Jezdíte s vašimi dětmi na skluzavce? Může to mít fatální následky

V na skluzavkách v parcích nebo bazénech můžeme často vidět, že dospělí berou své děti na klín a spouští se s nimi dolů. Podle nové studie to však rozhodně není dobrý nápad. Tato na první pohled nevinná zábava je totiž mnohem nebezpečnější, než si většina lidí myslí. 

Přidejte svůj názor 4 komentáře

hračky

Pokud si rodič posadí dítě na klín a sjede s ním po skluzavce dolů, může to snadno skončit zlomenými kostmi. Uvádí to nová studie, ze které cituje server The Independent. Z ní vyplývá, že pokud jede dítě samo, jeho rychlost na skluzavce je poměrně nízká a kvůli této malé síle není příliš pravděpodobné, že se nějak zraní.

Při jízdě s dospělou osobou však dochází k větší rychlosti vzhledem k hmotnosti dospělého, což znamená, že dítě si může snadno zlomit kosti, například pokud se mu noha zachytí pod tělem dospělého nebo o samotnou skluzavku.

„Často se stává, že se dětská noha zachytí za okraj nebo spodní část skluzavky, pak se otočí a ohne dozadu, zatímco dítě sedí na klíně dospělé osoby,“ popisují vědci. Odhaduje se, že 352.698 dětí mladších šesti let bylo v USA v letech 2002 až 2015 bylo tímto způsobem zraněno – často přitom šlo o zlomeniny nohy.

Ve Velké Británii je každoročně kvůli zranění z hřiště ošetřeno asi 40 000 dětí. Více než 20% z těchto úrazů vzniká právě na skluzavce. Výzkumníci studovali děti mladší šesti let a zjistili, že nejvíce zranění utrpěla batolata ve věku 12 až 23 měsíců. Nejčastějším zraněním byla zlomenina, většinou nohy, která tvoří 36 procent případů.

„Mnoho rodičů a opatrovníků jezdí na skluzavce dolů s malým dítětem na klíně, aniž by se nad tím zamyslelo," říká vedoucí výzkumný pracovník Charles Jennissen, klinický profesor a pediatrický lékař z University of Iowa. „A ve většině případů, které jsem viděl, rodiče neměli tušení, že mohli díti způsobit tak značné zranění. Často říkají, že by to nikdy neudělali, kdyby to věděli. "

Vědci proto radí, aby dospělí nejezdili na skluzavce s malým dítětem na klíně, a pokud opravdu chtějí udělat, měli by být velmi opatrní.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proměny O2 arény v roce 2018: Kluziště, tenisový kurt i parkurové cvičiště

16.12.2018 13:19 Lední kluziště, které po většinu roku vyplňuje ústřední plochu libeňské O2 arény, nahradily v…

Internetem se šíří nebezpečná rada, lékaři jsou otřeseni

16.12.2018 12:38 Aktualizováno Internet je plný rad. Řadou z nich, především ohledně zdraví, ale není radno se řídit. Mohou totiž…

Kdo byl nejbohatší muž historie? Andrej Babiš i Jeff Bezos před ním…

16.12.2018 11:11 Leckoho to možná překvapí, ale nejbohatšího muže historie nenajdeme mezi moderními vlastníky obřích…

Miss Universe se poprvé účastní transgender modelky. Favoritkou je…

16.12.2018 08:24 Více než devět desítek krásek bude dnes večer v Thajsku soutěžit o titul Miss Universe 2018. Jednou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama