Tři nejvyšší budovy Česka? Slováci nás stále nedohnali

Nejvyšší budovy Česka, pokud odmyslíme vysílače a komíny, se nacházejí v české a moravské metropoli. Brněnská nejvyšší AZ Tower pokořila pražskou City Tower až v roce 2013. Absolutně nejvyšší by ale i s anténou byla pankrácká City Empiria.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mrakodrap AZ Tower v Brně

Česká republika není mrakodrapovou velmocí. V českých největších městech zkrátka nenaleznete věžáky, které jsou typické pro metropole Spojených států, pro Moskvu, Paříž nebo státy Perského zálivu. Nejvyšší budovy Česka dosahují skromných výšek. Možná je to dáno i historickou cenností našeho hlavního města. Vždyť nejvyšší budova se nenachází v Praze, ale v Brně. 

I přes ne příliš oslnivou statistiku nejvyšších staveb jsme na tom stále "lépe", než sousední Slováci. Vyšší budovy mají všichni naši sousedé, v Bratislavě nás ale nepřekonali. Jaké jsou tedy nejvyšší české budovy, a která je ta slovenská?

1. AZ Tower - Brno (výška 111 metrů)

Jenom o dva metry Brno trumflo Prahu v roce 2013. Současná nejvyšší budova Česka se nachází v městské části Brno-střed, náklady na její stavbu se měly vyšplhat na 800 milionů korun. AZ Tower se může pochlubit 30 podlažími a celkovou výškou 111 metrů. Většinu budovy tvoří kancelářské prostory, apartmány, ale i obchodní galerie, autoservis či fitness centrum. Původně se přitom nemělo jednat o mrakodrap, počítalo se totiž s výškou 85 metrů, následně 109,5 metrů (Brno chtělo předstihnout pražského rekordmana o 109 metrech), ale nakonec budova dosáhla konečné výšky 111 metrů díky své ocelové konstrukci. 

img-responsive

AZ Tower v městské části Brno-střed | foto: www.asb-portal.cz

Co se týče velikosti plochy, tak celých 17 tisíc metrů čtverečních zaujímají obchodní, kancelářské a rezidenční prostory. Budova byla slavnostně otevřena na konci června před čtyřmi lety. 

2. City Tower - Praha (výška 109 metrů)

Ještě do roku 2013 byla oficiálně nejvyšší budovou Česka pankrácká City Tower. Má o tři patra méně než AZ Tower v Brně (tedy 27 nadzemních podlaží) a dosahuje výšky 109 metrů. Pokud bychom však připočetli i anténu budovy, dostaneme se na 116 metrů. Většinu prostor budovy tvoří kanceláře, původně se počítalo s tím, že by v ní měl sídlit Československý rozhlas. Stavba mrakodrapu začala ještě za dob komunismu v roce 1983, dokončena byla až o deset let později. Tehdy už Český rozhlas ale budovu považoval zejména díky velké koncentraci azbestu v materiálech za nežádoucí a prodal ji. 

img-responsive

City Tower na Pankráci (vlevo), uprostřed třetí nejvyšší budova City Empiria | foto: Google Earth

V roce 2005 došlo k významné rekonstrukci věžáku. Dnes tvoří fasádu budovy 30 500 metrů čtverečních skleněných tabulí, v podzemních patrech se nachází 800 parkovacích míst a budova se pyšní celkem 18 výtahy, které dosahují rychlosti 6 metrů za sekundu! 

3. City Empiria - Praha (výška 104 metrů)

Třetí nejvyšší budova se nachází poblíž té druhé, hned vedle nákupního centra Praha Arkády. Pokud bychom do její výšky započetli i délku antény, budova by se umístila se 132 metry na první místo. Stejně jako City Tower i City Empiria má 27 podlaží. Původně nesla budova označení Motokov a byla vystavěna v letech 1975 až 1977 jako sídlo stejnojmenné firmy. V jejich prostorách se nachází výhradně kanceláře. Budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která skončila v roce 2005. Tehdy budova změnila i své jméno. 

img-responsive

Pankrácká City Empiria by i se svou anténou byla nejvyšší budovou v zemi | foto: Facebook

Nejvyšší budova Slovenska: Panorama City - Bratislava (výška 108 metrů)

Současná nejvyšší budova Slovenska byla dokončena a otevřena v průběhu roku 2016. V komplexu sestávajícím ze dvou hlavních věžových staveb se nachází byty, apartmány a kanceláře. Co do počtu pater budovy předčí nejvyšší českou AZ Tower, Panorama City se může pochlubit 33 podlažími. Komplex zahrnuje přes 600 bytových jednotek.

img-responsive

Panorama city v Bratislavě (stav k roku 2015) | foto: Facebook

Už samotný název budov evokuje výhled, který se naskytne lidem z obou věží na slovenskou metropoli. Projekt vytvořil španělský architekt Ricardo Bofill, postupně byla výška obou objektů snižovaná, počítalo se s vyšší stavbou. Komplex se nachází hned vedle budovy Tower 115, která je jednou z nejvyšších v celé zemi.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Obránci zapomněli zavřít branku, potom Konstantinopol padla

18.01.2019 16:22 Aktualizováno Pád Konstantinopole představuje jeden z velkých historických milníků. Dobytím města definitivně…

Nejsme první ani poslední. Vědci zjistili, který tvor v budoucnu nahradí…

18.01.2019 14:38 Budou lidé za 50 000 let stále pány tvorstva? Podle vědců to není příliš reálné. Zatímco jedni…

Nová doba, host vyhazuje vrchního. Jak dnes vypadá legendární číšník z…

18.01.2019 11:20 Miloš Černoušek není hercem velkých filmových rolí a na kontě má pouze několik snímků, přesto se do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama