Čím víc volna, tím víc štěstí? Recept na spokojený život existuje

Vědci přišli s návodem na to, jak být v životě šťastnější a spokojenější. Napomoci k většímu pocitu spokojenosti může třeba uklízečka. Jak to? Klíčem ke štěstí je totiž podle nejnovější studie co nejvíc volného času. Peníze by měly být až na druhém místě.

domácí práce, ilustrační foto
doporučujeme

Je to jedna ze základních životních otázek. Utrácíte peníze, abyste šetřili čas, nebo obětujete čas, abyste ušetřili co nejvíc peněz? Pokud je vaším životním cílem to, abyste byli šťastní a spokojení, pak budete muset obětovat právě peníze. Alespoň podle studie, kterou cituje deník New York Times.

Tvrdí to alespoň nová studie v magazínu Proceedings Národní akademie věd USA. Přístup, kdy budete obětovat peníze ve prospěch volného času, vám pomůže se zbavit od zbytečného stresu, který je spojený s tím, že den je zkrátka moc krátký.

„Lidi, kteří obětují peníze a koupí si tak pro sebe čas, třeba tím, že přesunou nežádoucí úkoly na někoho jiného, vykazují mnohem více spokojenosti,“ říká Ashley Whillansová, vedoucí výzkumné skupiny, která působí na Harvard Business School.  Studii prováděli vědci v několika zemích na světě. Pokud lidé investují své peníze do materiálního pohodlí, ale zároveň si jimi „nekoupí“ více času, pozitivní efekt se nedostaví.

Vědci se ptali 4 500 respondentů ve Spojených státech, Dánsku, Kanadě a Nizozemí. Mezi způsoby, jak ušetřit čas, vědci kromě pracovních úkolů zařadili donáškové jídlo, svezení se taxíkem nebo najmutí uklízečky. Ti, kteří podobnými způsoby rozšiřují délko svého volného času, vykázali větší spokojenost.

Výzkum neobjevil žádnou spojitost mezi spokojeností a tím, zda je člověk bohatý, nebo chudý. „Pokud existuje nějaký úkol, který jen při pomyšlení na něj u vás vzbuzuje hrůzu, je na místě přemýšlet o tom, zda si nemůžete dovolit zvolit nějaký způsob, jak z něj uniknout,“ dodává Elizabeth Dunnová, profesorka psychologie z University of British Columbia.

Autoři studie svůj výzkum rozšířili. K analýze si vybrali několik desítek Kanaďanů, dali každému účastníkovi 40 dolarů, které mohli utratit o dvou po sobě jdoucích víkendech. Mohli si vybrat, zda si koupí něco nového – třeba drahé víno, oblečení - nebo zda si „koupí čas“. Každý den pak byli účastníci dotazováni, jak se cítí.

Výzkum dopadl přesně tak, jak autoři předpokládali. Lidé, kteří investovali spíše do volného času, nepociťovali téměř žádný stres a byli spokojení. U těch, kteří si raději něco koupili, se stejný stav nepotvrdil.

I přesto, že „kupování“ času je prospěšné, mezi lidmi rozhodně není tak populární, jak by se dalo očekávat. Mezi 800 milionáři z Nizozemí, kteří se účastnili výzkumu, jen těsná většina byla ochotna utrácet peníze ve prospěch volného času. Autoři studie nabízejí vysvětlení tohoto jevu – v Nizozemí i ve Spojených státech je většina věřících Protestanty. Protestantská etika velebí hodnoty jako je práce. Představa, že někomu raději zaplatíme, abychom se jí vyhnuli, pro ně není úplně lákavá. Volného času si tak váží zejména nevěřící nebo katolíci. Jih Evropy a Česká republika jsou tak možná na podobné lodi. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama