V Kanadě ležela starověká vesnice starší než egyptské pyramidy

Antická osada měla stát na území Kanady. Její vznik experti datují o 14 tisíc let zpátky, šlo by tak o starší vesnici, než je jediný dochovaný div světa, egyptské pyramidy v Gíze. Vesnice ležela na ostrově Triquet v oblasti Britské Kolumbie.

Přidejte svůj názor

Pyramidy

Expedice odborníků odhalila důkazy o 14 tisíc let staré osadě. Starověká vesnice je tak starší než egyptské pyramidy v Gíze. Vesnice byla objevena překvapivě v Severní Americe v zaniklé části Kanady.  Po vykopání zbytků sídla na ostrově Triquet u pobřeží Britské Kolumbie v Kanadě archeologové určili stáří na dobu starou 14 tisíc let. Jedná se pak o osídlení z poslední doby ledové, kdy většina severní Ameriky byla pokrytá ledem.

Zbytky osídlení objevil tým archeologů pátrajících po důkazech, které by svědčily ve prospěch teze, že území obývali domorodí příslušnici kmenů Heiltsuků. Jejich území mělo být výjimečné tím, že ho nezasáhl věčný led a stal se jakýmsi ostrůvkem v severní Americe v době ledové. Kmen Heiltsuků měl na své území přijmout i uprchlíky, kteří utíkali před velkou zimou.

Po stopách tohoto národa pátrala také Alisha Gauvreau, doktorandka z University of Victoria. Její tým objevil pod několika metrovou vrstvou pod zemí díru a v ní starobylou půdu, jež měla představovat prehistorický krb.

Pomocí pinzety dokázali archeologové odstranit částečky dřevěného uhlí, které byly poté poslány na analýzu datování uhlíku. Ta prokázala, že některé částky z nich měly stáří 14 000 let. "Právě jsme se posadili a řekli si:" U všech svatých, to je velmi staré, "řekla  Gauvreau kanadskému televiznímu vysílání CTV.

Objev okomentoval také jeden ze členů Heiltsukského národa. William Housty označil objev za „velmi důležitý“, zároveň dodal, že dokládá „mnohé o historii našeho lidu, která se datuje tisíce let do minulosti,“ uvedl. Doplnil, že tento „tvrdý“ důkaz dává jeho komunitě skvělou pozici pro vyjednávání s kanadskou vládou ohledně vlastnických práv na půdu.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nepoznali byste ji. Helenu Růžičkovou milovalo celé Česko, takhle vypadala…

13.12.2018 13:45 Za několik týdnů uplyne 15 let od úmrtí herečky, kterou milovalo celé Česko. Helena Růžičková si…

Strach, úzkost a šílenství. Majitel telefonní společnosti si zkusil život…

13.12.2018 12:15 Na mobilních technologiích jsme závislí. Těžko dnes ve vyspělých zemích najdete někoho, kdo by…

Češi, dávejte si pozor: Co vše o nás prozrazují data, která dobrovolně…

13.12.2018 10:55 Skrze věrnostní karty a všemožné mobilní aplikace jsou dnes o nás soukromé firmy schopné shromáždit…

Proč Praha nemá hradby? Královské město v minulosti vypadalo úplně jinak

13.12.2018 10:33 Během své návštěvy Prahy po prohrané válce s Pruskem v roce 1866 podepsal rakouský císař František…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama