Záhadný osud letu 621: Letadlo s fotbalovým týmem zmizelo z radarů, 50 let o něm nikdo nevěděl

Měl to být let jako každý jiný. Letoun Douglas DC-3 s kódovým označením 621 odstartoval spolu s druhým letadlem z chilského města Castro 3. dubna 1961. Na palubě se kromě jiného nacházela část profesionálních sportovců, kteří se vraceli domů ze zápasu. Druhá polovina fotbalového týmu letěla ve druhém letadle. Náhle se ale obě rozdělila a po letu 621 se slehla zem. Na více než 50 let.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Chilský Douglas DC-3

Prvoligový chilský tým Green Cross odehrál zápas ve městě Osorno a následně se vracel z Castra do hlavního města Santiago de Chile. Hráči a jejich doprovod se proto rozdělili do dvou letů, a právě Douglas DC-3 bylo jedním ze dvou letadel používaných k přepravě fotbalového týmu.

Letadlo odstartovalo 3. dubna 1961 a let probíhal zpočátku klidně. Ve chvíli, kdy se letoun ocitl nad Andami, piloti ohlásili, že vrstva ledu začala pokrývat křídla a vrtule stroje. To bylo poslední hlášení, které z kokpitu přišlo. Do cílové destinace letadlo nikdy nedorazilo.

Na palubě bylo 24 lidí včetně osmi hráčů fotbalového týmu, co přesně se stalo ale v tu chvíli nikdo nevěděl. Rozběhly se proto první pátrací akce, které po týdnu přinesly první výsledky. 10. dubna 1961 našli horolezci ocas letadla a několik lidských pozůstatků. Oficiální zprávy uvádějí, že vrak byl nalezen na kopci La Gotera v Lastima-Pejerreymin Range.

Co přesně se s letadlem stalo nebylo možné určit. Stejně tak ale nikdo nedokázal říct, kde je zbytek letadla, tedy trup, kabina a zbylí pasažéři. A hlavně jestli někdo nehodu přežil. Jak už historie mnohokrát ukázala, nemožné by to nebylo. Následné čekání na záchranu by ale mohl vyústit například v kanibalismus.

S těmito myšlenkami pokračovalo pátrání dlouhé týdny. avšak bez úspěchu. Zbytky zříceného stroje nikdo najít nedokázal, stejně tak nešlo určit, co přesně se v letadle stalo. Následně proběhly symbolické pohřby všech zbylých pohřešovaných a případ byl odložen.

54 let o letadle nikdo neslyšel. Předpokládalo se, že pokud by někdo nehodu přežil, byl by už dávno po smrti. A přesto se objevila zpráva, která zaplnila novinové titulky po celém světě. Objevil se trup letadla.

Horolezci trosky nalezli na začátku února v roce 2015 a narazili na ně ve výšce asi 3200 metrů, zhruba 360 kilometrů jižně od Santiaga de Chile. Co je však podivné, nacházely se na úplně jiném místě, než na kterém byly údajně nalezeny některé pozůstatky a ocas letounu.

Letadlo se sice může ve vzduchu rozlomit a každá jeho část dopadnout jinam, v tomto případě se ale předpokládalo, že se stroj zřítil vcelku. A trosky by tedy měly být rozesety na poměrně malé části. Tak tomu ale nebylo. Původní prameny hovořící o pozici nalezených trosek tedy s největší pravděpodobností lhaly, ale proč? To zatím nikdo neví.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slepá dívka, která oslnila svět. Představitelka legendární Esmeraldy se…

15.12.2018 21:54 Aktualizováno Každý muž ji miloval a každá žena toužila prožít takovou romanci, jakou prožila ona. Možná jste…

Nomen omen: Komu jméno předurčilo budoucnost? Známé příklady najdeme i v…

15.12.2018 21:45 Aktualizováno Výraz nomen omen pochází už z antického Říma, dramatik Titus Maccius Plautus použil ve své hře…

Lékaři ženě řekli, že má zápal plic a poslali ji domů: Po 2 měsících…

15.12.2018 21:42 Aktualizováno Australanka Tamara Impellizzeri byla v květnu hospitalizována se zápalem plic. Lékaři jí předepsali…

Poklad ze Slezské Středy: Financoval Karel IV. politiku šperky své ženy?

15.12.2018 20:39 Aktualizováno Jeden z největších nalezených středověkých pokladů sebou nese hned několik záhadných otázek – Jak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama