Největší kriminalistická záhada rozluštěna? Deník prozrazuje totožnost Jacka Rozparovače

Jack Rozparovač je snad nejslavnější sériový vrah, který zabíjel v převážně chudé čtvrti Whitechapel a v přilehlých částech Londýna v druhé polovině roku 1888. I po téměř než 130 letech přitahuje pozornost velké skupiny lidí – a to i proto, že pachatel nikdy nebyl dopaden. I proto se kolem jeho osoby objevila celá řada konspiračních teorií. Celá řada autorů, historiků a amatérských detektivů dodnes pátrá po jeho skutečné totožnosti. A jeden z nich tvrdí, že už ví, kdo Jack Rozparovač vlastně byl.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Jack Rozparovač
doporučujeme

Jack Rozparovač, který vraždil mladé ženy, většinou prostitutky, dodnes fascinuje celou řadu lidí. Poslední z celé řady teorií říká, že totožnost vraha byla odhalena ve viktoriánském deníku údajně napsaném bohatým obchodníkem s bavlnou z Liverpoolu Jamesem Maybrickem. Jak píše The Telegraph,  autor deníku se přiznává ke krvavým vraždám pěti žen v East Endu v Londýně a další ženy v Manchesteru.

Od chvíle, kdy byl deník nalezen, nicméně panují pochybnosti o tom, zda je skutečný. Muž, který původně v 90. letech získal deník, Mike Barrett, řekl, že ho získal od rodinného přítele, který krátce na to zemřel. To znamená, že není možné zjistit, kde ho původní majitel vzal.  A to vedlo většinu lidí k domněnce, že jde jen o podvod s cílem rychle zbohatnout.

Spisovatel Robert Smith, který napsal knihu 25 let deníku Jacka Rozparovače: Pravdivá fakta, však tvrdí, že deník je skutečný. Podle jeho nových důkazů byla kniha nalezena v roce 1992 třemi elektrikáři pracujícími v domě, kde žil James Maybrick. Co se dělo pak, je nejasné. Doklady ukazují, že elektrikáři pracovali v Maybrickově starém domě toho dne, kdy Barrett zavolal londýnskému literárnímu agentovi a řekl mu: „Mám deník Jacka Rozparovače." Všichni muži pak společně odešli do hospody.

„Barrett byl známá místní postavička, vždy se chlubil, že je spisovatel. Takže když elektrikáři v domě našli tuto knihu, věřili, že je to muž, který by jim mohl pomoci prodat objevený deník vydavateli," řekl Smith pro The Telegraph.

„Pravdou bylo, že Barrettovým jediným významným literárním úspěchem byly příležitostné hádanky pro týdenní televizní dětský časopis. Nebyl příliš gramotný a myšlenka, že by byl schopen vytvořit tak sofistikovaný a věrohodný padělek, není příliš pravděpodobná,“ shrnuje své argumenty Smith.

Je tedy případ vyřešen? Byl vrahem obchodník s bavlnou James Maybrick? Tato teorie nepochybně přináší zajímavé důkazy, ale teorií o zaručeně pravé totožnosti Jacka rozparovače jsou desítky. Během minulého století se objevily celé zástupy potenciálních podezřelých, od vážených chirurgů a vědců až po bezstarostné umělce.

Existuje dokonce teorie, která s těmito vraždami spojovala osobu prince Alberta Viktora, syna tehdejšího následníka trůnu, pozdějšího krále Eduarda VII. I přes tento objev je tedy pravděpodobné, že tento případ zůstane i nadále tajemstvím.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Byl to závod, Západ byl frustrovaný. Astronom Dušek pro EZ promluvil o…

19.07.2019 11:59 Aktualizováno Přistání Američanů na Měsíci před 50. lety má dodnes dopad na náš život. Ty nejúspěšnější vesmírné…

Tajemná Oblast 51. Co se ukrývá na základně, kterou chtějí obsadit…

19.07.2019 09:44 Oblast 51, v angličtině Area 51, je jedním z nejzáhadnějších míst na světě. Řada lidí se totiž…

Oldřich Kaiser měl infarkt. Je v nemocnici

18.07.2019 12:59 Slavný český herec Oldřich Kaiser měl infarkt. V současnosti leží na jednotce intenzivní péče.…

Nečekaný zvrat. Obvinění herce Spaceyho ze sexuálního obtěžování staženo

18.07.2019 12:50 Aktualizováno Americká prokuratura stáhla obvinění herce Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování osmnáctiletého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama