Záhadný osud letu 621: Letadlo s fotbalovým týmem zmizelo z radarů, 50 let o něm nikdo nevěděl

Měl to být let jako každý jiný. Letoun Douglas DC-3 s kódovým označením 621 odstartoval spolu s druhým letadlem z chilského města Castro 3. dubna 1961. Na palubě se kromě jiného nacházela část profesionálních sportovců, kteří se vraceli domů ze zápasu. Druhá polovina fotbalového týmu letěla ve druhém letadle. Náhle se ale obě rozdělila a po letu 621 se slehla zem. Na více než 50 let.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Chilský Douglas DC-3

Prvoligový chilský tým Green Cross odehrál zápas ve městě Osorno a následně se vracel z Castra do hlavního města Santiago de Chile. Hráči a jejich doprovod se proto rozdělili do dvou letů, a právě Douglas DC-3 bylo jedním ze dvou letadel používaných k přepravě fotbalového týmu.

Letadlo odstartovalo 3. dubna 1961 a let probíhal zpočátku klidně. Ve chvíli, kdy se letoun ocitl nad Andami, piloti ohlásili, že vrstva ledu začala pokrývat křídla a vrtule stroje. To bylo poslední hlášení, které z kokpitu přišlo. Do cílové destinace letadlo nikdy nedorazilo.

Na palubě bylo 24 lidí včetně osmi hráčů fotbalového týmu, co přesně se stalo ale v tu chvíli nikdo nevěděl. Rozběhly se proto první pátrací akce, které po týdnu přinesly první výsledky. 10. dubna 1961 našli horolezci ocas letadla a několik lidských pozůstatků. Oficiální zprávy uvádějí, že vrak byl nalezen na kopci La Gotera v Lastima-Pejerreymin Range.

Co přesně se s letadlem stalo nebylo možné určit. Stejně tak ale nikdo nedokázal říct, kde je zbytek letadla, tedy trup, kabina a zbylí pasažéři. A hlavně jestli někdo nehodu přežil. Jak už historie mnohokrát ukázala, nemožné by to nebylo. Následné čekání na záchranu by ale mohl vyústit například v kanibalismus.

S těmito myšlenkami pokračovalo pátrání dlouhé týdny. avšak bez úspěchu. Zbytky zříceného stroje nikdo najít nedokázal, stejně tak nešlo určit, co přesně se v letadle stalo. Následně proběhly symbolické pohřby všech zbylých pohřešovaných a případ byl odložen.

54 let o letadle nikdo neslyšel. Předpokládalo se, že pokud by někdo nehodu přežil, byl by už dávno po smrti. A přesto se objevila zpráva, která zaplnila novinové titulky po celém světě. Objevil se trup letadla.

Horolezci trosky nalezli na začátku února v roce 2015 a narazili na ně ve výšce asi 3200 metrů, zhruba 360 kilometrů jižně od Santiaga de Chile. Co je však podivné, nacházely se na úplně jiném místě, než na kterém byly údajně nalezeny některé pozůstatky a ocas letounu.

Letadlo se sice může ve vzduchu rozlomit a každá jeho část dopadnout jinam, v tomto případě se ale předpokládalo, že se stroj zřítil vcelku. A trosky by tedy měly být rozesety na poměrně malé části. Tak tomu ale nebylo. Původní prameny hovořící o pozici nalezených trosek tedy s největší pravděpodobností lhaly, ale proč? To zatím nikdo neví.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Obránci zapomněli zavřít branku, potom Konstantinopol padla

18.01.2019 16:22 Aktualizováno Pád Konstantinopole představuje jeden z velkých historických milníků. Dobytím města definitivně…

Nejsme první ani poslední. Vědci zjistili, který tvor v budoucnu nahradí…

18.01.2019 14:38 Budou lidé za 50 000 let stále pány tvorstva? Podle vědců to není příliš reálné. Zatímco jedni…

Nová doba, host vyhazuje vrchního. Jak dnes vypadá legendární číšník z…

18.01.2019 11:20 Miloš Černoušek není hercem velkých filmových rolí a na kontě má pouze několik snímků, přesto se do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama