Umýváte si před jídlem ruce? Jednoduchý experiment ukazuje, proč je to velmi důležité

Klávesnice, volant, držák v autobuse, nákupní vozík. Naše ruce se za celý den dotknou desítek a stovek věcí, které jsou většinou velmi špinavé. První věcí, kterou bychom proto měli udělat při návratu domů, je umýt si ruce – a to především v případě, že se chystáme k jídlu. Co se stane, pokud tak neučiníte, ukazuje jednoduchý experiment.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bakterie

Vzdělávání dětí o složitosti vědy může být velmi náročné. Jedna učitelka ale přišla s malým pokusem, do kterého zapojila své studenty. Experiment v nich měl nejen vzbudit zájem o vědu, ale zároveň jim vštípit určité hygienické návyky.

Donna Gillová Allenová chtěla své žáky poučit o důležitosti mytí rukou, plody své práce poté sdílela na Facebooku. Její lekce je poměrně jednoduchá – snažila se svým žákům vysvětlit problematiku bakterií a to, jak snadno se mohou šířit.

Použila k tomu plátky chleba, sáčky a trochu trpělivosti. „Použijete tři kusy chleba. Ukážete dětem, že jste položili kousek chleba do sáčku rukou v rukavici, pak si umyjete ruce a dáte kousek chleba do druhého sáčku čistou rukou. Nakonec necháte třetí kus chleba kolovat a necháte každé dítě ve třídě, aby na něj sáhlo. Pak jej dáte do sáčku s nápisem špinavé,“ popisuje postup pokusu. Pak už jen stačí pozorovat, jak se jednotlivé kousky chleba kvůli bakteriím mění.

Výsledky jsou dost jasné na to, aby si všichni pamatovali, že ruce je třeba si pravidelně mýt. A to platí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Příspěvek učitelky se stal virálem a za měsíc jej sdílelo více než 70 tisíc lidí. Mnozí učitelé už k příspěvku napsali, že se chystají pokus vyzkoušet i ve své třídě.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Seniory ohrožuje obří problém, o kterém se nemluví? Situace se bude dál…

10.12.2018 22:12 Aktualizováno Dle aktuálně dostupných dat se očekává, že do roku 2025 bude třetina populace starší 60 let, což…

Kručí vám v břiše? Hlad nemusíte mít jen z nedostatku jídla

10.12.2018 16:56 Známe to všichni. Najíme se a za pár minut máme hlad znovu. Kvůli váze nechceme jíst několikrát po…

Dívka, kterou miloval celý svět, si oblíbila Česko. Jak dnes vypadá slavná…

10.12.2018 11:06 V dobách, kdy televizím po celém světě vládly telenovely, byla nejznámější seriálovou herečkou na…

Kam chodili lidé na záchod ve starověku? Archeologové rozluštili tisíce…

10.12.2018 09:58 Pompeje - Záchod je v dnešní době jedna z neodmyslitelných součástí domácnosti. Najdete ho v každé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama