Pít nebo nepít? Alkohol nám může i pomáhat, třeba při zkouškách

Pokud se potřebujete naučit na důležitou zkoušku, po pilném studiu si dejte dvě skleničky vína. Ráno se vzbudíte a informace budete chrlit jednu za druhou. Naznačuje to alespoň nová studie britských vědců. Ti provedli podobný test na několika desítkách účastníků. Jak dopadl?

Alkohol, ilustrační foto

Pít nebo nepít? Výzkumů o alkoholu se provedlo nekonečné množství, podle některých občasná sklenka neublíží, jiné vám řeknou, že i doušek vína denně vám poškozuje mozek. Pro milovníky alkoholu je tu ale nová dobrá zpráva. Podle studie, která byla publikována v magazínu Scientific Reports nám pití alkoholu pomáhá uchovat v paměti znalosti, které jsme se naučili předtím.

Učíte se jazyky, čeká vás důležitý test ze znalostí nebo se jen něco potřebujete naučit nazpaměť? Pak si dejte jeden dva panáky a můžete být v klidu. Alkohol by vám měl pomoci v zapamatování si nových informací, které jste se právě naučili. Až vystřízlivíte, informaci byste měli mít stále uloženou v hlavě. 

I když vám vědci jistě nedoporučí, abyste se zpili do němoty každý večer, jistou toleranci k alkoholu připouštějí. Tým vědců z University of Exter ve Velké Británii provedli výzkum, který potvrdil něco, s čím už počítaly některé starší studie. Tentokrát byl ale proveden nikoliv v laboratorních podmínkách, ale přímo v terénu. Účastníci se tak doma opíjeli, a následně byli testováni. 

"Náš výzkum ukázal kromě toho, že ti, co pijí alkohol, si lépe pamatují to, co se naučili, také skutečnost, že čím víc toho vypili, tím silnější byl účinek," uvádí Celia Morganová z týmu vědců. Než si objednáte basičku piv před vaším dalším zkouškovým obdobím, raději se podívejte na detailnější výsledky celé studie. Po několika nápojích už mozek přestává přijímat nové informace, místo toho dochází k upevnění těch informací, které jste se naučili předtím. Pokud tak spoléháte na to, že vám při učení pomůže vypití několika skleniček vína, jste na omylu. 

Experiment podstoupilo 88 "společenských pijáků", kteří se museli před konzumací alkoholu naučit nazpaměť několik slovních informací. Poté byli náhodně rozřazeni do dvou skupin. Jedna skupina si mohla dopřát alkoholu co jim bylo libo, průměrně jeden účastník vypil dvě skleničky vína, druhá skupina se alkoholu nesměla ani dotknout. 

Následující den obě skupiny prošly opakovacím testem. Víc si toho zapamatovali pijani, abstinující měli větší problémy. 

"Naše teorie počítá s tím, že hipokampus, což je část mozku nezbytná pro fungování paměti, přechází na konsolidaci vzpomínek, tedy na přenos z krátkodobé do dlouhodobé paměti," říká Morganová. Hipokampus pak po konzumaci alkoholu nepřijímá nové informace, které by kódoval a ukládal, místo toho zachová informace starší. 

Dobrovolníci tak prošli také obrazovým testem. Měli si zapamatovat obrázky a další den prošli testem paměti, testem prošli znovu i následující den. "Pijáci" předvedli v obou dnech stejný výkon, nezlepšili se ani se nezhoršili. Z toho lze vyvodit, že super schopnost uchovat si v paměti co nejvíc informací platí jen pro příjem informací, který probíhá před obdobím, kdy se pije. 

Výzkumníci nicméně chtějí zdůraznit, že studie by měla být zvažována pouze v kontextu toho, co již víme o alkoholu: že příliš mnoho pití může vážně poškodit vaši paměť a zdraví v dlouhodobém horizontu. Podobný účinek jako alkohol podle vědců může mít na uchování v paměti také spánek.

Za největší přínos této studie považují vědci fakt, že alkohol nemusí mít jen zcela negativní účinek na paměť. To může do budoucna pomoci ve vývoji nových léčiv, které se zaměřují na celkové zlepšení kognitivních funkcí člověka. 

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

17.06.2021 13:27 Kdy se začnou se na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace…

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Související:

Právě se děje