Obuškový zákon vás mohl zbavit práce i studií, před 48 lety ho podepsal i Dubček

Jen rok po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy do Českloslovenska přijalo předsednictvo Federálního shromáždění tzv. obuškový zákon. Stalo se tak přesně před 48 lety dne 22. srpna. Zákon se měl stát bičem na ty, kteří se nechtěli spokojit s ukončením liberalizačního procesu a s odstoupením od Dubčekovy politiky "socialismu s lidskou tváří".

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zákon podepsal i tehdejší prezident federace Ludvík Svoboda (vpravo), (Foto: Stanislav Tereba)

Předsednictvo tehdy už Federálního shromáždění přijalo 22. srpna 1969 zákon, pro který se později vžilo označení "obuškový", nebo také "pendrekový". Byl jedním z nástrojů, jak situaci v Československu po invazi z roku 1968 normalizovat. 

Oficiálně nesl zákon označení "Zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 99/1969 Sb. o některých přechodných opatřeních nutných k upevnění a ochraně veřejného pořádku". Opatření v praxi přineslo mimořádní pravomoci Sboru národní bezpečnosti (SnB). Tyto pravomoci měly bezpečnostní sbory využít v perzekuci lidí, kteří byli nespokojeni s vývojem státu po sovětské okupaci a s opuštěním Dubčekovy politiky socialismu s lidskou tváří. Jeden ze zcela nezbytných podpisů pod zákon však připojil právě Alexander Dubček jakožto předseda Federálního shromáždění.

Opatření připomnělo také Ministerstvo kultury pod vedením Daniela Hermana (KDU-ČSL) na svém twitterovém účtu.

Zákon podepsal i prezident Ludvík Svoboda a předseda federální vlády Oldřich Černík. Mimořádných pravomocí si SnB mohl užít jen do konce roku 1969. Zákon ale nabyl účinnosti ihned dnem podpisu, tedy 22. srpna. 

Co k přijetí zákona skutečně vedlo? Podle zákonodárců hrubé narušování veřejného pořádku. Zákon byl přijat "V zájmu upevnění a ochrany veřejného pořádku, který je v současně době hrubě narušován, zejména ze strany protisocialistických a protispolečenských živlů," stojí v samotném zákoně. 

Zákon se dotkl v podstatě celé společnosti. Lidé se nesměli účastnit akcí, které "narušují veřejný pořádek", trestáni byli i ti, kteří "odpírají plnit povinnosti vyplývající z jejich služebního postavení nebo pracovního zařazení a ztěžují tak úsilí o udržení veřejného pořádku či nerušeného chodu pracoviště nebo kdo jiného k takovému neplnění povinností vybízí". Pokud by šlo jen o přestupek, proviněný mohl skončit na 3 měsíce v žaláři, nebo mu byla vyměřena pokuta 5 tisíc korun. Zpřísnilo se i trestání trestních činů pobuřování, hanobení republiky a jejich představitelů, poškozování zájmů republiky v cizině, výtržnictví nebo příživnictví. Odsouzeným hrozil delší trest odnětí svobody o celou polovinu trestu původního.

Lehké to nebylo ani na pracovišti. Paragraf 4 stanovoval, že ten, kdo "svou činností narušuje socialistický společenský řád a ztrácí tím důvěru potřebnou k zastávání dosavadní své funkce nebo svého dosavadního pracovního místa, lze z funkce odvolat, popřípadě s ním i okamžitě rozvázat pracovní poměr," stojí v zákoně. V případě studentů byl postup obdobný, za své názory mohli být okamžitě vyloučeni z dalšího studia. 

"U učitelů vysokých a jiných škol může příslušný ministr z funkce odvolat, popřípadě i pracovní poměr okamžitě zrušit též proto, jestliže v rozporu se svými povinnostmi vychovávají svěřenou mládež proti zásadám socialistické společnosti a její výstavby," stanovilo opatření.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejsme první ani poslední. Vědci zjistili, který tvor v budoucnu nahradí…

18.01.2019 14:38 Budou lidé za 50 000 let stále pány tvorstva? Podle vědců to není příliš reálné. Zatímco jedni…

Nová doba, host vyhazuje vrchního. Jak dnes vypadá legendární číšník z…

18.01.2019 11:20 Miloš Černoušek není hercem velkých filmových rolí a na kontě má pouze několik snímků, přesto se do…

Černá kočka přes cestu rozhodí každého druhého z nás. Jsme opravdu tak…

18.01.2019 11:04 Zájem o víru v Česku konstantně klesá, duchovní otázky však zajímají každého druhého Čecha. Namísto…

Největší přešlap Severní Koreji: Vlastní chybou prolomila propagandu,…

17.01.2019 22:19 Aktualizováno V roce 1989 se Severní Korea dopustila jednoho z největších přešlapů v historii tamní propagandy.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama