Muži jako oběti domácího násilí? Většinou vůbec netuší, že jsou týráni

Dallas - Pokud jde o domácí násilí, oběťmi jsou i muži. Někteří si ani neuvědomují, že jsou týráni, dokud si nepřečtou letáky určené většinou ženám.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Muži, ilustrační foto
doporučujeme

Nezisková organizace The Family Place provozuje v Texasu azylové středisko výlučně pro týrané muže, které je považováno teprve za druhé svého druhu ve Spojených státech. S tím, jak se mění pohled na muže jako na oběti, hledá jich pomoc stále více a více, napsala agentura AP.

"Snažíme se pomoci mužům pochopit, že požádat o pomoc je v pořádku. Je v pořádku projevovat emoce. Je v pořádku plakat. Je v pořádku být zranitelný," řekla Paige Flinková, která The Family Place vede.

Počet mužů, kteří volají na linku pomoci obětem domácího násilí, stále stoupá. V loňském roce jich takto telefonovalo asi 12.000, což je devět procent všech obětí, které uvedly své pohlaví. Oproti volajícím z roku 2010 je to podle mluvčí nouzové linky Cameky Crawfordové dvojnásobný počet.

Jako první se k přijímání mužů hlásí zařízení Valley Oasis v kalifornském Lancasteru. "Vzniklo tak prostředí, kde možná vůbec poprvé oběti z řad žen a mužů mohly hovořit s příslušníky opačného pohlaví, kteří jim nechtějí ublížit a kteří je nechtějí ponížit," uvedla šéfka útulku Carol Crabsonová.

První azylové centrum v USA výhradně pro muže je v provozu dva roky a sídlí v Batesville v Arkansasu. Centrum, které se jmenuje Taylor House, provozuje organizace Family Violence Prevention a její šéfka Patty Duncanová uvedla, že když třípokojové zařízení organizace získala, rozhodla se využívat ho pro mužské oběti.

Jistý 35letý muž, který v ubytovně The Family Place strávil necelé tři měsíce, tvrdí, že pomoc vyhledal, když se cítil svým přítelem ohrožený. Protože mu přítel fyzicky neubližoval, tak svou životní situaci nevnímal přímo jako týrání. "Najednou jsem prozřel a uvědomil si, že tohle není poprvé," řekl. Své jméno ale z obav o bezpečnost odmítl sdělit. "O mužích jako obětech nebo dokonce o azylových střediscích pro muže totiž není vůbec slyšet," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejhorší masová vražda v dějinách. Breivik před střelbou psal o Klausovi

22.07.2019 20:32 22. července 2011 otřásla centrem Osla v odpoledních hodinách exploze zaparkovaného auta. Tou dobou…

Dovolená na vodě? Expert pro EZ vysvětlil, na co si dát pozor a kam vyrazit

22.07.2019 11:13 Dovolená trávená splouváním řeky patří v tuzemsku k tradičním a velmi oblíbeným. Zeptali jsme se…

Britský princ George slaví šesté narozeniny, Kate pořídila nové fotky.…

22.07.2019 09:49 Britský princ George má dnes šest let a Kensingtonský palác u této příležitosti zveřejnil tři…

Lidstvu hrozí zkáza, přijde už příští rok, varuje expert

21.07.2019 22:33 Aktualizováno Společnost je na pokraji kolapsu. K tomu by kvůli politickým nepokojům mohlo dojít už příští rok.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama