Operace Fall Weiss: Nacisté před 78 lety napadli Polsko a odstartovali válku

Dnes už máme 1. září spojené především s nástupem dětí do školy. Před lety se však stala událost, na kterou bychom ani téměř po 80 letech neměli zapomenout. Nacistické Německo vstoupilo do Polska a započalo tak jeden z nejděsivějších konfliktů v historii lidstva.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Poláci byli rozhodnutí nevzdat se své země bez boje

Psalo se 1. září 1939 a druhá světová válka oficiálně začala. Přes veškeré pokusy o diplomacii a appeasementu bylo jasné, že válka je nevyhnutelná - byla tím, co Hitler ve skutečnosti chtěl. Pakt Molotov-Ribbentrop byl podepsán a přišel čas na rozdělení Polska mezi nacistické Německo a Sovětský svaz.

Čekalo se na záminku

Hitler chtěl Polsko už dlouho a když 29. srpna požádal o kontrolu nad Gdaňským koridorem, muselo mu být jasné, že bude polskou vládou odmítnut. Přesně to se také stalo. Dalším krokem byl tzv. Gliwický incident. Němečtí vojáci v polských uniformách tam předvedli falešný útok na radiostanici. Jako "odveta" následovala právě invaze do Polska, kterou Hitler nazval "defenzivní válkou".

Němci v Polsku jsou obětí krvavého teroru a vyháněni z domovů. Série narušení hranic, kterou naše velká moc nemůže trpět, jsou důkazem, že Poláci nás nejsou ochotní nadále respektovat.

Takto německý vůdce komentoval svůj útok. Evropa mezitím ještě pořád věřila, že všechno vyřeší demokracie. Nemohla se více mýlit. Britský premiér Chamberlain se z Mnichova vrátil se slovy, že dohoda znamená mír pro naši generaci.

Když pak Hitler 31. srpna 1939 nařídil útok, zvládlo Polsko mobilizovat pouhých 70% svých sil a mnoho jednotek se stále ještě formovalo nebo přesouvalo na své pozice v pohraničí. V té době ještě Poláci neměli sebemenší tušení, že jsou ztraceni. O 17 dní později se na straně Němců připojil ke konfliktu Sovětský svaz. A Spojenci nepomohli.

img-responsive

Hitler sleduje nacistické vojáky pochodující na Polsko v září 1939 | foto: Bundesarchiv

Marný odpor

Už po několika dnech dosáhly nacistické armády Varšavy a situace byla pro Polsko kritická. Generál Tedeus Kutrzeba v době nejvyšší nouze přišel se smělým plánem. Se zbylými silami v hlavním městě se pokusil o protiofenzívu a zpočátku skutečně zaznamenal úspěch. Jak by střet dopadl už nezjistíme, 17. září totiž do Polska z východu vtrhli Sověti zbavili zem jakékoliv naděje. O dva dny později byly v oblasti ukončeny poslední boje a statečná snaha nakonec vůbec nic nezměnila.

I přes bleskový pád a v podstatě nulovou šanci na vítězství nemůžeme Polsku odepřít snahu. Ztráty, které Hitlerovi a Wermachtu způsobili nebyly nic, nad čím by se dalo mávnout rukou - zemřelo 16 000 Němců a dalších 32 000 bylo zraněno. Samotné Polsko pak utrpělo ještě větší ránu - 66 mrtvých, 133 000 zraněno a 800 000 v zajetí.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chřipka, HIV nebo spalničky. Lékaři spočítali šanci na nákazu při kontaktu…

18.02.2019 15:19 Moderní lékařství se snaží co nejvíce zaměřit na léčbu chorob, které ohrožují lidské zdraví nebo…

Co se stalo s angličtinou vévodkyně Meghan? Lingvistka si všimla zajímavé…

18.02.2019 07:28 Podle některých jazykovědců si Meghan Markleová od svatby s princem Harrym osvojuje britský přízvuk…

Kam s vypraným prádlem? Hlavně ho nevěšte na sušák, varují odborníci

17.02.2019 22:06 Aktualizováno Když je venku teplo a slunečno, na téměř každém balkoně či zahradě můžeme vidět hromady vypraného…

Utajený pohřeb Freddieho Mercuryho: Kde leží jeho ostatky se nikdy nikdo…

17.02.2019 19:42 Zpěvák kapely Queen patří mezi nejlepší světové umělce v historii a i po desítkách let od jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama