Konzumovat spousty ovoce nemusí být zdravé? Tohle byste patrně nečekali

Paříž - Mnoho lidí se snaží jíst zdravě, přičemž logicky sáhne po ovoci. Francouzský deník Le Figaro ovšem upozorňuje, že se nic nemá přehánět.

Přidejte svůj názor

Lesní ovoce

V létě a na podzim na nás číhají četní falešní přátelé. Na prvním místě to jsou zeleninové chipsy. "Zeleninové chipsy jsou energetická bomba. Dehydratací se zelenina zbaví veškeré vody a zbudou sacharidy, tedy cukr, a tuky, které v nich zanechá olej, v němž byly smaženy," říká nutriční poradkyně Florence Waxinová.

A výsledek? Vaše chipsy z červené řepy se už vůbec nepodobají původní zelenině a jsou jen nezanedbatelným zdrojem kalorií. Sto gramů zeleniny obsahuje zhruba 20 až 30 kalorií, zatímco sto gramů zeleninových chipsů má 430 kalorií.

Ovoce je v létě a na podzim naším oblíbeným spojencem. Jakmile se objeví třešně, dopřejeme si jich trochu. Ovoce je sice zdrojem vitamínů, vlákniny a minerálů, ale také zdrojem jednoduchých cukrů. "Obsahuje kolem 15 až 25 procent cukrů, proto ho nemůžeme jíst tolik, kolik bychom si přáli, jinak tělo cukry ukládá. Dávejte tedy přednost ovoci, které není příliš sladké. V malém množství je třeba konzumovat banány, hroznové víno a třešně," varuje Florence Waxinová.

Konečně zapomeňte na tradiční pravidlo pět kusů ovoce a zeleniny denně. Omezte se na tři porce ovoce, do nichž započítejte i džusy. Jedna porce třešní znamená dvanáct plodů a jedna porce hroznového vína je dvanáct kuliček.

"Je třeba připomenout, že ořechy a mandle jsou pro tělo prospěšné. Ořechy jsou bohaté na omega 3 nenasycené mastné kyseliny a mandle obsahují hodně vápníku. Není je však vhodné konzumovat ve větším množství, protože jsou velmi kalorické," zdůrazňuje nutriční poradkyně. Ideální je omezit se na deset až 12 mandlí nebo ořechů denně.

Smoothies. Stejně jako u ovoce je i zde hlavní otázkou množství: "Jestliže zkonzumujete smoothie s broskví, třemi meruňkami a jedním pomerančem, rovná se to třem porcím ovoce. Proto je třeba se omezit na jedno smoothie za den," radí Florence Waxinová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší přešlap Severní Koreji: Vlastní chybou prolomila propagandu,…

17.01.2019 22:19 Aktualizováno V roce 1989 se Severní Korea dopustila jednoho z největších přešlapů v historii tamní propagandy.…

Svět internetu v číslech: Co vše se stane na sociálních sítích za jednu…

17.01.2019 12:40 V roce 2004 byl spuštěn Facebook. O rok později bylo nahráno první video na YouTube. Kdo tehdy mohl…

Světová soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis letos připomene jubilea…

16.01.2019 16:53 Dvaadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé mezinárodní soutěže ohňostrojů Starobrno Ignis…

Tajemství české klasiky: Víte, z čeho se dělá tlačenka?

16.01.2019 16:45 Aktualizováno Tlačenka patří do české kuchyně stejně neodmyslitelně, jako knedlo-vepřo-zelo, špenát nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama