V nejhorších věznicích světa chytnete v lepším případě AIDS. V tom horším vás umučí k smrti

Strávit nějakou dobu v chládku znamená v našich končinách být zavřený v omezeném prostoru s mnohdy nepříjemnou společností. V celosvětovém měřítku se ale čeští vězni mají ještě poměrně dobře. Existují totiž věznice, v nichž byste se modlili za to, abyste zůstali po celou dobu výkonu trestu v naprosté izolaci. Jakýkoliv jiný kontakt byste totiž nemuseli přežít.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie

Jestliže byste si měli vsadit na jednu věc, kterou nejsurovější vězni přiznají, bude to, že život ve vězení může být drsný s malou nadějí na únik. Ale ve chvíli, kdy se to smísí s týráním, hladověním, nemocemi a běžně přítomnou smrtí, utrpení může být skutečně úděsné. Většina lidí se ale domnívá, že se podobné věci dějí pouze v ruských věznicích daleko na Sibiři. Nejtvrdších vězení z celého světa, které vybral server Yahoo News, vás ale přesvědčí o opaku.

Rikers Island, New York City, USA

Rikers Island, působivá vězeňská pevnost, která je situovaná v East River v New York City, je notoricky známým ohniskem násilí, zejména kvůli brutálním bachařům. Byli zde dokonce v minulosti vězeňští dozorci obvinění z vytváření zápasišť (Fight club) mezi 14 000 vězni, aby mohli kohokoliv držet pod krkem bez toho, že by si sami zašpinili ruce. Nejtvrdší věznitelé ve skupině s názvem „Program" nařizovali odsouzeným rvát se, aby mohli získat některou z „milosti", například privilegium jídla nebo hraní baseballu.

Ti, kteří boje odmítnou, se vystavují ubití k smrti, jako se to stalo 18letému Christopheru Robinsonovi, který zemřel v roce 2008. Rikers Island, kam se například v roce 2011 dostal i bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn, má také krutou pověst pro psychicky postižené jedince. Více než tucet se jich tam oběsilo během posledního desetiletí.

Bang Kwang, Bangkok, Thajsko

V thajském hlavním městě se vězení Bang Kwang říká Bangkokský Hilton, ale atmosféra tam je na hony vzdálená od luxusního místa, kde byste si přáli strávit noc. Tucty odsouzených na smrt, kteří jsou uzavření do želez a narvaní do maličkých cel, dostanou vědět pouze dvě hodiny před tím, než budou popravení. Brit John Davies (74 let), který v Bang Kwangu strávil dva roky během 90. let minulého století za drogový zločin (za který byl odsouzený na 17 let), o kterém tvrdí, že jej nespáchal, říká, že ve vězení žil pouze v hrůze.

„Znal jsem 22 lidí, kteří měli být popravení a v jednom případě bylo pět mužů z mého vězeňského bloku zabito během jednoho dne," vzpomíná Davies. „V jedné minutě může být člověk v cele vedle vás a v další ho už vláčí před popravčí četu. Myšlenka, že se něco podobného mohlo stát i mně, je hrozivá." Dnes jsou již odsouzenci v Bang Kwangu popravováni injekcemi ale životní podmínky, včetně běžného mučení, zůstaly prakticky nezměněné.

La Sante Prison, Paříž, Francie

Vězení La Sante (což v překladu znamená Zdraví), má jeden z nevyšších počtů sebevražd na světě kvůli své nepřátelské a příčetnost ničící atmosféře.Vězení ve 14. pařížském okresu, bylo domovem některých z francouzských nechvalně známých a často násilných vězňů, včetně „Šakala". Znásilnění tam bylo v minulosti na denním programu, k čemuž pomáhal i systém, kde silnější spoluvězni zotročovali slabší.

Mnoho z nich se kvůli vězení dostalo do klinické deprese a spáchalo sebevraždu. Například v roce 2003 si vzalo život 122 vězňů. Šokující úmrtnost donutila vedení, aby podmínky ve věznici zlepšilo, například se zvýšila možnost osprchování se z dvakrát za týden na jednou denně. Zda to snížilo sebevražednost, se moc neprokázalo.

Diyarbakır, Turecko

Turecké vězení Diyarbakir nazývají lidé, jež pobyt vevnitř přežili, Peklem. Jde o jedno z nejukrutnějších vězení na světě. V minulosti se vězni radši podpalovali, než aby je sadistické stráže mučily. Během jedné z nejkrvavějších epizod, v roce 1996, bylo deset vězňů umláceno k smrti a 46 dalších bylo zraněno během následujících nepokojů.Přesto bylo nejhorší období ve vězení mezi lety 1981 a 1984, kdy vládla v Turecku armáda. Tehdy 24 vězňů umřelo při mučení. Podmínky se od té doby sice trochu zlepšily, ale přesto ještě v roce 2010 bylo vězení kritizované Evropským soudem pro lidská práva.

Věznice Carandiru, Sao Paulo, Brazílie

Nejsmrtonosnější vězení světa bylo brazilské Carandiru – s více než 1 300 vězni zabitými spoluvězni, strážnými a epidemií AIDS. Nejkrvavějším sólo incidentem byl masakr v roce 1992, kdy vojenská policie obklíčila areál a zastřelila 113 „vzbouřenců". Bývalý vězeň Jacy de Oliviera řekl BBC: „Nikdy jsme si nemysleli, že vejdou dovnitř a začnou lidi zabíjet náhodně. Rozhodně nezemřeli pouze vězni, kteří se do vzpoury zapojili. Policisté stříleli na každého. Já jsem byl v pátém patře. Pokud jste se podívali policajtovi do očí, byli jste mrtví. Vězení bylo uzavřené v roce 2002, krátce poté co se stalo jednou z 27 vzbouřených věznic v Sao Paulu, ve kterých byly stovky návštěvníků držené jako rukojmí.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věštba židovského rabína předpověděla, kde začne třetí světová válka

19.03.2019 20:00 Aktualizováno Rabín Levi Saadia Nahmani před více než 20 lety předpověděl válku mezi USA a Severní Koreou. Tehdy…

Největší tajemství Michaela Jacksona: Opravdu si nechával bělit kůži?

19.03.2019 15:28 Na konci 80. let proletěla světem zpráva o tom, že si fenomenální zpěvák Michael Jackson nechává…

Harry Potter ukrýval velké tajemství. Rowlingová ho prozradila a naštvala…

19.03.2019 09:35 Knižní sága o čarodějnickém učni Harry Potterovi ukrývala nejedno skryté tajemství. Na některá…

"Drsňačka" Michaela Jílková? Hrála v řadě známých seriálů, ale možná jste…

18.03.2019 22:10 Aktualizováno Michaelu Jílkovou si všichni pamatují jako nemilosrdnou kotelnici, která se pravidelně vrhá mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama