Čarodějnice nebyly vždy "nevinné". Co ovlivňovalo inkviziční procesy?

Na hranici bylo upáleno množství nevinných obviněných z čarodějnictví. Nejobvykleji byly důkazy vykonstruované a zcela nesmyslné. Často se však důkazem stalo něco, co „čarodějnice“ nemohla ovlivnit, například nemoci.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Čarodějnictví
doporučujeme

Když vůdci pálili obviněné z čarodějnictví, k čemuž v historii došlo mnohokrát, mysleli si, že bojují proti černé magii. A bez dnešního porozumění mnoha zdravotních problémům lidé často připisovaly nepochopené čarodějnictví. Pokud někdo nějakému ději nerozuměl, jednalo se o čarodějnictví nebo ďábla.

Tato myšlenka se táhne k počátkům civilizace. Ve své knize A History of Infectious Diseases and the Microbial World píše odbornice na historii lékařství Lois N. Magner, že věřit v nadpřirozené příčiny nemocí „bylo ve své podstatě univerzálním jevem v prehistorických společnostech a civilizacích, které se vyvinuly mezi 3500 a 1500 před naším letopočtem v Mezopotámii, Egyptě, Číně a Indii“.

Například ve starověké Indii existovalo mnoho mýtů a legend, které popisovaly komplexní panteon bohů a množství démonů – všichni z nich prý byli schopni způsobovat nemoci a postižení. Podle Magner „legendární léčitelé a bohové bojovali s démony“.

Existovaly však určité nemoci, které byly s čarodějnictvím nebo temnými silami spojovány více než ostatní.

Epilepsie

Epilepsie je neurologickou poruchou, která způsobuje záchvaty přerušením elektrické aktivity mozku. Podle Epilepsy Foundation trpí epilepsií okolo 65 milionů lidí na světě. Během záchvatu se člověk často stává zmateným, může omdlít či zcela ztratit vědomí. Při tomto „blackoutu“ je pacient zcela bezvládný a nereaguje. Tento stav může doprovázet třes, cukání či zmítání se. Obraz člověka, který ztratil vládu nad svým tělem, mohl být důvodem, proč neznalí přihlížející v děsu nemocného obviňovali z čarodějnictví.

Právě epilepsie byla příčinou usvědčení mnoha lidí z čarodějnictví a patřila k důvodům mnoha upálení při čarodějnických procesech v Salemu, kdy zemřely stotisíce žen. Epilepsy Foundation cituje, že „veřejnost viděla čarodějnice a démony jako bytosti s velkou rolí v epilepsii“.

Mentální poruchy

Mnoha centrálním poruchám nerozumíme dodnes. Naše předky však děsily ještě více. Protože poruchy jako schizofrenie či disociativní porucha identity způsobují změny v emocích či chování, byly démonizovány a stigmatizovány. Jakmile se objevily, lidé si je vyložili jako projev magie.

Mnoho lidí trpících mentální poruchou prošlo exorcismem, kdy měly zlé duše, které je posedly, vyjít z těla ven. Podle National Institutes of Health bylo „velké množství nařčených čarodějnic upáleno pravděpodobně kvůli viditelným projevům mentální poruchy“.

Je smutné, že i dnes některé kultury věří, že za mentálními poruchami stojí čarodějnice. Podle The Guardian jsou v Guyaně symptomy mentálních poruch „často chybně přiřčeny čarodějnictví“. Guyana má přitom až děsivé statistiky sebevražd. Komunity nemocné často ostrakizují a někdy je i fyzicky napadají, někdy i se souhlasem náboženských vůdců.

Otrava námelem

Pokud lidé jedí jídlo kontaminované touto jedovatou houbou, mohou začít projevovat symptomy podobné epilepsii či mentálním poruchám. Symptomy mohou být jako „násilné svalové křeče, zvracení, halucinace, pocity, že jim něco leze po kůži a další… všechny z nich jsou přitom zapsané v záznamech o salemských procesech,“ uvedl PBS.

Paličkovice nachová, nebo také námel, napadá především žito, ale může se ocitnout v pšenici či ječmeni. Právě v Salemu v době procesů pravděpodobně došlo ke kontaminaci obilí námelem. Z námelu navíc pochází halucinogenní droga, což samo naznačuje, jakou sílu námel má.

Encephalitis lethargica

Známá jako von Economova encefalitida, encephalitis lethargica je mozkové onemocnění, které se může projevit poruchami spánku, slabostí svalů, obrnou a prudkými změnami v chování. Ti, kteří nemoc přežijí, často trpí následky – změny osobnosti, úzkost a podobně.

Někteří historikové věří tomu, že tato nepochopená nemoc vedla k upalování lidí na hranici. Tato nemoc dodnes nemá jasný původ a doprovází ji silný zápal mozku, vysoké horečky, bolesti hlavy, dvojité vidění či letargie. Jedná se o spíše vzácnou poruchu, ovšem může být děsivá. BBC citovalo lékařku Stavii Blunt, která jeden případ viděla v devadesátých letech: „Byla jsem v šoku z jejího vzhledu, úplně zaražená. Její ruce dělaly takové bizarní pohyby, jako by chtěla něco drápat. Bylo to divné.“

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukřižování: Jeden z nejbrutálnějších a nejhanebnějších způsobů smrti

20.04.2019 21:00 Aktualizováno Nejslavnější ukřižování na světě je ukřižování Ježíše Krista, který byl podle Nového zákona usmrcen…

Síla jarních bylinek: K čemu je dobrý medvědí česnek, petrklíč nebo…

20.04.2019 20:17 Aktualizováno Již brzy na jaře můžete sbírat léčivé bylinky, které vám pomohou v případě zdravotních problémů,…

Velikonoční ostrovy: Proč dostalo místo opředené legendami svůj název?

20.04.2019 19:32 Aktualizováno Jeden z nejzáhadnějších a nejizolovanějších ostrovů naší planety se nachází 3500 km od pobřeží…

Tajemství lidské krve: Jsou Rh negativní lidé mimozemšťané?

20.04.2019 19:31 Aktualizováno U lidí se objevují čtyři odlišné krevní skupiny. Kromě toho je ale důležitý jako takzvaný Rhesus…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama