Nejsmrtelnější způsob, jak zhubnout? Lékaři důrazně varují před diabulimií

Většina lidí s cukrovkou 1. typu už o diabulimii někdy slyšela či ji dokonce na vlastní kůži zažila. Jako o každé jiné psychické poruše, i o téhle se velmi těžko mluví. Jak už název napovídá, slovo vzniklo spojením „diabetes“ a „bulimie“. Ve zkratce se jedná o nemoc, když pacient schválně vynechává dávky inzulínu za účelem snížení váhy.

Přidejte svůj názor

Touha po dokonalém těle žene mnoho lidí k nebezpečným metodám, ilustrační foto.
doporučujeme

Důsledky jsou přitom životu nebezpečné. Stejně jako u bulimie či anorexie i zde se jedná o psychickou poruchu, kterou už nemocný nemá ve své kontrole. Mnozí si často myslí, že pacienti s poruchou příjmy potravy jen rebelují či požadují pozornosti, ve skutečnosti si však nemůžou pomoci a velmi obtížně se bez pomoci léčí.

Bez inzulínu dochází k tomu, že stoupá glukóza v krvi. V praxi to znamená, že když nemocní vynechají dávky léku, jejich tělo přestane vstřebávat i kalorie z potravin. Pak vše, co dotyčný či dotyčná sní, projde trávicím traktem a nevstřebané zase odchází z těla ven. Tělo pak ztrácí energii, kterou se bude snažit získat ze svalových zásob. Jedinec tak ztratí na váze, protože přichází o svalovou hmotu.

Diabulimie je velmi nebezpečná. Z dlouhodobého hlediska se lidem výrazně zkracuje délka života. Kromě postižení, které zasáhne funkce svalů, srdce a dalších orgánů zde hrozí, že odmítání inzulinu povede k dalším psychickým poruchám jako je deprese, neuróza či problémy s dýcháním.

Mezi nejčastější příčiny diabulimie patří tlak z okolí, přehnaná obsese po těle jak z reklamy, ale právě i přibírání na váze jako vedlejší účinek inzulínu. K poruše jsou přitom náchylnější lidé, kteří byli vždy zvyklí hlídat si svou váhu nebo pečlivě studovali složení potravin, které jí, za účelem omezit příjem kalorií.

Diabulimií trpí či trpělo až 40 procent žen s cukrovkou typu 1 mezi 15 až 30 lety, dívky a ženy tak porucha postihuje mnohem častěji než chlapce a muže. Kanadská studie poukazuje na, že až 60 procent žen do věku 25 let se setká s nějakou poruchou spojenou s odmítáním jídla, ať už je to anorexie, bulimie či v případě cukrovkářů i diabulimie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rodiče se vrátili s desetiletou dcerou z dovolené. Navštívili lékaře a ti…

18.04.2019 23:55 Aktualizováno Lékařský magazín New England Journal of Medicine informuje o případů desetileté dívky, která byla s…

Ideál o první republice? Československé mělo zásadní problém

18.04.2019 18:30 Aktualizováno Po takřka 400 letech vlády Habsburků si Češi založili vlastní stát. Dodnes jsou na něj všichni…

10 nejlepších míst pro dovolenou v roce 2019

18.04.2019 13:32 Aktualizováno Pomalu, ale jistě se blíží doba letních dovolených. Mnozí lidé stále neví, kam pojedou. Pro ty je…

Co se po válce stalo se zlatem a poklady za miliony, které nacisté ukradli

18.04.2019 13:32 Aktualizováno Nacisté během 2. světové války na obsazených územích rabovali, co se dalo. Od uměleckých děl až po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama