Víte, kde je nejstarší české letiště? Hledejte ho v západočeské metropoli

Nejstarší české letiště překvapivě nehledejte v Praze. Úplně prvním místem na území Česka, odkud mohly startovat dobové letouny, byla totiž západočeská metropole. Nejstarším letištěm je dnes již zaniklé letiště Plzeň - Bory.

Přidejte svůj názor 1 komentář

letadlo Farman F.60 Goliath

Letiště Plzeň-Bory bylo zbudováno už v roce 1910. Vhodným místem pro přistávání a odlétání prvních letadel bylo tamní vojenské cvičiště. A úplně první vzlet v okolí Plzně proběhl 15. května 1910, nikoliv však přímo na borském letišti, ale na nedaleké dostihové dráze v Malesicích. Provedl ho Francouz Jullerot s letounem značky Farman. Přesně o měsíc dřív v dubnu vznikl právě borský aerodrom. Vzlet francouzského letce byl teprve třetím vzletem na území českého království. 

Dnes se na místě nachází průmyslová zóna Borské pole. Pokud byste tak chtěly vidět stopy po historickém letišti, máte smůlu. Z komplexu se dochovalo jen pár budov - některé stále chátrají, jiné se proměnily ve skladiště. Milovníci letectví ale mohou stále obdivovat betonový kryt na letecké palivo, u nějž se dnes nachází autobusová točna.

Letiště přežilo první světovou válku takřka bez újmy, v roce 1919 tam vzlétl poprvé letoun české výroby. Jednalo se o letadlo Bohemia B-5. Ve třicátých letech v areálu působila Masarykova letecká liga Plzeň. Borské letiště byla de facto tři letiště v jednom - kromě původního smíšeného také vojenské z roku 1937 a k tomu ještě letiště aeroklubu. Vojenské letiště z roku 1937 plně dovybavili až Němci za druhé světové války, využívala ho německá Lufttwaffe. Přistávaly na něm v roce 1945 i letouny osvobozeneckých sil, letiště tak bylo nejvýchodnějším letištěm, na kterém operovali Američané. Letiště disponovalo dřevěnými startovišti pro větroně, startovalo se pomocí gumových lan. Místní aeroklub pak letiště využíval i po válce, v roce 1948 ho však kvůli nevyhovujícím podmínkám nepoužíval. Až od roku 1960 jej používaly vrtulníky československé armády (stroje Mil Mi-l, Mi-4, i Mi-17 a Mi-24).

img-responsive

Plzeň, oblast Bory z leteckého pohledu dnes. Na místě bývalého letiště je dnes průmyslová zóna | foto: Google

Na starém borském letišti působili po válce zejména plachtaři spolu s motoráři. Stíhačky typu Messerschmidt nebo Mosquit ale na plachtařském letišti jen těžko startovaly, nové plachtařské letiště tak bylo následně vybudováno na zcela opačné straně města. Toto letiště nese název Letkov, staré borské letiště bylo vyřazeno z provozu v šedesátých letech minulého století, aeroklub se přemístil do vojenského letiště Bory. Toto vojenské letiště bylo zrušeno až v roce 1995. Na letišti nejdéle působil 45. dělostřelecký průzkumný  letecký pluk Jabůrci. Po válce zde vnikla Letištní peruť 6, která byla reorganizovaná na 6. letištní prapor. 

Jedním z klenotů, který na místě zbyl, je bývalá budova pro členské schůze pro členy aeroklubu. Dnes v ní sídlí hospoda U darebáka, kterou mají v oblibě zejména plzeňští studenti.

img-responsive

Plzeň Bory - hospoda U darebáka | foto: Google

V roce 1991 se borské letiště stalo místem posledního nástupu útvarů, které tam působily. Došlo k němu 20. září, vojenští letci na sobě měli slavnostní modré uniformy, diváci mohli obdivovat vojenskou techniku. V podstatě šlo o rozlučku 11. vrtulníkového pluku a jeho zabezpečujících útvarů s borským letištěm. V roce 2003 byla uprostřed areálu stále patrná přistávací dráha.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nepoznali byste ji. Helenu Růžičkovou milovalo celé Česko, takhle vypadala…

13.12.2018 13:45 Za několik týdnů uplyne 15 let od úmrtí herečky, kterou milovalo celé Česko. Helena Růžičková si…

Strach, úzkost a šílenství. Majitel telefonní společnosti si zkusil život…

13.12.2018 12:15 Na mobilních technologiích jsme závislí. Těžko dnes ve vyspělých zemích najdete někoho, kdo by…

Češi, dávejte si pozor: Co vše o nás prozrazují data, která dobrovolně…

13.12.2018 10:55 Skrze věrnostní karty a všemožné mobilní aplikace jsou dnes o nás soukromé firmy schopné shromáždit…

Proč Praha nemá hradby? Královské město v minulosti vypadalo úplně jinak

13.12.2018 10:33 Během své návštěvy Prahy po prohrané válce s Pruskem v roce 1866 podepsal rakouský císař František…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama