Co se stane, pokud vaše dítě spolkne baterii?

Každý rok spolknou děti tisíce malých baterek, které pohání hračky, dálkové ovladače a mnoho dalších zařízení. Po spolknutí baterie hrozí vážné poškození střevní tkáně a krku, někdy může vést až ke smrti. A právě to se rozhodli změnit vědci z brighamské ženské nemocnice. Informoval server sciencealert.com.au.

Přidejte svůj názor

Baterie, ilustrační foto

Při spolknutí baterií, se díky reakci s vodou nebo slinami, vytvoří v těle elektrický proud, který produkuje hydroxid sodný nebo draselný. Tyto dva hydroxidy můžou ošklivě poleptat orgány a někdy to dokonce vede až ke smrti.

Vědci z brighamské ženské nemocnice v Bostonu přišli s řešením, vyvinuli speciální nátěr na baterie, který zabrání tomu, aby uvnitř těla proběhla reakce s vodou nebo slinami.

„Do dnešního dne neexistoval žádný způsob, který by řešil tento problém s malými bateriemi," řekl jeden z vědců Jeff Kerp v tiskové zprávě.

Všimli si, že když je baterie uvnitř přístroje, tak je pod malým tlakem. Pokud baterii vyndáte, tak žádný tlak na baterii neexistuje. Rozhodli se na tomto pozorování vytvořit speciální nátěr, podobný materiálu, který se používá u dotykových obrazovek.

Tento nátěr izoluje elektrický proud, pokud se ale baterie vystaví mírnému tlaku, tak začne protékat elektrický proud. Podobně fungují i dotykové obrazovky.

Vědci nyní pracují na plánu pro masovou výrobu baterií, potaženým právě tímto nátěrem a věří, že se rychle rozšíří, hlavně u rodičů. Jeden z důvodů by mohla být i cena, výroba nátěru je poměrně levná, tvrdí vědci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská hymna „Bože, cara chraň!" měla být lidovou modlitbou. Cara Mikuláše…

18.12.2018 14:59 Bože, cara chraň! Před 185 lety, 18. prosince 1833, bylo caru Mikuláši I. poprvé představeno dílo…

Jíte mezi hlavními jídly svačiny? Škodíte si víc, než byste kdy řekli

18.12.2018 14:39 Tři hlavní jídla denně a k tomu svačiny. Tak vypadá stravování většiny z nás. Tento režim je ale…

Slepá dívka, která oslnila svět. Představitelka legendární Esmeraldy se…

17.12.2018 22:07 Aktualizováno Každý muž ji miloval a každá žena toužila prožít takovou romanci, jakou prožila ona. Možná jste…

Oscarový herec Rush čelí obvinění. Kolegyni měl posílat oplzlé SMS do…

17.12.2018 16:26 Aktualizováno Australský oscarový herec Geoffrey Rush čelí novému obvinění z nevhodného chování, které vůči němu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama