Den lidských práv spadá právě na tuto druhou adventní neděli. Je to symbolické?

Praha - Již tuto neděli 10. prosince si připomínáme 69 let od sepsání Všeobecné deklarace lidských práv (*10.12.1948). Věděli jste o tom? A jak tento významný den je oslavován? Na co má upozornit?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

V neděli 10. prosince uplyne již 69 let od sepsání Všeobecné deklarace lidských práv (*10.12.1948). Věděli jste, že je nejpřekládanějším dokumentem? Je přístupná ve více než 360 jazycích.

Díky ní bylo založeno mnoho nezávislých států a několik demokracií. OSN přiznává, že mnoho zemí stále porušuje řadu základních práv a svobod a právě proto vyhlásila na 10. prosince Den lidských práv.

A právě v tento den se každoročně uskuteční hned několik pozoruhodných aktivit na celém světě:

 • V několika městech České republiky se rozběhne Maraton psaní dopisů na podporu obětí bezpráví. Akci každoročně pořádá Amnesty International.
  Maraton probíhá současně ve více než třiceti zemích světa.
  Dopisy budou směřovat do Vietnamu, Číny, Iráku a Hondurasu,do Ruska...
 • Buddhističtí mniši bojující za dodržování lidských práv a oslavují 10. prosince v centru Phnom Penhu velkým průvodem.
 • Tibetské děti oslavují mezinárodní den lidských práv tancem.
  Tibeťané rovněž slaví 10. prosinec jako den Nobelovy ceny za mír, kdy ji v roce 1989 získal Dalajlama.
 • MŠMT v kontextu končící celoevropské kampaně na podporu boje proti verbálním útokům motivovaným nenávistí, tzv. No Hate Speech Movement (2013 – 2017)  připomíná motto „Love Human Rights“ (Miluj lidská práva) s přívlastkem, že právě v této době dochází stále častěji k stoupajícímu počtu slovních i fyzických útoků z nenávisti z důvodu odlišné barvy pleti, příslušnosti k národu či etnické skupině, politického přesvědčení, nebo motivovaných náboženskou nesnášenlivostí.
 • Národní galerie v Praze pořádá v tento den od 10 h výstavu Aj Wej-wej. Zákon cesty, společné pečení vánočního pečiva a povídání o lidských právech. Vše ve spolupráci s HateFree Culture a InBáze.Vstup je zde zdarma.

Mezinárodní den lidských práv je tedy den oslav a vzdání úcty lidem, kteří bojují za svobodu a lidská práva. Jeho cílem je ale také upozornit na bezpráví a zvýšit povědomí širší veřejnosti o lidských právech. Především v současné době je důležité, aby Den lidských práv upozornil také na to, že státy mají povinnost chránit a naplňovat lidská práva vůči všem osobám na jejich území – tedy bez ohledu na státní příslušnost těchto lidí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slepá dívka, která oslnila svět. Představitelka legendární Esmeraldy se…

18.12.2018 22:32 Aktualizováno Každý muž ji miloval a každá žena toužila prožít takovou romanci, jakou prožila ona. Možná jste…

Ruská hymna „Bože, cara chraň!" měla být lidovou modlitbou. Cara Mikuláše…

18.12.2018 14:59 Bože, cara chraň! Před 185 lety, 18. prosince 1833, bylo caru Mikuláši I. poprvé představeno dílo…

Jíte mezi hlavními jídly svačiny? Škodíte si víc, než byste kdy řekli

18.12.2018 14:39 Tři hlavní jídla denně a k tomu svačiny. Tak vypadá stravování většiny z nás. Tento režim je ale…

Oscarový herec Rush čelí obvinění. Kolegyni měl posílat oplzlé SMS do…

17.12.2018 16:26 Aktualizováno Australský oscarový herec Geoffrey Rush čelí novému obvinění z nevhodného chování, které vůči němu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama