Halloween letos pod vlivem feminismu: Kostýmy princezen ustupují akčním hrdinkám

New York - Měsíce po historickém pochodu žen ve Washingtonu a uprostřed sexuálního skandálu hollywoodského filmového producenta Harveyho Weinsteina, který spustil lavinu obvinění ze sexuálního obtěžování pod heslem "#MeToo" (já taky), se Halloween 2017 stává v USA další platformou, kde ženy a dívky chtějí ukázat svou sílu.

Přidejte svůj názor

Něco takového se v zákopech 1. světové války nevidí každý den.

Přestože některé průzkumy stále uvádějí, že druhým nejoblíbenějším kostýmem pro děti je princezna, letos podle internetového vyhledávače Google uživatelé nejčastěji sháněli kostým akční hrdinky Wonder Woman.

Hrdinka ze Star Wars Rey, soběstačná mladá žena, která dokáže přežít navzdory všem nástrahám osudu, se podle americké Národní federace obchodníků dostala do první desítky nejprodávanějších ženských halloweenských kostýmů pro letošní rok.

A na internetu se objevila také řada tipů, jak přetvořit na halloweenský kostým růžovou čepici, jež se stala symbolem protestů po zvolení Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta.

Za práva žen, jichž se Trump některými svými výroky necitlivě dotkl, se 21. ledna sešel více než milion lidí ve Washingtonu, Los Angeles a dalších městech světa.

"Rok nebo víc trvající skandály kolem sexuálního obtěžování posunuly názory lidí ohledně toho, čím se chtějí stát na Halloween," řekla profesorka psychologie Barnard College Tovah Kleinová. "Kostýmy dětem dodávají sílu - cítí se silné, neporazitelné, schopné bojovat za spravedlnost. A nyní dívky díky Wonder Woman a dalším postavám přijímají tuto svou silnou stránku," dodala.

To dokazuje i devítiletá Abby z Maplewoodu v New Jersey, která zvedá světelný meč v kostýmu hrdinky Rey. "Když jsem Rey, cítím se statečnější," říká Abby, která v předchozích letech vždy chtěla na Halloween kostým princezny.

Halloween v letošním roce bude slavit více než 179 milionů lidí ve Spojených státech, kteří za něj utratili rekordních 9,1 miliardy dolarů (asi 200 miliard korun). Největší část z této sumy šla právě na kostýmy, uvedla federace obchodníků.

Jistě, feminismem ovlivněné halloweenské kostýmy nejsou ničím novým. Ale v letošním roce mají speciální odezvu. Trumpovo chvástání o tom, kam všude ženám sahal, a které sám později označil za "tlachání v šatně", se dostalo na veřejnost, když se v roce 2016 během jeho předvolební kampaně objevilo video z roku 2005.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Obránci zapomněli zavřít branku, potom Konstantinopol padla

18.01.2019 16:22 Aktualizováno Pád Konstantinopole představuje jeden z velkých historických milníků. Dobytím města definitivně…

Nejsme první ani poslední. Vědci zjistili, který tvor v budoucnu nahradí…

18.01.2019 14:38 Budou lidé za 50 000 let stále pány tvorstva? Podle vědců to není příliš reálné. Zatímco jedni…

Nová doba, host vyhazuje vrchního. Jak dnes vypadá legendární číšník z…

18.01.2019 11:20 Miloš Černoušek není hercem velkých filmových rolí a na kontě má pouze několik snímků, přesto se do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama