Muži jako oběti domácího násilí? Většinou vůbec netuší, že jsou týráni

Dallas - Pokud jde o domácí násilí, oběťmi jsou i muži. Někteří si ani neuvědomují, že jsou týráni, dokud si nepřečtou letáky určené většinou ženám.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Muži, ilustrační foto

Nezisková organizace The Family Place provozuje v Texasu azylové středisko výlučně pro týrané muže, které je považováno teprve za druhé svého druhu ve Spojených státech. S tím, jak se mění pohled na muže jako na oběti, hledá jich pomoc stále více a více, napsala agentura AP.

"Snažíme se pomoci mužům pochopit, že požádat o pomoc je v pořádku. Je v pořádku projevovat emoce. Je v pořádku plakat. Je v pořádku být zranitelný," řekla Paige Flinková, která The Family Place vede.

Počet mužů, kteří volají na linku pomoci obětem domácího násilí, stále stoupá. V loňském roce jich takto telefonovalo asi 12.000, což je devět procent všech obětí, které uvedly své pohlaví. Oproti volajícím z roku 2010 je to podle mluvčí nouzové linky Cameky Crawfordové dvojnásobný počet.

Jako první se k přijímání mužů hlásí zařízení Valley Oasis v kalifornském Lancasteru. "Vzniklo tak prostředí, kde možná vůbec poprvé oběti z řad žen a mužů mohly hovořit s příslušníky opačného pohlaví, kteří jim nechtějí ublížit a kteří je nechtějí ponížit," uvedla šéfka útulku Carol Crabsonová.

První azylové centrum v USA výhradně pro muže je v provozu dva roky a sídlí v Batesville v Arkansasu. Centrum, které se jmenuje Taylor House, provozuje organizace Family Violence Prevention a její šéfka Patty Duncanová uvedla, že když třípokojové zařízení organizace získala, rozhodla se využívat ho pro mužské oběti.

Jistý 35letý muž, který v ubytovně The Family Place strávil necelé tři měsíce, tvrdí, že pomoc vyhledal, když se cítil svým přítelem ohrožený. Protože mu přítel fyzicky neubližoval, tak svou životní situaci nevnímal přímo jako týrání. "Najednou jsem prozřel a uvědomil si, že tohle není poprvé," řekl. Své jméno ale z obav o bezpečnost odmítl sdělit. "O mužích jako obětech nebo dokonce o azylových střediscích pro muže totiž není vůbec slyšet," dodal.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slepá dívka, která oslnila svět. Představitelka legendární Esmeraldy se…

15.12.2018 21:54 Aktualizováno Každý muž ji miloval a každá žena toužila prožít takovou romanci, jakou prožila ona. Možná jste…

Nomen omen: Komu jméno předurčilo budoucnost? Známé příklady najdeme i v…

15.12.2018 21:45 Aktualizováno Výraz nomen omen pochází už z antického Říma, dramatik Titus Maccius Plautus použil ve své hře…

Lékaři ženě řekli, že má zápal plic a poslali ji domů: Po 2 měsících…

15.12.2018 21:42 Aktualizováno Australanka Tamara Impellizzeri byla v květnu hospitalizována se zápalem plic. Lékaři jí předepsali…

Poklad ze Slezské Středy: Financoval Karel IV. politiku šperky své ženy?

15.12.2018 20:39 Aktualizováno Jeden z největších nalezených středověkých pokladů sebou nese hned několik záhadných otázek – Jak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama