V Kanadě ležela starověká vesnice starší než egyptské pyramidy

Antická osada měla stát na území Kanady. Její vznik experti datují o 14 tisíc let zpátky, šlo by tak o starší vesnici, než je jediný dochovaný div světa, egyptské pyramidy v Gíze. Vesnice ležela na ostrově Triquet v oblasti Britské Kolumbie.

Přidejte svůj názor

Pyramidy
doporučujeme

Expedice odborníků odhalila důkazy o 14 tisíc let staré osadě. Starověká vesnice je tak starší než egyptské pyramidy v Gíze. Vesnice byla objevena překvapivě v Severní Americe v zaniklé části Kanady.  Po vykopání zbytků sídla na ostrově Triquet u pobřeží Britské Kolumbie v Kanadě archeologové určili stáří na dobu starou 14 tisíc let. Jedná se pak o osídlení z poslední doby ledové, kdy většina severní Ameriky byla pokrytá ledem.

Zbytky osídlení objevil tým archeologů pátrajících po důkazech, které by svědčily ve prospěch teze, že území obývali domorodí příslušnici kmenů Heiltsuků. Jejich území mělo být výjimečné tím, že ho nezasáhl věčný led a stal se jakýmsi ostrůvkem v severní Americe v době ledové. Kmen Heiltsuků měl na své území přijmout i uprchlíky, kteří utíkali před velkou zimou.

Po stopách tohoto národa pátrala také Alisha Gauvreau, doktorandka z University of Victoria. Její tým objevil pod několika metrovou vrstvou pod zemí díru a v ní starobylou půdu, jež měla představovat prehistorický krb.

Pomocí pinzety dokázali archeologové odstranit částečky dřevěného uhlí, které byly poté poslány na analýzu datování uhlíku. Ta prokázala, že některé částky z nich měly stáří 14 000 let. "Právě jsme se posadili a řekli si:" U všech svatých, to je velmi staré, "řekla  Gauvreau kanadskému televiznímu vysílání CTV.

Objev okomentoval také jeden ze členů Heiltsukského národa. William Housty označil objev za „velmi důležitý“, zároveň dodal, že dokládá „mnohé o historii našeho lidu, která se datuje tisíce let do minulosti,“ uvedl. Doplnil, že tento „tvrdý“ důkaz dává jeho komunitě skvělou pozici pro vyjednávání s kanadskou vládou ohledně vlastnických práv na půdu.  

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Magické gesto lásky: V polibku je schováno víc, než si myslíme

17.07.2019 09:41 Nedávno jsme oslavili Světový den polibku: polibek je gesto lásky, z něhož vychází každý milostný…

Ujedl se k smrti: Mladík vážil skoro půl tuny, v dubnu ještě dokázal stát…

16.07.2019 12:18 Ujedl se doslova až k smrti. Argentineci Maximilianu Olivovi se jeho těžko uvěřitelných 495…

Karel Gott drsně sestřelil ty, kteří bojovali proti režimu nebo před ním…

15.07.2019 15:41 Zpěvák Karel Gott, který v neděli oslavil 80. narozeniny, nechápe emigranty, kteří utekli za…

Skotačení v památníku holokaustu? Zpěvačka Pink hájí fotku svých dětí

15.07.2019 13:32 Americká zpěvačka Pink na instagramu zveřejnila fotografii obou svých dětí skotačících v labyrintu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama