Co se stane, pokud vaše dítě spolkne baterii?

Každý rok spolknou děti tisíce malých baterek, které pohání hračky, dálkové ovladače a mnoho dalších zařízení. Po spolknutí baterie hrozí vážné poškození střevní tkáně a krku, někdy může vést až ke smrti. A právě to se rozhodli změnit vědci z brighamské ženské nemocnice. Informoval server sciencealert.com.au.

Přidejte svůj názor

Baterie, ilustrační foto

Při spolknutí baterií, se díky reakci s vodou nebo slinami, vytvoří v těle elektrický proud, který produkuje hydroxid sodný nebo draselný. Tyto dva hydroxidy můžou ošklivě poleptat orgány a někdy to dokonce vede až ke smrti.

Vědci z brighamské ženské nemocnice v Bostonu přišli s řešením, vyvinuli speciální nátěr na baterie, který zabrání tomu, aby uvnitř těla proběhla reakce s vodou nebo slinami.

„Do dnešního dne neexistoval žádný způsob, který by řešil tento problém s malými bateriemi," řekl jeden z vědců Jeff Kerp v tiskové zprávě.

Všimli si, že když je baterie uvnitř přístroje, tak je pod malým tlakem. Pokud baterii vyndáte, tak žádný tlak na baterii neexistuje. Rozhodli se na tomto pozorování vytvořit speciální nátěr, podobný materiálu, který se používá u dotykových obrazovek.

Tento nátěr izoluje elektrický proud, pokud se ale baterie vystaví mírnému tlaku, tak začne protékat elektrický proud. Podobně fungují i dotykové obrazovky.

Vědci nyní pracují na plánu pro masovou výrobu baterií, potaženým právě tímto nátěrem a věří, že se rychle rozšíří, hlavně u rodičů. Jeden z důvodů by mohla být i cena, výroba nátěru je poměrně levná, tvrdí vědci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chřipka, HIV nebo spalničky. Lékaři spočítali šanci na nákazu při kontaktu…

18.02.2019 15:19 Moderní lékařství se snaží co nejvíce zaměřit na léčbu chorob, které ohrožují lidské zdraví nebo…

Co se stalo s angličtinou vévodkyně Meghan? Lingvistka si všimla zajímavé…

18.02.2019 07:28 Podle některých jazykovědců si Meghan Markleová od svatby s princem Harrym osvojuje britský přízvuk…

Kam s vypraným prádlem? Hlavně ho nevěšte na sušák, varují odborníci

17.02.2019 22:06 Aktualizováno Když je venku teplo a slunečno, na téměř každém balkoně či zahradě můžeme vidět hromady vypraného…

Utajený pohřeb Freddieho Mercuryho: Kde leží jeho ostatky se nikdy nikdo…

17.02.2019 19:42 Zpěvák kapely Queen patří mezi nejlepší světové umělce v historii a i po desítkách let od jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama