechceme jíst několikrát po…

Dívka, kterou miloval celý svět, si oblíbila Česko. Jak dnes vypadá slavná…

10.12.2018 11:06 V dobách, kdy televizím po celém světě vládly telenovely, byla nejznámější seriálovou herečkou na…

Kam chodili lidé na záchod ve starověku? Archeologové rozluštili tisíce…

10.12.2018 09:58 Pompeje - Záchod je v dnešní době jedna z neodmyslitelných součástí domácnosti. Najdete ho v každé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama