Bájný ragnarök: I vikingové měli vize o konci světa

Konec světa předpovídá téměř každé náboženství – od křesťanství po starodávné mytologie. Každé z náboženství má však svou jasnou představu, co se stane a jak to bude pobíhat. Křesťané věří, že konec světa je koncem absolutním, kdy budou všechny duše souzeny. Vikingové věřili v něco jiného.

Odin bojuje s Fenrirem

V severské mytologii, která byla polyteistická, existovali dva druhy bohů. Asgarďané a Vanirové, bohové války a bohové plodnosti. Kromě nich se v 9 světech stromu života Yggdrasilu pohybovali lidé, trpaslíci, elfové i obři. Ragnarök je v překladu „večerem bohů“ či „úpadkem bohů“.

Jejich konec světa však není koncem finálním. A nejedná se také o něco, co se stane naráz. Přijde postupně. Bohové prý o ragnaröku vědí a připravují se na něho. Přesto k němu dojde a bohové nejsou zcela nesmrtelní.

Zima a orgie

Začátek konce podle vikingů přijde s velkou zimou. Rok a půl bude celý svět skrytý v temnotě a zakrytý ledem, ledové větry zabijí všechno, co se neopatrně pohybuje venku. Zima bude mít špatný vliv na lidi.

Protože přestane růst obilí a rostlinné potraviny, lidé se obrátí proti sobě. Rodiny se budou zabíjet a podle vikingského přísloví „ve vraždách syn neušetří otce ani syna“. Aby to nebylo málo děsivé, mýty k vraždám ještě dodávají incest. Ragnarök tedy začne krvavými a incestními orgiemi.

Vlk sní Slunce

Ne všichni severští bohové byli hodní. Ti zlí byli tak děsiví, že je ostatní museli uvěznit daleko od lidí. Jedním z nich je bůh Loki, který zabil boha Baldra a za to je uvězněn. Leží spoután na kameni střevy svého syna a do obličeje mu kape jed jedovatý had. Jeho manželka Sygin se snaží jed chytat do nádoby, ale čas od času ji musí vyprázdnit – a pak se Loki vzpíná tak silně, že prý způsobuje zemětřesení.

Lokiho synem je obrovský vlk Fenrir, který je také spoutaný a jeho čelist drží rozevřenou kouzelný meč. Fenrir se však má ze svých okovů dostat. Jeho synové – také vlci – ho osvobodí tak, že chytí bohyni slunce Sol a boha měsíce Maniho, kteří se po obloze pohybují v kočáře.

Vlci Skoll a Hati je honí již dlouho, nyní se jim to však povede a snědí je oba. Následující zemětřesení osvobodí Fenrira, který je v poslední bitvě bohů velmi důležitý.

Loki se osvobodí

Loki patří mezi „strašáky“ severské mytologie, ovšem bohové ho mezi sebou dlouho tolerovali. Často pro ně byl velmi užitečný, a tak mu odpouštěli mnohé. Když však pohár trpělivosti přetekl, rozhodli se ho potrestat důkladně. Loki musel sledovat, jak jeho synovi zaživa vytrhávají vnitřnosti a jeho střevy ho pak spoutali. Jeho žena pak strávila věčnost snahou uchránit Lokiho od jedu.

Protože ragnarök budou provázet silné otřesy, Loki se ze svého vězení vysvobodí. A nebude nakloněný tomu pomáhat svým věznitelům.

img-responsive

Lokiho děti | foto: Wikimedia Commons

Svět bude zaplavený

Někteří ze zlých se raději schovávají a čekají na svou šanci. Jedním z nich je Zemský had Jörmungandr, který je také Lokiho synem. Toho král bohů Odin kdysi hodil do moře na Zem. Od té doby Jörmungandr vyrostl a obepíná celou zemi. Je protivníkem boha blesku Thora.

Až se Země začne třást, Jörmungandr vyleze na pevninu. Jeho pohybem vznikne množství potop, které zatopí většinu Země. Aby toho nebylo málo, bude chrlit jed do vody i vzduchu, takže voda bude jedovatá a pršet bude toxický déšť.

Mrtví se vrátí na lodi z nehtů

Podle mytologie se mrtví, kteří si nezasloužili přístup do Valhally, osvobodí z Helheimu (verze pekla) a připlují na lodi z nehtů, kterou tvoří z nehtů každého mrtvého. V čele jim bude stát právě Loki, jejich kapitán. U kormidla bude obr Hrymr, který loď naviguje přímo k bohům. Podle severských pověstí se na toto mrtví připravovali již od počátku věků.

Bohové zemřou

V této době je lidstvo již mrtvé. Ovšem ragnarök byl hlavně bojem a smrtí bohů. Ti vyrazí do boje s Fenrirem, Jörmungandrem, Lokim, obry a armádou mrtvých. Prakticky všichni zemřou. Thor bojuje s Jörmungandrem. Sice ho zabije, ovšem sám zemře na otravu.

Nepřežije ani král bohů Odin. Ten bude bojovat s hadem Fenrirem, který ho spolkne v jednom soustu. Odinův syn Vidarr musí svého otce pomstít. To bylo předpovězeno. A jediný způsob, jak to udělat, je zapřít se nohama o Fenrirovu spodní čelist, rukama se zapřít o vrchní a roztrhnout ho na dvě půlky.

Aby se mu to povedlo a nezničily ho ostré zuby, potřeboval hodně pevnou botu. Vikingové věřili, že každý nevyužitý kousek kůže půjde na Vidarrovu botu. Ševci ve starodávné Skandinávii měli za úkol pokaždé kousek kůže vyhodit, když se pustili do výroby bot. Pomáhali tak zachránit svět.

Svět pohltí plameny

Ohnivý obr Surtr zabije boha Freye a odhodí svůj plamenný meč. Svět pohltí plameny, horko dosahuje až k nebesům. Celá Země bude hořet a zabije tím všechny, kteří nějakou náhodou přežije. „A mrtví jsou bozi a šampioni a celé lidstvo,“ prohlásila prý věštkyně.

Rozdělení mrtvých

Mrtví se budou dělit do třech míst. Ti dobří a stateční půjdou do Gimle, kde se budou navždy veselit a pít a užívat si. Loki a všichni, kteří kdy spáchali vraždu či podvod, půjdou do Nastrandu, veliké místnosti zla. Místnost je tvořena z hadů – jejich hlavy jsou otočeny dovnitř a hadi dýchají a plivají jed. Vězni se v něm navždy topí.

Ti nejhorší skončí v Hvergelmiru, který býval pramenem všech řek, dokud nedošlo k apokalypse. Nyní v něm sídlí prokletý had Nidhogg. Ten se bude hostit na mrtvolách.

Nebude to konec

Ragnarök má přežít šest bohů a dva lidé. Přeživšími bohy jsou potomci Thora a Odina, včetně Vidarra, který zabil Fenrira. Dalším z nich je Baldr, který se po apokalypse dostane z Helheimu, v němž byl uvězněn po té, co ho zabil Loki. Přežije také dcera bohyně slunce – povstane a zaujme její místo.

Dva lidé Lif a Lifthrasir ragnarök přežijí, protože se schovají v magických kořenech stromu Yggdrasilu. Pak však vyjdou a z nich vzejde nové lidstvo. Nový svět má být lepší a plodnější než ten starý.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Slovo "grázl" má původ ve skutečném člověku. Čím se provinil?

19.09.2021 14:30 Slovo „grázl“ se dnes užívá pro označení lumpů a zločinců. Odvozeno je od jména Jana Jiřího Grasela…

Hrad Sion byl místem posledního vzdoru husitů proti Šelmě ryšavé

19.09.2021 13:10 Pozůstatky kdysi pohodlného a výstavného sídla husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé, se nachází…

Svatý Rochus přežil mor díky toulavému psovi

18.09.2021 14:40 Jedním z nejznámějších patronů proti moru je svatý Rochus. Sám nebezpečnou chorobu přežil, a to…

Před 1100 lety byla zavražděna svatá Ludmila, první česká světice

15.09.2021 21:58 V noci z 15. na 16. září 921, tedy před 1100 lety, zemřela svatá Ludmila. Manželka vůbec prvního…

Kámen mudrců, elixír nesmrtelnosti nebo homunkulus. O co se pokoušeli…

05.09.2021 14:40 O alchymistech se někdy hovoří jako o podvodnících nebo šarlatánech. Většinou se sice jednalo o…

Tragický osud sester Brontëových. Co se s nimi stalo?

05.09.2021 11:00 Sestry Brontëovy se zapsaly do dějin svými literárními počiny, ale také tragickým osudem, který…

Bavlněné nákupní tašky měly ulevit světu. Pokud je budete používat 54 let

31.08.2021 18:40 Před časem londýnská umělkyně Venetia Berryová spočítala bavlněné tašky zdarma, které se jí…

"Toho Bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!" Před 675 lety zemřel v…

29.08.2021 15:14 Dne 26. srpna 1346, tedy před 675 lety, se v rámci stoleté války odehrála bitva u Kresčaku. Za…

Jaké byly první letní olympijské hry před 125 lety?

28.08.2021 11:11 Letošní letní olympiáda již skončila, ta první v moderních dějinách se uskutečnila před 125 lety?…

Pro řadu seniorů byl při lockdownu virtuální kontakt horší než žádný

15.08.2021 14:33 Mnoho lidí nad 60 let se při virtuálních kontaktech za pandemie cítilo osamělejších a ve větších…

Související:

Právě se děje

reklama