Skutečný příběh Pocahontas: Zajali ji Angličané, stala se křesťankou a zemřela mladá za nejasných okolností

Pocahontas. Při vyslovení tohoto jména se většině z nás vybaví animovaná disneyovka, která vznikla v roce 1995. Indiánka Pocahontas sice opravdu žila a dodnes je součástí indiánských legend, zmíněný kreslený film se ale od skutečného života této hrdinky velmi liší, tuto hrdinku totiž v reálném světě nečekal šťastný konec.

Přidejte svůj názor

Pocahontas údajně zachránila Johnu Smithovi život
doporučujeme

Datum narození indiánky přezdívané Pocahontas není známo, obvykle se uvádějí roky 1595 nebo 1596. Původní jméno této slavné dcery indiánského náčelníka Powhatana bylo Matoaka, což v jejich jazyce znamenalo „květina mezi dvěma potoky, uvádí server Indian Country Today. Později byla známá také jako Amonute, Pocahontas byla pouze přezdívka.

Matka Pocahontas podle některých zdrojů zemřela při porodu, podle jiných odešla k dalšímu muži. V kmeni byl totiž zvyk, že pokud manželka náčelníka porodila dítě, na její místo nastoupila další. Malá dívka se stala Powhatanovým oblíbeným dítětem, protože mu prý matku velmi připomínala. Byla vychována jejími tetami a dalšími ženami z kmene a měla mnoho bratrů a sester.

Když jí bylo asi 10 let dorazili do oblasti Tsenacomoca v dnešním státě Virginia, kde kmen žil, muž jménem John Smith a další angličtí kolonisté. To se stalo na jaře 1607, Smithovi v té době bylo 27 let. Podle legend Smith, který byl kmenem zajat, zachránila, když zabránila svému otci popravit jej položením vlastní hlavy na hruď zajatce. Alespoň tak to později ve svých pamětech tvrdil sám Smith. Tato historka je však podle serveru smyšlená a nikdy se nestala. Jisté ale je, že od té doby se vztahy mezi indiány a osadníky, kteří založili město Jamestown, zlepšily.

Když byl Smith v roce 1609 zraněn, odplul do Anglie, kde se měl léčit. Angličané řekli Pocahontas, že zemřel.  Podle domorodých pověstí se za tři roky dívka vdala za indiána Kocouma, s nímž měla dcerku Ka-Okee. Její sňatek s indiánem Kocoumem ale celá řada historiků zpochybnila.

Konflikty mezi oběma stranami však opět rostly a situace se zdramatizovala v roce 1613, kdy mladou ženu zajali Angličané a od Powhatana požadovali výkupné. V zajetí strávila téměř rok, za ten čas se naučila anglicky, nechala se pokřtít a přijala jméno Rebecca. Výběr tohoto jména měl být symbolickým gestem podle Rebeccy z Knihy Genesis, která jako matka Jakuba a Ezaua byla matkou dvou národů.

Když získala možnost odejít zpět k vlastním lidem, rozhodla se zůstat s Angličany. V roce 1614 si vzala anglického pěstitele tabáku Johna Rolfa a jejich svatba se stala prvním uskutečněným sňatkem mezi bělochem a Indiánkou v americké historii. S Johnem Rolfem měla syna Thomase. Jejich manželství alespoň načas uklidnilo vztahy mezi kolonisty a Indiány.

V roce 1616 odcestovala s rodinou do Londýna, kde byla prezentována lidem jako výsledek „zcivilizovaného divošství", za účelem zvýšení investic v Jamestownu. Po příchodu do Anglie se Pocahontas dozvěděla, že údajně mrtvý John Smith je živý. Tento neváhal a napsal královny Anne, aby byla Pocahontas respektována jako královská návštěvnice.

Ačkoliv Pocahontas nebyla ve své vlasti žádnou princeznou, anglické veřejnosti byla jako princezna představena. V podstatě byla dcerou významného indiánského náčelníka a to zřejmě stačilo. Objevovala se v divadlech, na slavnostních večeřích a dokonce 5. ledna 1617 se setkala s králem Jakubem I. V Anglii se tedy stala celebritou, ovšem v roce 1617, ve věku pouhých 21 let, na cestě zpět do Ameriky zemřela za nejasných okolností na lodi u Gravesendu v Kentu. Není známo, co způsobilo její smrt, ale podle různých teorií mohlo jít o zápal plic, neštovice nebo tuberkulózu, jiní mluví o otravě.

Byla pohřbena v místním kostele. Přesné umístění jejího hrobu je však neznámé. Mnozí slavní lidé pak v průběhu času tvrdili, že jsou potomky jejího syna Thomase Rolfa. Jde například o herce George Glenna Strange, astronoma Percivala Lowella či Edith Wilsonovou, druhou manželku 28. amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Freddie Mercury nebyl jediný. Tyto celebrity skončily stejně jako on

22.08.2019 18:51 Aktualizováno Onemocnění AIDS je jednou z nejděsivějších chorob současnosti. Zejména proto, že ačkoliv existují…

Karel Gott skončil v nemocnici za doprovodu celé rodiny

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Zpěvák Karel Gott dnes skončil v nemocnici, kam ho doprovodila jeho nejbližší rodina. Ta ho tam…

Karel Gott v nemocnici: Už prodělal infarkt, operaci střev i rakovinu

21.08.2019 21:32 Zpěvák Karel Gott v úterý vyděsil Česko zprávou o odvozu do nemocnice. Nakonec se ukázalo, že šlo…

Je med skutečně tak zdravý, jak se říká?

21.08.2019 08:17 Včelí med je považován za zdravý. Ale je tomu skutečně tak? Med je kaloricky vydatnější než běžný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama