Atypická vlajka ostrova Man: Triskelion používali i esesáci

Na světě existuje spousta zvláštních vlajek. Jednou z těch nejkurióznějších se mohou pochlubit obyvatelé britského ostrova Man. Co tři propojené nohy ohnuté v koleni znamenají? Podobnou symboliku využili i nacisté a pravicoví aktivisté v Jihoafrické republice.

Přidejte svůj názor

V seriálu Teorie velkého třesku si vlajku ostrova vzal na mušku Sheldon Cooper
doporučujeme

Není to tak dávno co si dnes už kultovní seriál Teorie velkého třesku dělal srandu z vlajky britského ostrova Man. Na něm jsou tři srostlé nohy. Hlavní postava seriálu Sheldon Cooper chce její ukázkou divákům sdělit, že jejich problémy jsou v podstatě malicherné. Co ale srostlé dolní končetiny znamenají a odkud se vzaly?

Kromě vlajky ostrova Man se velmi podobný symbol objevuje také na vlajce italského ostrova Sicílie. Obecně lze srostlé končetiny označit pojmem "triskelion" nebo také "triskele". Obecněji jde o symbol který se skládá ze tří do sebe zapadajících spirál nebo výčnělků. Kromě Sicílie a Man jde i o symbol francouzského poloostrova Bretaň. 

Sicilský i manský triskelion se vyznačuje třema běžícíma nohama ohnutýma v koleni. Význam spojených nohou není zcela jasný. V případě Sicílie se uprostřed vlajky nachází hlava Medúzy, která může souviset se starými řeckými bájemi a s bojem Persea, který ji uťal hlavu. Medúza měla místo vlasů hady a proměnila v kámen každého, kdo se na ní podíval. Historik a přírodovědec Plinius přisuzoval původ sicilského symbolu trojúhelníkové podobě ostrova. Sicílie se dřív navíc nazývala jménem Trinacria.

img-responsive

Výřez vlajky ostrovní Sicílie | foto: www.wikipedia.org

Triskelion se objevuje poprvé v řadě antických kultur. Mykéňané je vyobrazovali na svých plavidlech, objevily se také na mincích z Lycie. Kromě trojnohého symbolu existuje i čtyřnohý tetraskelion, který se objevil v turecké Anatolii. 

Symbol hojně využívali staří Keltové. Ty se ale místo nohou zaměřili na ramena, motivem tak byla tři otáčející se zahnutá ramena. Podobně jako svastika pro Kelty znamenala tato ramena sluneční symbol. Teze o keltském původu symbolu by odpovídala i vlajka ostrova Man. Ten je totiž ostrovem, který výhradně obývali Keltové. Spojené nohy disponují ostruhy a zdobením. Bankovky, kterými platí obyvatelé ostrova, oplývají symbolem triskelionu a latinským nápisem Quocunque Jeceris Stabit - "Kamkoliv jej hodíš, stojí".

img-responsive

Vlajka britského ostrova Man je netypická | foto: Pixabay

Triskelion zneužili i nacisté. Ti ho využili jako insignii pro jednotky Waffen SS, které byly složené jenom z belgických "keltských" dobrovolníků. I nacistický hákový kříž některým mohl připomínat triskelion. V případě SS divize šlo o 27. dobrovolnickou divizi, která bojovala zejména na východní frontě v oblasti Leningradu a také na Ukrajině. 

Podobou blízký symbol nacismu využíval jihoafrický bělošský spolek AWB (Afrikánské hnutí odporu). Spolek je krajně pravicový a má separatistické tendence. V kruhu symbolu jsou zformovány tři černé sedmičky, čímž se skupina hájila, když byl její symbol přirovnáván ke svastice. Skupina se prý jen inspirovala biblickým významem čísla sedm. 

img-responsive

Symbol jihoafrické krajně pravicové skupiny AWB | foto: Sekuritaci.cz

Symbol se stal znakem i některých BDSM skupin. Vyznavači BDSM se často sdružují s lidmi obdobného sexuálního zaměření. S pojmem Triskelion se mohou setkat i fanoušci sci-fi seriálu Star Trek. Ve druhé řadě v epizodě Hráči z Triskelionu je posádka Enterprise donucena ke gladiátorskému souboji na planetě, která nese název Triskelion. Planeta má jako svůj symbol seříznutý modrý trojúhelník s vepsaným triskelionem žlutého zbarvení. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krutý osud Nataši Gollové: Talentovaná herečka dostala cejch kolaborantky,…

22.04.2019 17:29 Aktualizováno Do historie filmu se zapsala jako představitelka ztřeštěných dívek, sen o vážné roli se jí ale…

Zapomenutá invaze: Napoleonská Francie a carské Rusko uzavřeli nečekané…

22.04.2019 10:57 Aktualizováno Napoleonská Francie a carské Rusko byli většinu času po dobu vlády ambiciózního, na Korsice…

Ježíš v islámu. Jak se muslimové dívají na jeho smrt a vzkříšení?

22.04.2019 10:57 Aktualizováno Včera křesťané na celém světě oslavili vzkříšení Ježíše Krista. Na Velikonoční příběh, tj. smrt a…

Hrad Jindřichův Hradec: Jeho počátky patří k záhadám české historie

22.04.2019 09:40 Dnešní zámek, původně gotický hrad, v Jindřichově Hradci byl založen již na počátku 13. století.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama