Hubbleův dalekohled objevil exoplanetu, její "barva" vědce fascinovala

Hubbleův vesmírný dalekohled z NASA zjistil, že již dříve objevená exoplaneta WASP-12b vzdálená asi 1 400 světelných let od Země, je téměř úplně černá. Z neznámých důvodu planeta absorbuje až 94 procent slunečního světla, což je velmi neobvyklé.

Přidejte svůj názor

Temná planeta, ilustrační foto.

Jedná se o "horký Jupiter", což je plynový obr, který obíhá nesmírně blízko své hostitelské hvězdy. Na jeho povrchu je přes den odhadovaná teplota až 2500 stupňů Celsia, na noční straně je asi o polovinu nižší. Tým vědců z Kanady a Velké Británie zjistil, že míra odrazivosti planety se rovná 0,064, což z něj činí tmavší než asfalt a dělá planetu tak dvakrát méně reflexní než náš vlastní Měsíc, který má albedo 0,12.

WASP-12b byl objeven v roce 2008 obíhající hvězdu v souhvězdí Vozky. Od té doby byl již mnohokrát předmětem studií, ale teprve teď vědci zjistili, jak vypadá. "Nečekali jsme, že nalezneme takovou temnou exoplanetu," uvedl vedoucí výzkumník Taylor Bell. Podle něj většina "horkých Jupiterů" odráží 40 procent světla nejbližší hvězdy.

Exoplaneta navíc nerotuje kolem vlastní osy, takže jedna strana má vždy den, druhá je věčně zahalená do noci. Vědci se domnívají, že denní strana je tak horká, že se zde nemůžou tvořit žádné mraky. Molekuly vodíku jsou rozkládány na atomový vodík, který absorbuje více z přicházejícího světla. Planeta se pohybuje tak rychle, že svou hvězdu oběhne za jediný zemský den. Blízkost ke hvězdě nezpůsobuje jen extrémně vysoké teploty, ale také "táhne" planetu do tvaru vejce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci bourají mýty: Je úplně jedno co jíme. Podstatné je něco jiného

12.12.2018 16:02 Nezáleží jen na tom, kolik toho sníme, ale i na tom, kdy to sníme. Makarony, biftek nebo zmrzlina:…

Den, který neexistuje? Podvodu jednoho psychologa naletěl celý svět

12.12.2018 09:35 Už za několik týdnů se podle "vědců" odehraje nejdepresivnější den roku. Takzvaný Blue Monday, tedy…

Seniory ohrožuje obří problém, o kterém se nemluví? Situace se bude dál…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno Dle aktuálně dostupných dat se očekává, že do roku 2025 bude třetina populace starší 60 let, což…

Kde si v zimě užívají české herečky?

11.12.2018 19:46 Krásné české hory v kombinaci s tím nejlepším z evropského designu. Přesně takovou atmosféru si do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama