Superpotraviny? Možná je máte doma a o jejich účincích ani nevíte

Mezi superpotraviny patří většina potravin, který má běžně každý doma. Kromě ovoce a zeleniny se prospěšnými látkami může pochlubit i káva nebo červené víno. Většina těchto potravin je navíc běžně dostupná na pultech českých obchodů.

Přidejte svůj názor

Lesní ovoce
doporučujeme

Co si má běžný člověk představit pod pojmem "superpotravina"? Spíše než pojem který by měl zaručovat nějaké mimořádné účinky potravin na naše zdraví jde o pojem marketingový. Mělo by jít o potraviny, které se mohou pochlubit vysokým obsahem látek, které prospívají našemu zdraví. Zpravidla se jedná o potraviny obsahující vitamíny a minerální látky. 

Spíše než se zaměřit na jednu konkrétní superpotravinu je vhodnější zajistit to, aby vaše strava byla co nejpestřejší a obohacená o tyto potraviny. Magazín Time přichází se seznamem 19 superpotravin, takže určitě je z čeho vybírat. 

1. Luštěniny

Kromě hrášku a fazolí sem patří také arašídy. Obsahují zejména magnesium, které hraje klíčovou roli pro udržení energie těla. "Když cvičíte, hořčík se přerozděluje po celém těle a pomáhá tak molekulám energie dostat se tam, kde je potřeba," vysvětluje Forrest Nielse, výzkumný pracovník v zemědělské výzkumné službě USDA. Máte-li nedostatek hořčíku,hrozí vám také nedostatek energie. 

img-responsive

Hrášek | foto: Hamé

2. Špenát

Pokud jste spíše býložravec než masožravec, špenát je nejlepším způsobem, jak do sebe dostat železo, které pomáhá dodávat energii lidským buňkám. 

3. Quinoa

Quinoa neboli merlík chilský může být skvělou náhražkou bílé rýže a bílého chleba. Quinoa je jednou ze vzácných rostlinných potravin, která obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, které vaše tělo nemůže vyrobit samo. Aminokyseliny jsou rozhodující pro syntézu proteinů, což je klíčový proces pro růst svalů. Potravina je tak vhodná zejména pro ty, kteří tráví volný čas po posilovnách. 

4. Rajčata

Rajčata obsahují antioxidant lykopen, který snižuje riziko zánětu na plicích, redukuje totiž buňky, které produkují hlen. Potravina je prospěšná zejména pro alergiky. Většího účinku lykopenu dosáhnete, pokud budete konzumovat rajčata vařená, než syrová. 

5. Mléko obohacené o vitamin D 

Lidé, kteří trpí nedostatkem vitamínu D jsou náchylnější k problémům s dýchání a astmatem. Právě mléko s vyšším obsahem vitamínu D tak pomůže zejména alergikům. 

img-responsive

Mléko | foto: Pixabay

6. Jablka

I běžné jablko je superpotravinou. Obsahuje totiž chemickou látku quercentin, což je antioxidant který působí jako přírodní antihistanikum a blokuje látky, které způsobují alergie. Jezte jablka se slupkou, ta totiž tuto látku obsahuje také. 

7. Vlašské ořechy

"Vlašáky" jsou jedním z nejbohatších zdrojů serotoninu, tedy chemické látky, která přispívá k navození pocitu klidu a štěstí. Nejúčinněji se pak látka projeví u jedince, který si každý den kromě hrsti vlašáků dá také lískové oříšky a mandle. 

img-responsive

Vlašský ořech | foto: Pixabay

8. Losos

Pokud vás trápí deprese, kromě ořechů a serotoninu vám možná chybí přísun omega-3 mastných kyselin (zejména EPA) a kyseliny dokosahexaenové (DHA). Kromě lososa jsou tyto důležité látky hojně obsažené také v tuňákovi. 

img-responsive

Losos | foto: Pixabay

9. Obohacené obiloviny

Vaše cereální snídaně je nejsnazší způsob, jak získat 100 procent denního množství kyseliny listové. Dnes je mnoho obilovin obohaceno o kyselinu listovou, takže kvůli přísunu této látky, která pomáhá proti depresím, nemusíte konzumovat játra. 

10. Bobuloviny  

Toto super ovoce pomáhá zpomalovat proces stárnutí mozku. Díky antioxidantům, které bobulové ovoce nabízí, dochází k blokaci enzymů, které zkratují normální komunikaci mezi mozkovými buňkami. Každé ovoce má jinou látku, vhodné je tedy ovoce kombinovat.

11. Vejce

Žloutek má vysoký obsah cholinu, což je vitamín skupiny B. Je základním stavebním kamenem acetylcholinu, který patří mezi základní neurotransmitery, které podporují paměť. Denní doporučení je 425 miligramů látky, dvě vejce mají asi 300 miligramů.

img-responsive

Špenát | foto: Pixabay

12. Mlži

Mořské mušle obsahují důležitý vitamín B12, který je nezbytný pro normální fungování mozku. Pokud vám tito mlži nejedou, můžete tento vitamin získat také z lososa, tuňáka nebo humra. Obsahuje ho ale i hovězí maso. 

13. Pomeranče

Pomeranče jsou nezvykle bohaté na vitamín C. Pokud budete přijímat více tohoto vitamínu, pomůže vám to při tvorbě kolagenu a chrupavek, vyšší dávky zlepšují hojení jakýchkoliv zranění, popálenin, zlomenin, bolestivosti kloubů. Vysoký obsah tohoto vitamínu má také mango nebo plátek melounu. 

14. Chilli papričky

Chcete zhubnout? Pomohou vám v tom pálivé papričky. Nejlépe v mleté podobě (kajenský pepř). Látky v této potravině snižují chuť na jídlo, současně redukují hladinu kalorií během trávení. 

img-responsive

Chilli papričky | foto: Pixabay

15. Petržel

Čerstvá nebo sušená petrželka je skvělým zdrojem vitaminu K, který napomáhá správnému srážení krve, snižuje riziko vzniku zánětů a chrání vaše kosti před rizikem osteoporózy. 

16. Kurkuma

Kurkuma neboli indický šafrán obsahuje žlutý pigment (obsažený v koření kari), který napomáhá v boji proti volným radikálům a zánětlivým onemocněním. 

img-responsive

Kurkuma | foto: Pixabay

17. Zelený čaj 

Zelený čaj podle vědců napomáhá těm, kteří chtějí shodit nějaké to kilo. Obsahuje také antioxidanty, jež lidské tělo dokáží efektivně zbavovat volných radikálů. Právě tyto prvky jsou totiž nejvíce zodpovědné za zdravotní obtíže typu ucpaných tepen nebo rakovinného bujení.

img-responsive

Čaj | foto: Pixabay

18. Červené víno

I červené víno má pozitivní účinky. Podle vědců brání rychlému stárnutí kůže vlivem slunečních paprsků. 

img-responsive

Káva | foto: Pixabay

19. Káva

Káva s vysokým obsahem kofeinu vám pomůže udržet vaši paměť dlouhodobě funkční. Optimální 2 – 3 šálky kávy denně navíc způsobí, že tělo začne produkovat hormonální látky – serotonin, dopamin a noradrenalin, které mají vliv na náladu a pocity štěstí. Pijete-li ale kávy moc, můžete být nervózní. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kaiser a Lábus vstoupili do dějin. Kam ale legendární komické duo zmizelo

23.04.2019 19:47 Aktualizováno Před několika lety byl králi televizních obrazovek, dnes už tolik vidět nejsou. Kam se ztratila…

Neuvěřitelný příběh. Vědci vážili dlouhou cestu z Česka do Indie, aby…

23.04.2019 17:02 Šest tisíc kilometrů od sebe dělí Prahu a Dillí, přesto se dvojice indických vědců žijící v Česku…

Rasová střepina, která musí ven. Hitler Čechy pohrdal, měl je za zbabělce

23.04.2019 15:21 Aktualizováno O psychické nestabilitě největšího zločince lidské historie Adolfa Hitlera svědčí i podivné…

Nové pochybnosti o skonu Hitlera: Nacistický vůdce dožil spokojeně v…

23.04.2019 14:14 Hitler nezemřel? Zemřel, ale kdy? Navzdory informacím, které získala těsně po válce FBI, se její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama