Mexičané slaví dušičky vesele, i hodováním na hřbitovech

Mexiko - Památku zesnulých si připomínají i v Latinské Americe. Symbolem mexických oslav je figurína Catrina, smějící se kostra s širokým dámským kloboukem s velkými péry, kterou stvořil v roce 1910 mexický grafik a karikaturista José Guadalupe Posada.

Přidejte svůj názor 1 komentář

"Dušičky" - Památka zesnulých

Den mrtvých (Día de Muertos) je oslavou, která se stala národním symbolem a od roku 2008 je i na seznamu nehmotného dědictví UNESCO.

V obchodech v Mexiku i dalších zemí Latinské Ameriky se v těchto dnech prodávají barevné lebky, bonbony ve tvaru kostlivců či figurky veselých kostřiček v zářivých barvách. Dalo by se říci, že ve srovnání s americkým Halloweenem, který se slaví v anglosaských zemích 31. října, je latinskoamerická oslava hlavně více barevná.

zdroj: YouTube

Den mrtvých je v Mexiku nejoblíbenějším svátkem a slaví se 1. i 2. listopadu, někteří začínají již 31. října. Lidé si doma vytvářejí malé oltáře s fotkami svých zesnulých, jimž i na hřbitov nosí květiny, ale také jídlo či nápoje a rituálně tak na hrobech hodují v kontaktu s jejich dušemi. Ještě dál jdou v Nikaragui, kde se svými předky tráví i noc.

V řadě latinskoamerických zemích hospodyňky v těchto dnech připravují různé pečivo, například "chléb mrtvých" či nápoje, mimo jiné slavná "colada morada", které pak konzumují u hrobů svých zesnulých.

Původ mexických oslav Dne mrtvých sahá více než pět set let zpátky, kdy si původní obyvatele Mexika Aztékové připomínali své mrtvé. Jejich oslavy, při nichž uctívali bohyni Mictecacíhuatl (Dámu smrti) trvaly více než měsíc a konaly se v létě. Španělští dobyvatelé ve snaze oslavu poevropštit spojili ji s katolickou Slavností všech svatých (1. listopadu) a Památkou zesnulých (2. listopadu).

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Osudový omyl? NASA zničila originální záznamy z přistání na Měsíci

18.01.2019 17:52 Aktualizováno Americká NASA přemazala původní pásky, na nichž bylo zachyceno přistání Apolla 11 na Měsíci.…

Obránci zapomněli zavřít branku, potom Konstantinopol padla

18.01.2019 16:22 Aktualizováno Pád Konstantinopole představuje jeden z velkých historických milníků. Dobytím města definitivně…

Nejsme první ani poslední. Vědci zjistili, který tvor v budoucnu nahradí…

18.01.2019 14:38 Budou lidé za 50 000 let stále pány tvorstva? Podle vědců to není příliš reálné. Zatímco jedni…

Nová doba, host vyhazuje vrchního. Jak dnes vypadá legendární číšník z…

18.01.2019 11:20 Miloš Černoušek není hercem velkých filmových rolí a na kontě má pouze několik snímků, přesto se do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama