Kde riziko nehrozí? V těchto zemích budete v případě globální války v bezpečí

Se stupňujícím se napětím ve vztazích hlavních světových mocností roste i strach před možným dalším světovým konfliktem s případným nasazením jaderných zbraní. Americký kanál „Top Lists“ na serveru Youtube na začátku uveřejnil video, ve kterém zkoumá, které státy by v případě takového konfliktu měly největší šanci na to, že z války vyjdou bez úhony.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Švýcarsko

Podle videa je hlavní výhodou Švýcarska hornatý terén, který stát obklopuje. Je tak tímto přírodním způsoben chráněn od svého okolí a v případě jaderné katastrofy by se lidé mohli ukrýt a přežívat v horách. Další nespornou výhodou je i politická neutralita země, která z ní činí daleko menší cíl. Video dále vyzdvihuje i rozsáhlou síť bunkrů a ozbrojené obyvatelstvo.

Tuvalu

Tento ostrovní stát v Tichém oceánu si díky svému odlehlému umístění zachovává politikou neutralitu. Navíc na něm žije jen velmi malý počet lidí a neskrývá ani žádné významné nerostné bohatství, takže není důvod, aby se stal terčem útoku. Co víc, stát je svou produkcí soběstačný, takže by jeho existenci neohrozilo ani dlouhodobé odříznutí od importu.

Nový Zéland

Nový Zéland je dle videa unikátní tím, že se sice leží na odlehlých ostrovech, ale zároveň je i vyspělý. Jedná se o demokratický stát, který není nijak významně zapojený do současných ozbrojených konfliktů. Výhodu mu poskytuje podobně jako u Švýcarska hornatý terén a díky zdrojům pitné vody a úrodné půdy by mohl být krátkodobě soběstačný. Video také připomíná, že v žebříčku Světového indexu míru pro rok 2015 stát získal 4. místo.

Bhútán

Hlavní výhodou tohoto asijského státu je unikátní přírodní terén, který jej obklopuje – pohoří Himálaj. Video také podotýká, že od svého začlenění do OSN v roce 1971 se země snaží udržovat politickou neutralitu po vzoru Švýcarska. Země neudržuje ani žádné vztahy se Spojenými státy.

Chile

Jako jedna z nejvyspělejších a nejstabilnějších zemí Jižní Ameriky má Čile ještě jednu výhodu – je z jedné strany chráněna Tichým oceánem a z druhé téměř neproniknutelným pohořím Andy. Video zemi také připisuje k dobru fakt, že je vzduch na jižní polokouli statisticky čistší než na severní díky menšímu počtu velkých měst a průmyslu; a jelikož mezi polokoulemi obvykle nedochází k mísení vzduchových hmot, byla by země v případě války uchráněna zplodin.

Island

Díky své odlehlosti a výsledné neutralitě Island obsadil v žebříčku Světového indexu míru pro rok 2015 1. místo. V případě jaderných bojů na hlavních kontinentech by Island podle videa s velkou pravděpodobností zůstal uchráněn jen díky své vzdálenosti od pevniny; ale pokud ne, ostrov skýtá hornatý terén pro možný úkryt.

Dánsko

Ačkoliv by kontinentální Dánsko jen stěží ušlo dopadům možné světové války, to samé neplatí pro Grónsko, které je autonomní součástí Dánského království. Pro tento největší ostrov na světě pak platí stejné výhody, jako pro Island.

Malta

Malta je podle videa malou ostrovní pevností, na které si už vylámala zuby nejedna mocnost. A druhou výhodou, kterou video zmiňuje, je malá rozloha státu – jinými slovy, nestálo by za to plýtvat kvůli ostrovům jadernou hlavicí.

Irsko

Irsko dle video má tu výhodu, že nemá silné vazby na žádného z potenciálních účastníků další světové války. Snaží se také o politickou i vojenskou nezávislost a není tak ani členem NATO.

Fidži

Tento ostrovní stát v Tichém oceánu má hned několik výhod. Je daleko od pevniny, zachovává si politickou neutralitu, má jen malý počet obyvatel a nemá žádné nerostné bohatství. Jelikož stát také podporuje osidlování, mohlo by se podle videa po případném světovém konfliktu stát cílem přeživších.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší letecká záhada historie: Za kontroly tašek vděčíme jedinému…

23.01.2019 15:27 V listopadu roku 1971 si na letišti v Portlandu koupil letenku muž, který se představil jako Dan…

Plastické operace kvůli selfie? Mezi mladými se šíří nový trend

23.01.2019 13:36 Aktualizováno Dnešní doba plná sociálních sítí, dostupných telefonů a populárních selfie aplikací, s sebou…

Nacistický plán na odstavení Roosevelta. Klíčovou postavou byl americký…

23.01.2019 11:27 USA obviňuje Rusko, že se pokusilo ovlivnit americké prezidentské volby v jeho prospěch. Rusko to…

Osm způsobů, jak napsat písmeno X. Nevinný dotaz vyvolal na internetu bouři

23.01.2019 11:02 Písmeno X je zdánlivě nejlehčím písmenem v české abecedě. Ať už psací nebo tiskací, napsat ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama