Konzumovat spousty ovoce nemusí být zdravé? Tohle byste patrně nečekali

Paříž - Mnoho lidí se snaží jíst zdravě, přičemž logicky sáhne po ovoci. Francouzský deník Le Figaro ovšem upozorňuje, že se nic nemá přehánět.

Přidejte svůj názor

Lesní ovoce

V létě a na podzim na nás číhají četní falešní přátelé. Na prvním místě to jsou zeleninové chipsy. "Zeleninové chipsy jsou energetická bomba. Dehydratací se zelenina zbaví veškeré vody a zbudou sacharidy, tedy cukr, a tuky, které v nich zanechá olej, v němž byly smaženy," říká nutriční poradkyně Florence Waxinová.

A výsledek? Vaše chipsy z červené řepy se už vůbec nepodobají původní zelenině a jsou jen nezanedbatelným zdrojem kalorií. Sto gramů zeleniny obsahuje zhruba 20 až 30 kalorií, zatímco sto gramů zeleninových chipsů má 430 kalorií.

Ovoce je v létě a na podzim naším oblíbeným spojencem. Jakmile se objeví třešně, dopřejeme si jich trochu. Ovoce je sice zdrojem vitamínů, vlákniny a minerálů, ale také zdrojem jednoduchých cukrů. "Obsahuje kolem 15 až 25 procent cukrů, proto ho nemůžeme jíst tolik, kolik bychom si přáli, jinak tělo cukry ukládá. Dávejte tedy přednost ovoci, které není příliš sladké. V malém množství je třeba konzumovat banány, hroznové víno a třešně," varuje Florence Waxinová.

Konečně zapomeňte na tradiční pravidlo pět kusů ovoce a zeleniny denně. Omezte se na tři porce ovoce, do nichž započítejte i džusy. Jedna porce třešní znamená dvanáct plodů a jedna porce hroznového vína je dvanáct kuliček.

"Je třeba připomenout, že ořechy a mandle jsou pro tělo prospěšné. Ořechy jsou bohaté na omega 3 nenasycené mastné kyseliny a mandle obsahují hodně vápníku. Není je však vhodné konzumovat ve větším množství, protože jsou velmi kalorické," zdůrazňuje nutriční poradkyně. Ideální je omezit se na deset až 12 mandlí nebo ořechů denně.

Smoothies. Stejně jako u ovoce je i zde hlavní otázkou množství: "Jestliže zkonzumujete smoothie s broskví, třemi meruňkami a jedním pomerančem, rovná se to třem porcím ovoce. Proto je třeba se omezit na jedno smoothie za den," radí Florence Waxinová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět jak ho známe v roce 2019 skončí? Muž, který předpověděl brexit a…

09.12.2018 22:27 Aktualizováno Britský věštec Craig Hamilton-Parker se do podvědomí lidí zapsal svými proroctvími, které se na…

Miss World se stala Mexičanka de Leonová, Češka nepostoupila

08.12.2018 18:16 Novou Miss World se dnes v čínském městě San-ja stala 26letá Mexičanka Vanessa Ponceová de Leonová.

Zabíjíte doma pavouky? Experti prozradili, proč byste to dělat neměli

08.12.2018 09:32 V lepším případě je prostě vyhodíme ven, v tom horším je rozmáčkneme o stěnu, setřeme a spláchneme…

Kdo byl ve skutečnosti Jára Cimrman? Realita je komičtější než divadlo!

08.12.2018 08:45 Největší génius českého národa, který trpěl pod jhem Habsburků. Tak by se dala charakterizovat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama