Čarodějnice nebyly vždy "nevinné". Co ovlivňovalo inkviziční procesy?

Na hranici bylo upáleno množství nevinných obviněných z čarodějnictví. Nejobvykleji byly důkazy vykonstruované a zcela nesmyslné. Často se však důkazem stalo něco, co „čarodějnice“ nemohla ovlivnit, například nemoci.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Čarodějnictví

Když vůdci pálili obviněné z čarodějnictví, k čemuž v historii došlo mnohokrát, mysleli si, že bojují proti černé magii. A bez dnešního porozumění mnoha zdravotních problémům lidé často připisovaly nepochopené čarodějnictví. Pokud někdo nějakému ději nerozuměl, jednalo se o čarodějnictví nebo ďábla.

Tato myšlenka se táhne k počátkům civilizace. Ve své knize A History of Infectious Diseases and the Microbial World píše odbornice na historii lékařství Lois N. Magner, že věřit v nadpřirozené příčiny nemocí „bylo ve své podstatě univerzálním jevem v prehistorických společnostech a civilizacích, které se vyvinuly mezi 3500 a 1500 před naším letopočtem v Mezopotámii, Egyptě, Číně a Indii“.

Například ve starověké Indii existovalo mnoho mýtů a legend, které popisovaly komplexní panteon bohů a množství démonů – všichni z nich prý byli schopni způsobovat nemoci a postižení. Podle Magner „legendární léčitelé a bohové bojovali s démony“.

Existovaly však určité nemoci, které byly s čarodějnictvím nebo temnými silami spojovány více než ostatní.

Epilepsie

Epilepsie je neurologickou poruchou, která způsobuje záchvaty přerušením elektrické aktivity mozku. Podle Epilepsy Foundation trpí epilepsií okolo 65 milionů lidí na světě. Během záchvatu se člověk často stává zmateným, může omdlít či zcela ztratit vědomí. Při tomto „blackoutu“ je pacient zcela bezvládný a nereaguje. Tento stav může doprovázet třes, cukání či zmítání se. Obraz člověka, který ztratil vládu nad svým tělem, mohl být důvodem, proč neznalí přihlížející v děsu nemocného obviňovali z čarodějnictví.

Právě epilepsie byla příčinou usvědčení mnoha lidí z čarodějnictví a patřila k důvodům mnoha upálení při čarodějnických procesech v Salemu, kdy zemřely stotisíce žen. Epilepsy Foundation cituje, že „veřejnost viděla čarodějnice a démony jako bytosti s velkou rolí v epilepsii“.

Mentální poruchy

Mnoha centrálním poruchám nerozumíme dodnes. Naše předky však děsily ještě více. Protože poruchy jako schizofrenie či disociativní porucha identity způsobují změny v emocích či chování, byly démonizovány a stigmatizovány. Jakmile se objevily, lidé si je vyložili jako projev magie.

Mnoho lidí trpících mentální poruchou prošlo exorcismem, kdy měly zlé duše, které je posedly, vyjít z těla ven. Podle National Institutes of Health bylo „velké množství nařčených čarodějnic upáleno pravděpodobně kvůli viditelným projevům mentální poruchy“.

Je smutné, že i dnes některé kultury věří, že za mentálními poruchami stojí čarodějnice. Podle The Guardian jsou v Guyaně symptomy mentálních poruch „často chybně přiřčeny čarodějnictví“. Guyana má přitom až děsivé statistiky sebevražd. Komunity nemocné často ostrakizují a někdy je i fyzicky napadají, někdy i se souhlasem náboženských vůdců.

Otrava námelem

Pokud lidé jedí jídlo kontaminované touto jedovatou houbou, mohou začít projevovat symptomy podobné epilepsii či mentálním poruchám. Symptomy mohou být jako „násilné svalové křeče, zvracení, halucinace, pocity, že jim něco leze po kůži a další… všechny z nich jsou přitom zapsané v záznamech o salemských procesech,“ uvedl PBS.

Paličkovice nachová, nebo také námel, napadá především žito, ale může se ocitnout v pšenici či ječmeni. Právě v Salemu v době procesů pravděpodobně došlo ke kontaminaci obilí námelem. Z námelu navíc pochází halucinogenní droga, což samo naznačuje, jakou sílu námel má.

Encephalitis lethargica

Známá jako von Economova encefalitida, encephalitis lethargica je mozkové onemocnění, které se může projevit poruchami spánku, slabostí svalů, obrnou a prudkými změnami v chování. Ti, kteří nemoc přežijí, často trpí následky – změny osobnosti, úzkost a podobně.

Někteří historikové věří tomu, že tato nepochopená nemoc vedla k upalování lidí na hranici. Tato nemoc dodnes nemá jasný původ a doprovází ji silný zápal mozku, vysoké horečky, bolesti hlavy, dvojité vidění či letargie. Jedná se o spíše vzácnou poruchu, ovšem může být děsivá. BBC citovalo lékařku Stavii Blunt, která jeden případ viděla v devadesátých letech: „Byla jsem v šoku z jejího vzhledu, úplně zaražená. Její ruce dělaly takové bizarní pohyby, jako by chtěla něco drápat. Bylo to divné.“

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seniory ohrožuje obří problém, o kterém se nemluví? Situace se bude dál…

10.12.2018 22:12 Aktualizováno Dle aktuálně dostupných dat se očekává, že do roku 2025 bude třetina populace starší 60 let, což…

Kručí vám v břiše? Hlad nemusíte mít jen z nedostatku jídla

10.12.2018 16:56 Známe to všichni. Najíme se a za pár minut máme hlad znovu. Kvůli váze nechceme jíst několikrát po…

Dívka, kterou miloval celý svět, si oblíbila Česko. Jak dnes vypadá slavná…

10.12.2018 11:06 V dobách, kdy televizím po celém světě vládly telenovely, byla nejznámější seriálovou herečkou na…

Kam chodili lidé na záchod ve starověku? Archeologové rozluštili tisíce…

10.12.2018 09:58 Pompeje - Záchod je v dnešní době jedna z neodmyslitelných součástí domácnosti. Najdete ho v každé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama